Novinky: Spyware Terminator, Safari a další

0

Spyware Terminator 2.5.5 CZOficiální stránka

Mezi programy bojujícími se spywarem a další havětí si získal slušné renomé i v Česku vyvíjený Spyware Terminator. Za jeho vyzkoušení nezaplatíte ani korunu, distribuuje se zcela zdarma. S přihlédnutím k tomu doslova překypuje funkcemi – ochrana v reálném čase se vždy počítá, automatické aktualizace považuji za příjemný bonus, zabudovaný Clam AntiVirus (integruje se úplně, i do rezidentního štítu, samostatně jej spustit nelze) jednoduše nemůže být na škodu, plánovač kontrol u podobných neplacených aplikací také není úplným standardem a to jsem se ještě nezmínil o technické podpoře (skrze email a fórum), která taktéž není placená.

Na freewarový produkt je toho docela dost, co říkáte? Z výše uvedeného popisu vyplývá, že váš počítač Spyware Terminator ochrání skoro proti všem hrozbám, které na vás v hlubinách internetu číhají (v poslední době však můžete na nebezpečenství stále častěji narazit i ve známých vodách!). Zájemcům doporučuji si přečíst celý seznam možností programu. Nová verze se již zvládne integrovat do Centrum zabezpečení ve Windows Vista, aktualizuje na nejnovější verzi ClamAV a zvyšuje hodnotu výchozího stupně ochrany. Bohužel rezidentní štít stále nefunguje v 64bitových systémech, nápravy bychom se měli dočkat v až druhé polovině tohoto roku.

Safari 3.2.2 ENOficiální stránka

Ve svém domovském operačním systému sice internetový prohlížeč Safari slaví zasloužené úspěchy, s jeho portem pro Windows už to bohužel tak slavné není. Celé situaci nepřidá ani oficiální stránka, kde se Apple naparuje nejrychlejším prohlížečem na světě, což dokládá grafem srovnávajícím několik nejznámějších prohlížečů. Bohužel jsou dnes tyto informace už značně staré a tedy pasé.

Samotný prohlížeč, i když už dnes není nejrychlejší (to samozřejmě nutně neznamená, že je pomalý, naopak), nabízí pár méně obvyklých, ale příjemných funkcí. Vypíchnul bych automatické doplňování formulářů, možnost rozšíření textových polí a také soukromý mód prohlížení. Další věci, kterými se Apple prezentuje (prohlížení v panelech, blokování vyskakovacích oken a další), komentovat nebudu. Ne, že by na nich bylo něco špatného, většinou se však již jedná o natolik standardní výbavu každého prohlížeče, že postrádá smysl se tím ohánět.

Za nejkontroverznější problém Safari pro Windows bych ale označil vzhled, který otrockým způsobem přebírá právě z jablečného systému a odmítá se jakkoliv integrovat se svojí novou cílovou platformou. Já osobně s Applovským šedým vzhledem problém nemám, ale i tak musím uznat, že to vypadá jako pěst na oko. V minulosti také Safari trápilo dost bezpečnostních problémů, ty už naštěstí vzal čas (minimálně jich pár eliminovala poslední verze), navíc vás ochrání phishingový filtr. Jestli již zmizeli potíže s padáním, si bude muset každý ověřit sám.

Jak to tedy shrnout na závěr? Safari není špatný prohlížeč, rozhodně to ale je nepříliš povedený port, který ve Windows díky silné konkurenci nepřežije. Nebál bych se ani říct, že si to Apple částečně způsobil sám, kdyby se vyhnul zmíněným chybám (a to tu ještě máme speciální aplikaci zajišťující aktualizace všech jeho výrobků), dal by Safari alespoň šanci. Takhle bohužel. Zvlášť ne od doby, co přišlo Chrome.

gMote 1.41 ENOficiální stránka

Na ovládání svého internetového prohlížeče pomocí gest prováděných myší si určitě zvykl nejeden uživatel. Tímto docela pohodlným – ačkoliv to nejspíš bude věc názoru – způsobem si ve výsledku ušetříte mnoho klikání a času. Jestli už vás také někdy přepadlo snění, jak byste taková gesta využili přímo k ovládání Windows, pak neváhejte a vyzkoušejte gMote.

