Novinky: Sandboxie 4.0 beta, Gmer 2.0, Thunderbird 17.0.2 a další

0

ReFS Activator 1.0 ENOficiální stránka

Jistě vám neuniklo, že Microsoft pro Windows 8 připravoval nový souborový systém. Nejprve ho ale nasadil v serverové variantě, aby si ho odzkoušel. Domácí uživatelé si jeho podporu mohou ve Windows 8 aktivovat dodatečně a neoficiálně. Pomůže vám s tím nástroj ReFS Activator. Za případné komplikace přirozeně nesete odpovědnost vy sami. Než se k rozhoupete instalaci, doporučujeme veškerá data zazálohovat. Autoř tvrdí, že by aplikace měla být neškodná, ale víte, jak to chodí.

Souborový systém ReFS můžete zapnout ve Windows 8 Release Preview, Consumer Preview a ve finálním sestavení 9200. Není mi příliš jasné, k čemu by vám souborový systém měl momentálně být, kdybyste nicméně chtěli, máte možnost s ním malinko experimentovat. Redmondští měli každopádně důvod, proč se rozhodli ReFS prozatím nepoužívat. NTFS nám navíc slouží opravdu dobře.

ReFS Activator 1.0
ReFS Activator 1.0

XMedia Recode 3.1.4.1 CZOficiální stránka

Zdarma dostupných nástrojů na zpracování multimediálního obsahu se po internetu válí stále dost. Kdybyste ještě neměli svého favorita, ukážeme vám dalšího zástupce. Jeho hlavním účelem je práci s filmy na DVD či Blu-ray. Kdyby to situace žádala, aplikace převede film z kotouče, z něhož čte modrý laser, na obyčejné DVD. Nepovedené scény přirozeně vynecháte, upravíte základní parametry obrazu jako jas, kontrast nebo saturace barev. S XMedia Recode lze rovněž upravovat hlasitost zvukové stopy nebo vytvářet kapitoly.

 

Kdyby vás tvorba DVD nebavila, můžete se vydat opačným směrem a film převést do formátu, vhodného pro přenosný či jiný přehrávač. Mezi podporovanými zařízeními nechybí iPhone nebo handheld PSP. Možná byste to nečekali, ale asistovat vám bude český překlad. Stáhnout si můžete též přenosnou variantu.

XMedia Recode 3.1.4.1
XMedia Recode 3.1.4.1

Gmer 2.0 ENOficiální stránka

Trvalo to skoro dva roky, nástroj pro boj se zákeřnými rootkity byl konečně uvolněn ve své druhé verzi. Autor se ani v nejmenším nesoustředil na to, aby nás oblažil pěknými efekty. Prostředí je postaveno zcela jednoduše a plní pouze prostou sdělovací funkci. Za důležitější považujeme schopnosti Gmer. Ihned po spuštění si proklepne běžící procesy, v případě nalezení hrozby vás okamžitě informuje. Skenuje celou řadu oblastí, kromě skrytých procesů se na zoubek podívá skrytým sektorům na disku nebo ukrytým klíčům v registru. Tím kontrola pouze začíná.

Z časového hlediska však nepředstavuje nic náročného. Druhá řada Gmer představuje zásadní zlepšení, konečně totiž plně podporuje 64bitová Windows, k tomu rovnou přihazuje kompatibilitu s Windows 8. Autor k aplikaci přibalil ještě funkci pro rychlé prohledání, která právě zkontroluje nejdůležitější oblasti, maximálně do několika minut.

Gmer 2.0
Gmer 2.0

CrystalDiskInfo 5.2.2 CZOficiální stránka

V jaké kondici přežívá váš pevný disk? Nevíte? Raději se zajímejte, aby nebylo pozdě. Prevence je mnohdy nejlepší lék. Na pomalu havarující disk vás upozorní například CrystalDiskInfo. Ten ve svém oboru získal již mnoho zásluh, jedná se o docela spolehlivého diagnostika. Stáhnout si můžete běžný instalační soubor a aplikaci následně nechat běžet na pozadí. Orientovat se v ní budete v každém případě. Český překlad vám v tom pomůže. Kdybyste nerozuměli jednotlivým hodnotám, získaným pomocí technologie S.M.A.R.T., nevadí.

Pomohou vám svítící kontrolky, které vás upozorní na případný problém. Stav disku indikuje také souhrnné (slovní) hodnocení. Kdyby disk začal zlobit, můžete si domů vždycky zavolat někoho technicky zdatnějšího. Ztrátě dat se dá mnohdy předejít, trocha prevence za klid na duši stojí, ne? Poslední verze opravuje chybu s nevydařeným spuštěním, když váš notebook s Windows Vista a novějšími nebyl zrovna připojen k elektrické síti.

CrystalDiskInfo 5.2.2
CrystalDiskInfo 5.2.2

Mozilla Thunderbird 17.0.2 CZOficiální stránka

V tomto týdnu vyšla osmnáctá řada Firefoxu. Proč se současně s ní neobjevil Thunderbird 18, což by podle starší šablony rozhodně měl, jsme si již vysvětlili. Sedmnáctá řada byla poslední, poté vešlo v platnost starší nařízení, podle kterého se vývojáři místo poštovního klienta budou soustředit na prohlížeč. Vývoj tak zůstává na bedrech komunity. Současné plány počítají s tím, že se přibližně jednou za půl roku objeví nová hlavní verze, mezitím budou ale vycházet jen servisní aktualizace, jako právě ta z úterý.

Aktualizaci nepropásněte, protože se vývojářům podařilo opravit tucet kritických zranitelností. Připočtěte k tomu ještě několik méně závažných děr. Kromě velmi důležité bezpečnosti bylo zlepšeno pár dalších věcí. Tlačítko pro uzavření okna nyní nyní řádně plní svůj účel. Nebude ani docházet k občasnému narušení pošty ve složce, kde proběhlo filtrování obsahu. Jiná chyba zase způsobovala mazání rozepsaných příspěvků ve složkách, připojených přes protokol IMAP, když se pošťák nacházel v režimu offline. Sedmnáctý Thunderbird byl pěkně problémový, že?

Mozilla Thunderbird 17.0.2
Mozilla Thunderbird 17.0.2

Sandboxie 4.0 beta CZOficiální stránka

Z našich minulých článků byste mohli znát takovou virtuální ohradu pro programy. Nejen hospodářská zvířata pouštíme do omezeného výběhu, aby nám jinde nenadělala paseku. Když si z internetu stáhnete škodlivý program a antivir ho nezastaví, nebo se nedokáže dobře vypořádat s následky, můžete se pustit do přeinstalace systému a obnovy dat ze zálohy. Vývojový tým se ve čtvrté řadě Sandboxie pokouší o pořádný převrat. Z technického hlediska představuje tato verze důležitý milník, proto ani nelze čekat, že bude beta pracovat zcela bez komplikací.

V principu fungování se žádná revoluce nekoná. Pokud si nejste jistí, jestli je nějaký soubor tím, za koho se vydává, jednoduše jej přetáhněte do hlavního okna Sandboxie. Tato verze již oficiálně podporuje Windows 8. Právě kvůli změnám v 64bitových Osmičkách se autoři rozhodli přepracovat podstatnou část toho, co navenek nevidíme.

Sandboxie 4.0 beta
Sandboxie 4.0 beta

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!