Novinky: UpdateStar, Fences, Ginipic a další

0

ImgBurn 2.4.3.0 ENOficiální stránka

Vypalovací součást balíku Nero již řádku let nepřináší nic moc nového, pouze se snaží vylepšit zaběhnuté uživatelské rozhraní (a řekl bych, že občas je to spíš ku škodě). Naproti tomu freewarová konkurence v podobě ImgBurnu se v každé nové verzí chlubí skoro až extrémně nabitým seznamem změn a novinek. Začátečníkům navyklým na zmíněné Nero Express nebo CDBurnerXP nicméně vůbec nedoporučuji tento vypalovací skvost zkoušet.

Už na první pohled vám musí být jasné, že nejspíš budete potřebovat chvilku, abyste se v novém prostředí zorientovali. Ani trochu nepřipomíná žádného z vypalovacích programů, se kterými se běžně setkáváme. Hned po spuštění dostanete na výběr šest režimů, dost prostoru dostala práce s obrazy médií: zapisovat a vytvářet je můžete hned na několik způsobů. Nechybí ani ověření čitelnosti datového nosiče.

Každého milovníka vypalování potěší velmi podrobné a rozsáhlé možnosti ImgBurnu. Zachází dokonce tak daleko, že vás nechá (pokud to budete chtít) zvolit zvláštní vypalovací profil pro každé médium – podle výrobce. Novinky jsou již tradičně menšího charakteru, zato jich autor vyprodukoval takové množství, že ani nevím, kterou bych měl za všechny vypíchnout. Namátkou vyberme třeba vylepšenou práci s příkazovou řádkou a čtení ID3v2 tagů. Zainteresované čtenáře dále odkazuji na oficiální stránku. Čeština bohužel není v tomto vydání dostupná.

Recenze: ImgBurn: vypalovací program zdarma

Polyglot 3000 3.34 CZOficiální stránka

Jste zvídaví? A viděli jste na webu stránky napsané v nějakém cizím jazyce? A zajímalo by vás, co že je to vlastně za řeč? Pak neváhejte a vyzkoušejte prográmek Polyglot 3000. Stačí jediné slovo, nebo fráze, a vy se v okamžení dozvíte pravdu. Dostanete také na vědomí, na kolik procent jde o správnou odpověď. Přirozeně platí, že čím více textu dodáte, tím pravděpodobněji by měla být odpověď správná. Seznam podporovaných jazyků nyní čítá skoro 500 položek.

Fences 0.96 Community-Preview Beta ENOficiální stránka

Jestliže patříte mezi uživatele, kterým se na ploše houfuje celé stádo ikon, určitě je dělíte do skupin a přesouváte na různá místa. Dá se to však vyřešit poněkud elegantněji. Firma Stardock, známá svými utilitkami pro změnu vzhledu Windows, přichází s novým produktem, který naštěstí můžete používat zdarma (mnoho jejích potomků šíří pod licencí shareware). Fences skutečně vytváří ploty, takové malé ohrádky pro ikony. Ovšem v líbivé grafice.

Začátečníkům program ochotně pomůže s automatickým vytvořením skupin a následným rozdělením zástupců. Pro českého uživatele může být jedinou překážkou angličtina, jinak je to aplikace intuitivní, snadno pochopitelná a ovladatelná. Dvojklikem docílíte zmizení ohrad, včetně jejich obsahu. Používáním Fences se navíc pojistíte, že už se vám ikony nikdy nerozhodí. Autory musím ocenit také za navrácení jejich původního rozmístění na ploše, což vám nabídne odinstalační proces.

Ginipic 1.2.1337.9081 ENOficiální stránka

Mnoho programů se chvástá revolučností, kterou s sebou přinášejí. Ne každý těmto slibům ale nakonec dostojí. Vývojářský tým aplikace Ginipic patří k těm, kteří zase tolik nepřehání. Specializují se na vyhledávání fotek a z jejich úsilí vznikl zajímavý kousek. Ginipic neumí dělat nic jiného, než právě hledat obrázky. Nejprve nastavíte zdroj – místní disk, nebo internet (zastoupený několika známými portály), popřípadě povolíte oba naráz.

Výhoda například oproti webovým vyhledávačům je nasnadě – zde se na jedinou stránku vejdou desítky a možná i stovky snímků. Pokud je obrázek k dispozici z více zdrojů naráz, Ginipic vynechá duplikáty. S fotografiemi také můžete ihned provádět pár běžných úloh (například je nastavit na pozadí plochy). V nové verzi se Ginipic přátelí se dvěma novými internetovými službami (Dreamstime a Stockxpert).

MP3 Player 1.0 ENOficiální stránka

Hudební přehrávač s prostým názvem MP3 Player může působit jako nepovedený pokus o vtip na prvního apríla. Program nicméně skutečný je a činí přesně to, co má v názvu – přehrává MP3 soubory. S žádným jiným formátem nepochodíte. Přesto se určitě najdou jedinci, kterým by se MP3 Player hodil. Jenomže ho totálně pohřbívají problémy technického rázu. Často vyskočí nějaké chybová hláška, k tomu to vypadá, že ani z empétrojek nenačítá správně tagy. Takže bohužel, takový přehrávač doporučit nemohu.

UpdateStar 4.0.834 CZOficiální stránka

Další z pokusů přenést na platformu Windows něco z balíčkovacích systémů známých z Linuxu se nazývá UpdateStar. Shromažďuje pod jednu střechu seznam veškeré softwarové výbavy vašeho PC a pro každý program vyhledává aktualizace. Sice má své rezervy, je to ale přinejmenším pěkný nápad. Uživatelské rozhraní se nenápadně podobá novému kancelářskému balíku Microsoft Office. Placenou variantu obohacují nějaké ty funkce navíc. Nová verze pak rozpozná zase o něco větší množství programů.

Recenze: UpdateStar a Secunia PSI: aktualizace softwaru dvakrát jinak

UltraDefrag 3.0 CZOficiální stránka

Vybrat si mezi nástroji na defragmentaci disku není lehké, protože většina z nich nabízí v podstatě to stejné, jako ostatní. UltraDefrag patří mezi zástupce open source, pokud vám to při výběru nějak pomůže. Třetí generace obsahuje kompletně přepsaný defragmentační algoritmus, díky čemuž slibuje vynikající výsledky. Bohužel nemůžeme srovnat účinnost s konkurencí, předpokládejme však, že minimálně patří mezi ty lepší.

Vzhled programu se řadí do kategorie důležitějších faktorů – není moc na místě, aby uživatel bojoval s ovládáním a byl z něj zbytečně zmatený. UltraDefrag poskytuje jednoduché a čisté prostředí, srozumitelné i začátečníkům. Plusem budiž též přítomnost české lokalizace. Někdo vyžaduje plánovač defragmentací, tady jej dostanete. Program nativně podporuje 64bitové systémy, po instalaci můžete přenést na flash disk portable verzi, dokonce s ním před nabootováním zdefragmentujete jinak stále používané soubory.

Výčet funkcí stále není u konce, různé další věci lze provádět i přes příkazy ze skriptů. UltraDefrag by se vám tedy zavděčit rozhodně mohl, v porovnání s ním se konkurence mnohdy cítí jako chudý příbuzný.

Ohodnoťte tento článek!