Malý prográmek vám ochotně splní, co si jen budete přát. Stačí si jen nahrát gesto (ve výchozím nastavení se gesta provádí se stisknutým pravým tlačítkem myši) a přiřadit k němu požadovanou akci, což v tomto případě znamená zastoupit klávesovou zkratku, spustit nějaký program nebo vykonat jednu z běžných činností, které denně konáte. Kromě jiného tak s gMote dále můžete jednoduše ovládat Windows Media Player, internetový prohlížeč (podle všeho je úplně jedno, jaký) a přejít na zadanou webovou stránku.

S novou verzí k tomu všemu ještě jdou dělat tzv. keystrokes, což není nic jiného, než spouštění jednoduchých skriptů. Tomu se nicméně běžný uživatel pravděpodobně vyhne. gMote se řadí do kategorie velmi povedených a šikovných programů, což podporuje i fakt, že autor jej dodává v archívu a vy ho můžete kdykoliv zpětně zabalit a vzít s sebou.

RadarSync 2009 ENOficiální stránka

Oproštění od zdlouhavého vyhledávání aktualizací ovladačů a programů slibuje RadarSync. Bere si na triko všechny starosti se sháněním inkriminovaných updatů, vy jen po stažení musíte programu povolit jejich instalaci. Nová verze obsahuje vylepšené jádro, které by mělo vyhledávat aktualizace pro více programů. Ke spuštění aplikace RadarSync budete potřebovat rozhraní .NET Framework.

Mohlo by vás zajímat: DriverMax: pohodlná záloha a aktualizace ovladačů

DesktopZoom 3.4 CZOficiální stránka

Zoomování se někdy může hodit, ať už se k tomu naskytne jakýkoliv důvod. DesktopZoom představuje mocný nástroj, neboť nabízí hned tři typy přiblížení. První volba zvětší prostor okolo  kurzoru myši a onu zvětšenou oblast zobrazí v pruhu v horní (nebo dolní) části obrazovky. Druhá možnost spočívá ve vytvoření a zoomování v pevně daném okně. Poslední východisko přiblíží celou obrazovku. Nová verze přichází s českou lokalizací, která vám trochu usnadní orientaci ve strohém a nevzhledném rozhraní programu. DesktopZoom používá průhlednost, kvůli čemuž funguje pouze ve Windows 2000 a XP. Nejspíš i proto zároveň odmítá poslušnost ve Windows Vista, dokud nevypnete Aero.

YouChoob 1.06 ENOficiální stránka

Videoserver YouTube již začal testovat (placené) stahování videí. Jelikož tato volba není zatím zdaleka dostupná pro všechna videa a uživatele, zůstáváme zatím nuceni použít k tomu nějaký speciální program. YouChoob je v zásadě jen další z dlouhé řady aplikací vzniklých pouze za jediným účelem: stahovat video z YouTube. Ve srovnání se svou konkurencí minimálně vypadá o dost líp, uživatelské rozhraní dosáhlo vysoké úrovně čistého vzhledu a rozhodně tak nepůsobí přeplácaným dojmem. Poslední verze opravila problém rozložení prvků grafického rozhraní vyskytující se ve Windows XP a starších. I ke spuštění YouChoob budete potřebovat rozhraní .NET Framework.

Sweet Home 3D 1.6 CZOficiální stránka

Na závěr jsem ponechal takový pěkný 3D modelovací nástroj pro designování interiéru bytu. Ve Sweet Home 3D si celý byt načrtnete na virtuální milimetrový papír a program obstará náhled do každičké místnosti ve třetí dimenzi. A to i s nábytkem a popřípadě dalším vybavením. Pro rozšíření palety objektů si do programu z oficiální stránky stáhněte a importujte dodatečný balíček. A ještě jedna věc: Sweet Home 3D můžete spustit přímo z internetového prohlížeče (pokud máte nainstalovanou Javu), já ale doporučuji stáhnout si klasický instalační balíček. Zvýšenou pozornost si tento program jistě zaslouží s přihlédnutím k nulové ceně.

Ohodnoťte tento článek!