Novinky: Thunderbird 15 beta, Dexpot 1.6, Miranda IM 0.10 a další

0

Miranda IM 0.10 CZOficiální stránkaČeský překlad

O Mirandě jsme se dlouho nebavili, to si musíme přiznat. Teprve nyní se vývojářům podařilo dovést do zdárného konce řadu 0.10. Nevytasili se však s žádnými převratnými novinkami, spíše se připravte na záplavu drobných vylepšení. Nový formát jazykových balíčků zaujme spíše překladatele, každý uživatel podle všeho ale může používat jiný jazyk. Komunikační protokol MSN správně rozpozná jedince připojené z platformy Windows Phone, zlepšena u něj byla i konektivita. Podobně seznam provedených prací vypadá u dalších komunikačních protokolů.

Jinak Miranda zvládává všechno to, co dřív. Především je maximálně přizpůsobitelná, a to prostřednictvím doplňků. Jen si dejte pozor na 64bitovou edici, která neumí pracovat s 32bitovými doplňky. Ty přirozeně stále převažují. Pokud se vám nechce nimrat se hodiny v nastavení, můžete si stáhnou některý z mnoha uživatelských balíčků.

 

Mozilla Thunderbird 15 beta CZOficiální stránka

Jestliže byla čtrnáctá řada poštovního klienta pekelně nudná, v té nadcházející nabere vývoj událostí úplně jiný směr. Na Thunderbirdu se konečně začne výrazněji projevovat dlouhodobá snaha o transformaci uživatelské prostředí. Aplikace dostává do vínku oblé tvary. Ano, jde o koncept Australis, který Mozilla ukázala již před několika měsíci. Díky pleťové masce je prostředí mnohem čistší a hezčí. Zvlášť to platí, když skryjete lištu s hlavní nabídkou. Vedle vzhledu se do aplikace vloudila dost zásadní funkce, a sice chat. Konverzovat nyní můžete hlavně v sítích Google Talk nebo Facebook.

 

Chatování je propojeno s globálním vyhledáváním. Prospěly by mu sice nějaké výraznější notifikace, pro začátek se nám nicméně zdá podoba konverzací dobrá. Pokud si myslíte, že má v pošťákovi valný význam předvolba Do Not Track, můžete ji konečně zapnout i zde. Služba Filelink pro přidávání příloh nyní podporuje Ubuntu One. Myslím, že podobně zásadní vydání zase dlouho neuvidíme.

 

Panda Cloud Antivirus 2.0 SKOficiální stránka

Jistě si pamatujete na Pandu. Nemyslíme teď tu, která se maže na chleba. (A která dělá bordel, dokud ji nestrčíte do nákupního košíku.) Jeden z prvních pokusů o ryze cloudový antivirus dopadl docela dobře, byť se popularitou nemůže rovnat ani Avastu, ani Security Essentials. Druhá řada se snaží zavděčit opět o něco hezčím prostředím. To nyní mj. ve zdarma dostupné verzi láká na úplně novou funkci: bránu firewall. I bez placení můžete aspoň využít sílu nového desinfekčního jádra. Analýza chování aplikací je prý zase chytřejší, takže dokáže případné hrozby odhalit s větší přesností.

I bez připojení k Internetu vás antivir ochrání, na tom tvůrci pracovali také. Podstatně se jim povedlo snížit čas skenování počítače, dokonce až o 50 %. Můžete rovněž sledovat procesy, jak moc vytěžují vaši přípojku. A konečně, Panda Cloud Antivirus 2.0 oficiálně funguje ve Windows 8. Jak sami vidíte, novinek se nastřádalo opravdu dost. Šanci tomuto produktu klidně dejte, komunikovat s vámi ale v češtině nebude, maximálně ve slovenštině.

 

Mozilla Firefox 15 beta CZOficiální stránka

Ve srovnání se svým bratříčkem se do Firefoxu ještě nový vzhled Australis za šest týdnů nechystá. Místo toho se ale dočkáme jedné příjemné funkce, prohlížeč se konečně naučí zobrazovat dokumenty ve formátu PDF, aniž by k tomu potřeboval zásuvný modul od prohlížečky jako Adobe Reader. Když si prohlížeč myslí, že se mu nedaří dokument zobrazit úplně správně, navrhne vám, abyste dokument místo toho uložili na disk a otevřeli jej právě v nějaké plnohodnotné čtečce. Dosud tato funkce byla dostupná samostatně prostřednictvím doplňku od Mozilla Labs. Klidně jej zkuste ve starších řadách Firefoxu, nevyžaduje ani restart aplikace.

Od velkých optimalizací doplňků si vývojový tým slibuje citelné snížení paměťových nároků, včetně snížení počtu paměťových úniků, které některé doplňky vyvolávají. Především velcí nadšenci různých rozšíření se tak mohou těšit na výrazně rychlejší a stabilnější chod programu. Firefox 15 podporuje také komprimované textury ve WebGL a protokol SPDY ve třetí verzi. Pokud vám vadí čekání, stáhněte si betu.

 

Dexpot 1.6 CZOficiální stránka

Ačkoli jsme se v minulosti Dexpot párkrát zmínili, musíme o něm napsat znovu, protože po třech letech vyvíjená verze 1.6 opustila testovací stádium. Jeden z nejlepších nástrojů na virtuální plochy slibuje především bezproblémovou správu, k tomu přirozeně i vysoký počet virtuálních ploch. K naprosto zásadním novinkám se řadí podpora více monitorů. Jak moc je tato věc důležitá, asi netřeba dále rozvádět. Ovládání zlepšují funkce skryté v rozích obrazovky. (Jen aby nekolidovaly s Windows 8, kde pro nás Microsoft připravil vlastní sestavu funkcí.) Interaktivní celoobrazovkový náhled na plochy se hodí, když pracujete s mnoha okny.

Jednotlivé aplikace navíc můžete natrvalo přiřadit k předem zvolené ploše. Kromě toho lze na každé zvolit jiné pozadí, takže je od sebe rozlišíte už letmým pohledem. Pokud chcete, můžete ponechat ikony na hlavním panelu vždy viditelné, takže vás přenesou vždy na tam, kde se dané okno nachází. Velký přehled důležitých novinek najdete na oficiálním webu. Nahlédnout můžete i do podrobného seznamu.

TechPowerUp GPU-Z 0.6.3 ENOficiální stránka

Na závěr si dáme malé odlehčení. Kdo by neznal populární nástroj CPU-Z? Prozradí vám základní údaje o procesoru a základní desce. Existuje ale také jeho podobně pojmenovaný ekvivalent. GPU-Z prám řekne vše, co potřebujete vědět o své grafické kartě. Uživatelé v nové verzi ocení opravené padání aplikace ve Windows 8, jinak se zde tradičně objevuje podpora pro nové řady modelů grafických čipů, tentokrát jejich výčet vyhlíží následovně:

  • Nvidia GT 620, GT 630, GT 640, GTX 660, Tesla M2090, Quadro 1100M, Quadro 5000M, NVS 5400M, G610M, GT 620M, GT 630M, GT640M LE a GT 660M
  • AMD Trinity, HD 7570, HD 7670, HD 6610M, HD 7550M, HD 7850M, HD 7520G a HD 7640G

Opraveno bylo rovněž zobrazování a zjišťování některých informací. Při detekci BIOSu u některých grafických karet od ATI prý GPU-Z nespadne.

 

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!