Novinky: Trillian 5 Beta, Double Driver 4.1, FluentNotepad Beta 3 a další

0

Trillian 5 Beta CZ/ENOficiální stránka

Kecálek ze zámoří, Trillian, má zatvrzelé přívržence, kteří by se jej nevzdali ani za všechno zlato světa. Pokud vám v používání Trillianu dosud bránilo tak trochu divoké pestrobarevné uživatelské rozhraní, mohla by si vás chystaná pátá generace programu získat. Ta konečně splyne se systémem a zejména v kombinaci s Windows 7 spojí krásu s dobrou funkcionalitou. Nečekejme ale, že by Cerulean Studios odstoupili od současného modelu, kdy zdarma dostanete pouze částečnou výbavu.

K běžným sítím, v nichž můžete s Trillianem komunikovat, se již v minulosti přidala podpora pro shromažďování obsahu ze sociálních služeb Facebook a Twitter. Dnes jsou na řadě Foursquare (zjišťuje vaši polohu, s ostatními uživateli soupeříte v počtu navštívených míst) a LinkedIn (vytvoří vám osobní profesionální profil, kde shrnete svou dosavadní životní kariéru). Novinky ze všech čtyř jmenovaných služeb najdete vždy přehledně seřazené ve zvláštním okně.

Okénko s kontakty lehce přizpůsobíte velikosti vašeho monitoru – na mininoteboocích například přejdete do režimu nejmenšího zobrazení, takže se na titěrnou obrazovku Trillian bez většího problému vejde. Aktuální beta ještě neobsahuje všechny plánované funkce, takže se ještě máme na co těšit.

CrystalDiskMark 3.0 CZOficiální stránka

Klasické pevné disky po velice dlouhé době pomalu začaly nahrazovat SSD disky, které konečně pozbyly mechanické součástky. Jejich výkon se oproti předchůdcům značně zvýšil, což si lehce ověříte s jednoduchým nástrojem CrystalDiskMark. Disk potrápí čtyřmi různými testy, přičemž u každého nakonec ukáže výslednou rychlost čtení a zápisu. Tato data můžete zkopírovat do schránky a výsledky uložit do textového souboru. CrystalDiskMark potěší existencí 64bitové verze a přenosnou edicí.

TreeSize Free 2.4 ENOficiální stránka

O tom, jak zjistit, která složka má objemově nejvíc ze všech, jsme si letos říkali. Disk Space Fan Free vás okouzlí hezkým zpracováním, složky zobrazuje v kruhu. Přehledné to je, TreeSize Free jde ale na věc trochu jinak a o dobré přehlednosti vás přitom ani on nenechá na pochybách. Ve stromu složek zobrazených pod sebou se těžko ztratíte, jen si budete muset zvyknout na to, že ty nejtěžší váhy zabírají nejvyšší příčky, na spodu se naopak krčí nejmenší adresáře. Podbarvení položek se snižuje s jejich velikostí. Namísto klasických jednotek – KB, MB a GB – se  mohou v TreeSize Free zobrazovat procenta.

Podsložky se rozbalují stejným způsobem jako v Průzkumníku Windows, dokonce zde využijete funkce ze systému, např. kontextovou nabídku a přetahování souborů do složek.

Double Driver 4.1 ENOficiální stránka

Bez připojení k internetu vždy oceníte možnost instalace ovladačů z disku nebo třeba z CD. Časem se někdy stane, že ovladače ze stránek výrobce zařízení zmizí (obvykle se dají najít jinde, u běžného uživatele jde ale většinou o náročný úkol), takže jejich zálohou na nějaké fyzické médium nic nezkazíte. Spíše než u stolního počítače narazíte na problém při hledání ovladačů pro notebook. V nejhorším případě na stránkách výrobce váš model vůbec nenajdete, jindy narazíte na chybějící nebo nedostupné soubory. Proč si tedy přímo od výrobce čerstvě nainstalované ovladače nezazálohovat?

Double Driver automaticky vybere ty, které nejsou zabudované ve Windows (což neznamená, že je nemůžete uložit spolu s ostatními). Záloha a obnova vás bude prakticky stát pouze jediné klepnutí na příslušné tlačítko. První možnost požadované ovladače uloží buď do struktury složek, archívu ZIP, nebo do samorozbalovacího balíku. Perličkou na závěr je schopnost Double Driveru „vytáhnout“ ovladače z jiné instalace Windows, i když právě neběží. Nemusíte jej ani instalovat, podporuje Windows XP a novější.

IObit Toolbox 2.0 Beta ENOficiální stránka

Sada nástrojů od ne zcela neznámé firmy IObit připomíná švýcarský nůž. Dvacítka všestranných pomocníků rozdělených do pěti kategorií – čištění, optimalizace, oprava, bezpečnost a správa – zajistí diagnostiku a správu počítače. První kategorie zahrnuje nepřekvapivě čističe registru a nepotřebných souborů, dále nástroj pro zametení všech stop po prohlížení internetu a práci s počítačem, odinstalační nástroj a skartovačku dat. Myslím, že dále ve vyjmenovávání jednotlivých součástí programu pokračovat nemusím – pokud vás IObit Toolbox, zkuste jej. Můžete tak s sebou na flash disku mít po ruce všechny potřebné nástroje každého správného počítačového nadšence, co rád ladí systém.

FluentNotepad Beta 3 ENOficiální stránka

Uživatelské rozhraní ribbon se proslavilo. Přestože jej někteří odmítají, většině lidí se nový – a do jisté míry revoluční – způsob ovládání líbí. Proto ve Windows 7 najdete mnoho zabudovaných aplikací právě s ribbonem. Pás karet po letech stagnace inovoval například Malování nebo Wordpad. Poznámkový blok naopak Microsoft ponechal v rámci zachování jednoduchosti nezměněný. FluentNotepad jde proti této filosofii – ukazuje však, že se v základním textovém editoru bez ribbonu obejdete, přestože takovýto „Poznámkový blok“ vypadá opravdu dobře. Program vyžaduje k běhu .NET Framework 4.0.

Další důležité a zajímavé novinky:

Ohodnoťte tento článek!