Novinky: Skype 5.9.0.123, Firefox 14 beta, Mission Control 2 a další

0

Skype 5.9.0.123 CZOficiální stránka

Jelikož je oficiální klient pro Metro stále v nedohlednu, musíme ve Windows 8 používat stále klasického desktopového klienta. Všichni ho dobře známe, umožňuje nám nejen telefonovat a používat videochat, ale také s ním zavoláte svým přátelům v síti Facebook. Nedávno k tomu přidal dokonce i obraz. Textový chat opět funguje jak v rámci vlastní sítě, tak v největší sociální síti na světě. Poslední verze Skypu pod Windows 8 ovšem nefungovala ideálně. První servisní vydání, které vychází čistě v reakci na „nevhodné chování“ pod novým operačním systémem, napravuje nemístné požírání systémových prostředků.

Pokud Windows 8 Release Preview používáte, jistě oceníte, že by k podobným excesům nemělo docházet. Ostatní uživatelé s upgradem pospíchat nemusí, pakliže ale zkoušíte Osmičky, s aktualizací neváhejte. Naše krátkodobé zkušenosti s používáním Skypu pod Windows 8 neodhalily zásadní nedostatky.

 

Mozilla Firefox 14 beta CZOficiální stránka

V úterý vyšel Firefox 13, což je po dlouhé době první verze ohnivé lišky, která si u nás vysloužila regulérní článek. Bude přísun novinek pokračovat v takto pozitivním množství? Těžko. Většina vydání bude nadále o drobných úpravách. O nich bude rovněž následující řada. Momentálně se Firefox 14 nachází ve fázi betatestování a nenabídne vám víc než pár úprav. Vyhledávání v Googlu zde probíhá skrze zabezpečený protokol HTTPS, takže vaši komunikaci nikdo nemůže odposlouchávat. Více vás nejspíš potěší, že zásuvné moduly bude možné nakonfigurovat pomocí dialogu about:config tak, aby se načítaly na vyžádání.

Tip: Firefox 13: Rychlý přístup, protokol SPDY, obnova poškozeného profilu

Když bude na stránce třeba prvek ve Flashi, budete na něj muset klepnout, dříve k jeho aktivaci nedojde. Na první pohled jistě zaznamenáte plochá tlačítka, srovnání s aktuální podobou naleznete na obrázku níže. Firefox 14 tak lépe zapadne do plochých Windows 8. Z adresního řádku dále mizí favikona. Větší prostor dostává zvýraznění zabezpečení domény. Vývojáři se odhodlali zapnout automatické dokončování adres.

 

Mission Control 2.01 beta ENOficiální stránka

Pokud používáte počítače od Applu, patrně znáte funkci Mission Control, resp. Expose, jak byla tato záležitost pojmenovaná dříve. V podstatě vám zobrazí vedle sebe všechna otevřená okna, využívá přitom docela efektivně celý prostor, který monitor nabízí. To se třeba o Windows a jejich klávesové zkratce Alt+Tab tak docela prohlásit nedá. Kdyby vám uspořádání oken vedle sebe ve Windows chybělo, nyní máte možnost, jak si tuto bolístku vynahradit. Přenosná aplikace, která nese stejný název jako její vzor pro OS X, se neinstaluje. Jejím spuštěním se ale okna poslušně rozestoupí po celé ploše, takže se mezi nimi můžete snadno přepínat. Aplikace vyžaduje Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable. Zdá se, že funguje správně i pod Windows 8.

Abyste měli Mission Control vždy po ruce, nejlépe si ho připněte na hlavní panel. Běh na pozadí sice aktuálně řešitelný je, ale je potřeba na tom zapracovat, aby si ho mohl užít i normální člověk. Prozatím máme tu čest s pouhou betou, takže tyto největší prohřešky snad budou časem napraveny.

 

Auslogics BitReplica 1.0 ENOficiální stránka

Firma Auslogics Software by vám neměla být neznámá. Příležitostně se zmíníme přinejmenším o jejím povedeném defragmentačním nástroji. Nyní vydává nástroj na zálohování BitReplica. Pokud jste si mysleli, že další z dlouhého zástupu podobných aplikací nemá co nabídnout, spletli jste se. Vývojáři tentokrát jasně míří na začátečníky. Prostředí aplikace je zpracované jednoduše a elegantně. Zachovává styl sesterských programů. To není jediné plus; přátelský způsob ovládání, který právě usnadňuje situaci méně zkušeným jedincům, se promítá také do způsobu zálohování. Kromě toho, že si můžete vybrat všechny adresáře k uchování, dovede BitReplica zazálohovat uživatelé profily nejznámějších internetových prohlížečů a několika dalších aplikací.

 

Přípravy zálohování rovněž vychází vstříc co nejsnazšímu ovládání. Program se vás zeptá na sérii otázek. Co chcete zálohovat? Kam to chcete umístit? Kdy má k zálohování dojít? A tak dále. Autoři ale nezapomněli ani na drobnosti. Určitě je hezké, že vás program upozorní na to, že máte v počítači jediný pevný disk, tudíž můžete o svá zálohovaná data přijít, pokud tato jednotka havaruje.

 

Aomei Partition Assistant 5.0 Home Edition ENOficiální stránka

Nástrojů na dělení disků na více oddílů není nikdy dost. Zvláště ne těch nabitých zajímavými funkcemi, které můžeme používat zadarmo. K nim patří také zástupce od firmy Aomei Technology. Je kompatibilní se všemi Windows, verzí 2000 počínaje a Osmičkami konče. Nezastaví se prakticky před žádným diskem, provedete s ním přitom všechny běžné úlohy, které si dovedete představit. Můžete dokonce konvertovat primární oddíl na logický, případně obráceně. Jinak si klasicky vytvoříte oddíl, smažete ho, sloučíte s jiným nebo ho rozšíříte. Novinkou v poslední verzi je migrace operačního systému z běžného pevného disku na disk typu SSD.

Aplikace nově umí vytvořit bootovací CD, takže můžete disky spravovat i mimo operační systém. Díky třetí novince se můžete pokusit o obnovu (omylem) smazaného oddílu. Kdyby vám nestačily běžné funkce, Partition Assistant určitě vyzkoušejte. Navíc podporuje nejen NTFS, ale také souborové systémy známé z Linuxu.

 

EULAlyzer 2.2 ENOficiální stránka

Pokud někde číhá nebezpečí, pak jsou to kromě různých warezových stránek také podmínky používání programu. S těmi obvykle vyslovíte při instalaci souhlas, jenže málokdo si je skutečně přečte. Přitom se v nich mohou vyskytovat body, s nimiž byste nesouhlasili. Věřte nebo ne, i na to existuje aplikace. EULAlyzer je schopný prověřit smlouvu každého programu, který se chystáte do počítače nainstalovat. Zdarma dostupná edice běží jen vyžádání, nikoli na pozadí. Funguje to tak, že tlačítko plus z programu přetáhnete na text podmínek použití. Posléze EULAlyzer zvýrazní některé pasáže a ohodnotí je na stupnici od jedničky do desítky. Ihned budete vědět, zda textu neukrývá potenciálně nebezpečné chování daného programu.

Můžete například souhlasit s tím, že vás bude sledovat. Takovým situacím ovšem nyní můžete předejít. EULAlyzer v poslední verzi slibuje kompatibilitu s Windows 8. Přijde vám existence takového nástroje absurdní, nebo jej považujete za užitečný?

 

Další důležité novinky:

Novinky: Skype 5.9.0.123, Firefox 14 beta, Mission Control 2 a další

Ohodnoťte tento článek!