Novinky u Loongsonů. Čínské národní procesory si brousí zuby na západní trhy

0

Již léta se Čína snaží dosáhnout soběstačnosti v počítačovém průmyslu. Srdcem těchto snah jsou procesory Loongson (dříve známé i jako Godson), které vyvíjí Institut počítačových technologií (ICT). Tato CPU typu RISC používají architekturu MIPS (ovšem s některými zvláštnostmi); mimo říši středu se s nimi však sotva setkáte. Server The Inquirer přinesl informace o aktuálním dění okolo těchto CPU. Loongsony se dočkaly výroby moderním 32nm procesem a v budoucnu by s nimi Číňané rádi podnikli křemíkovou invazi na západ.

Loongson existuje v současnosti v několika modelových řadách. Jednojádrová řada 2 (nejnověji procesor typu SoC Loongson-2H) je určena pro různá mobilní zařízení, například netbooky a tablety, kde příliš nevadí nízký výkon 65nm jádra taktovaného na hodnoty okolo 1 GHz. Dle The Inquireru by tato CPU měla v Číně sloužit například ve zdravotnických zařízeních či v elektronických učebnách. Zatímco oficiálně ICT tyto procesory směřuje i do PC, při jejich výkonu to asi moc žhavé nebude.

Čínský procesor Loongson

Zato Loongsony 3 už jsou pro nás zajímavější. Tato serverová CPU začínala na čtyřech jádrech, opět ovšem nízko taktovaných. Později se tento dálnovýchodní černý kůň vzchopil na osmijádro (označované jako Loongson-3B). I toto CPU ovšem zůstalo na chudokrevné frekvenci 1050 MHz, jakož i na 65nm výrobním procesu. Až nyní ICT dohání tento deficit. Osmijádrový Loongson totiž přepracovalo pro výrobu 32nm procesem, přičemž v plánu je i následný přesun na 28nm postup.

Modernější výrobní technologie umožnila CPU konečně taktovat o něco výše – nově poběží na 1,3 GHz. To není zrovna velký pokrok; zdá se tedy, že Loongson 3 není na vysoké frekvence příliš dobře uzpůsoben. Na druhou stranu se však má o něco zlepšit spotřeba čipu. Pro srovnání, dle některých údajů má Loongson-3B TDP o hodnotě 50 W. Výkonu v serverových úlohách by nicméně mohla pomoci nově přidaná L3 cache. Tato mezipaměť bude mít kapacitu 8 MB a bude sdílená pro všechna jádra. Ta dosud měla k dispozici jen vyhrazenou L2 cache o velikosti 256 KB.

Čínský procesor Loongson

S nízkým výkonem na jedno jádro se v ICT nehodlají spokojit. Ve vylepšené architektuře Longson-3D se právě na tento problém hodlají zaměřit. Zatím nevíme, zda řešením bude vylepšení výkonu na takt, či zda půjdou Číňané cestou zvýšení frekvence. Longson 3D je ale zatím hudbou budoucnosti. V současnosti se na něm teprve pracuje a dostupný nebude ještě přinejmenším dva roky (a spíše déle).

The Inquirer dál uvádí, že ICT se účastní standardizace „národní procesorové architektury“ pro Čínu, o které jsme psali zde. Zatím ještě není nic finalizováno, je však již prakticky jisté, že instrukční sada bude velice blízká architektuře MIPS. Je dokonce možné, že s ní bude kompatibilní, v tomto ohledu prý však ještě nebylo rozhodnuto. V každém případě to ale znamená, že národní architektura se bude přímo opírat o čipy Loongson – když ne ty současné,  tak alespoň ty budoucí, přičemž mnoho úprav asi potřeba nebude.

Logo procesorů Loongson

Národní standardizace architektury nemá za cíl jen konsolidaci domácího průmyslu a trhu. Číňané údajně svá CPU chtějí protlačit i na západní trhy. ICT by dle The Inquireru chtěla procesory prodávat i v Evropě a na americkém kontinentu. Plánuje zde otevřít obchodní zastoupení; výhledově dokonce počítá, že v zahraničí založí vývojová centra (podobně, jako nyní AMD a Intel investují do výzkumu v Číně a Indii). Do procesorů Loongson tedy Čína očividně vkládá nemalé ambice. Uvidíme, co se z nich podaří naplnit.

Zveřejněné informace bohužel neobsahují ani zmínku o tom, kdy se nové 32nm a 28nm Loongsony-3B objeví na trhu. Těžko tedy říci, zda se tak stane letos, za rok, či jindy. Pokud jde o roli „národního CPU“, nemusí se ICT na konkurenci Intelu, AMD či procesorů ARM tolik ohlížet. Pokud však chtějí Číňané se svou variací na MIPS prorazit i ve světě, měli by se snažit své výrobní a technologické zpoždění co možná dohnat. Konkurence na ně totiž čekat nebude.

Zdroj: The Inquirer

Ohodnoťte tento článek!