Novinky: Safari 4, Trillian Astra 4 Beta, WebShot a další

0

Safari 4 ENOficiální stránka

Internetový prohlížeč Safari 4 nakonec vypadá tak trochu jako mírné zklamání. Přes pozitivní hodnocení betaverze jakoby vývojáři ubrali plyn a ve finále nejenže už nepřinesli nic nového navíc, ale dokonce učinili krok zpět.

Obecně se čekalo další citelné zrychlení, které ale přichází v daleko umírněnější formě. Ne, že by to příliš vadilo – i tak se jedná o velmi rychlý prohlížeč, který navíc naprosto ukázkově podporuje webové standardy. A v tuto chvíli na něj z rychlostního hlediska nestačí ani nejnovější Chrome.

Líbil se mi systém panelů umístěných v záhlaví okna. Věc, která bezvadně funguje v prohlížeči od Googlu, však nakonec ze čtvrtého Safari nenápadně zmizela. Zůstalo alespoň plné zvětšování stránek, inteligentní adresní řádek a graficky velmi pěkně vyšperkovaná variace na nově otevřený panel ve Chrome.

Částečně i díky tomu však má Safari vyšší hardwarové nároky než konkurence. Zejména dokáže nehezky vytížit procesor.

Recenze betaverze: Safari 4 je venku a plný zajímavých novinek

Sweet Home 3D 2.0 CZOficiální stránka

Nedá se říct, že by s kratším vývojovým cyklem a tudíž častějším vydáváním nových verzí byli vývojáři programu Sweet Home 3D nějak neúspěšní. Postupně své dílko vylepšují a nutno podotknout, že vytváření modelů místností je skutečně čím dál příjemnější. Pokud navrhujete design bytu, nebojte se tuto aplikaci použít.

Na virtuální milimetrový papír jednoduše rozmístíte objekty a následně se můžete pokochat v plně 3D náhledu. Oficiální stránka je čerstvě přeložena do češtiny, ve Sweet Home 3D můžete nově ukládat obrázky ve formátu PNG nebo stavět zdi okolo pokoje.

Trillian Astra 4.0.0.109 Beta CZOficiální stránka

Multiprotokolový kecálek Trillian Astra se nachází ve vývoji již přes tři roky a celou tu dobu k němu běžní uživatelé nemohli ani přičichnout. To se teď mění s první veřejnou betaverzí.

Po instalaci vás uvítá přihlašovací okno (ve kterém mimo jiné nastavíte jazyk). Ano, to znamená, že potřebujete mít zaregistrovaný účet, obdobně to funguje u messengerů QIP Infium a Digsby. Tvůrci se rozhodli neměnit svou strategii, dát uživatelům základ zdarma a další funkce za peníze. Plná verze bude fungovat 30 dní, po uplynutí lhůty vám zbude asi polovina funkcí.

Vzhled se mně osobně vůbec nezamlouvá, celý program působí jako hromada svítících a blikajících neonů. O nějaké přehlednosti bych tedy moc nemluvil. Můžete alespoň změnit barvy, nebo zapnout decentnější klasický vzhled.

Po tak dlouhém vývoji považuji současný stav za zklamání. Trillian možná skýtá poměrně velké možnosti přizpůsobení, ale například Digsby zvládá většinu z toho také (včetně propojení s některými sociálním sítěmi, zejména s Facebookem a Twitterem) a jeho tvůrci za něj nechtějí ani korunu. Astra ale potěší přinejmenším oficiální podporou Windows 7.

A jak se líbí nový Trillian vám?

WebShot 1.7.0.1 ENOficiální stránka

Občas se hodí udělat screenshot webové stránky. Protože se stránky málokdy vejdou na celou obrazovku bez nutnosti scrollování, nastává problém. Udělat více snímků a ty následně pospojovat v grafickém editoru? Raději zkuste prográmek WebShot. Zadáte mu adresu a on vám na disk uloží sejmutý obraz celé stránky ve formátu JPG, GIF, PNG, nebo BMP. V nové verzi autor opravil pár chyb.

MOV Download Tool 1.1.1 ENOficiální stránka

Na video ve formátu MOV na webu narazíte poměrně často (typicky jde o filmové trailery). Přehrávání funguje bezproblémově, když se vám ale zachce video stáhnout, narazíte. QuickTime vám to nedovolí, jedině pokud byste vlastnili placenou verzi. Na pomoc zde přichází MOV Download Tool. Ve chvíli, kdy se k videu dostanete, spustí se tento nástroj a dá vám na výběr mezi stažením nebo normálním přehráváním.

Mozilla Firefox 3.0.11 CZOficiální stránka

Pro třetí Firefox vychází další, v pořadí již jedenácté opravné vydání (našly se i 4 kritické bezpečnostní problémy). O mnoho větší rozruch nicméně rozpoutal odložený Firefox 3.5 RC1, který by představoval v podstatě finální verzi.

Mozille se stále nedaří ukočírovat nový JavaScriptový engine a navíc prý byla objevena další závažná chyba, kvůli čemuž se muselo vypuštění první Release candidate odložit o jeden až dva týdny. Vývojáři prozatím alespoň vydali Firefox 3.5 Preview, který stojí někde na pomezí bety a RC. Na oficiálních stránkách jej nenajdete, neboť je určený pouze pro uživatele čtvrté betaverze. Těm se v podobě aktualizace již pravděpodobně nabídl.

Další novinky, které byste neměli minout:

Novinky: Safari 4, Trillian Astra 4 Beta, WebShot a další

Ohodnoťte tento článek!