Novinky: uTorrent 2.0, Chameleon Glass, maComfort 1.2 a další

0

uTorrent 2.0 CZOficiální stránka

Nejpoužívanější klient pro velmi populární výměnnou síť BitTorrent, uTorrent, překonal další milník, neboť světlo světa spatřila jeho (teprve) druhá generace. Pokud se obáváte nějakých převratných změn v ovládání, nemusíte se nijak stresovat. Popravdě řečeno se v uživatelském rozhraní nezměnilo vůbec nic, snad jen kromě sady ikonek. Ty ale stejně můžete vyměnit za jiné, stačí si vybrat z galerie na oficiální stránce. V rámci uživatelské přívětivosti nám autoři alespoň naservírovali novou podobu zabudovaného testu rychlosti internetového připojení pro snazší nastavení. Neomezené připojení však stále nemá úplně každý, obzvlášť v České republice, takže funkce pro nastavení datových limitů je určitě vítaná.

Tímto jsme vyčerpali novinky, na které můžete přímo narazit v programu. V této souvislosti bychom sice mohli začít mluvit o stagnaci vývoje, přesto se nabízí jedna otázka: proč zasahovat do něčeho, co už tak funguje výborně? Funkčně se přitom uTorrent stále drží na vysoké úrovni. Větší péči vývojáři věnovali další důležité věci, a to aby program nezastaral z technologického hlediska, takže například přidali podporu trackerů UDP.

Návod: Jak stahovat přes Bittorrent?

Chameleon Glass ENOficiální stránka

Aplikací využívajících grafické prostředí Aero přibývá, koneckonců estetický dojem z používání programů je také důležitý. Z vlastní zkušenosti si možná pamatujete na situaci, kdy vám sice nějaký program docela dobře fungoval, ale zavrhli jste jej pro nepříliš příjemný vzhled. Vlastníky Windows 7 nebo Vista určitě potěší sada miniaplikací do postranního panelu nazvaná Chameleon Glass. Mezi čtrnácti kousky speciálně vytvořených tak, aby co nejvíce využívaly oku lahodící efekt průhlednosti, najde například kalendář, hodiny, měřič vytížení procesoru a paměti nebo informace o počasí.

Čtete také: Nejoblíbenější miniaplikace pro Windows Vista

maComfort 1.2 ENOficiální stránka

Při psaní programu maComfort myslel jeho autor nejvíc na ty, kteří musí (nebo chtějí) používat jak počítače s Windows, tak s konkurenčním operačním systémem Mac. Právě jablíčkářům chybí v systému od Microsoftu některé funkce, na něž si v Macu zvykli. maComfort se takovým lidem snaží přechod ulehčit, což ale neznamená, že si nemůže získat fanoušky z řad zastánců Microsoftu. Mnoho uživatelů postrádá ve Windows virtuální plochy, neplacená varianta tohoto programu vám nabídne hned čtyři, navíc se mezi nimi lze skutečně pohodlně pohybovat.

Nezávisle na sobě můžete každému ze čtyř rohů obrazovky nadefinovat, jaké akce se má spustit, když do nich zabloudí ukazatel myši. Jednou z možných akcí je pak přechod na další pracovní plochu. Každý roh však skýtá různorodé možnosti, jak jej využít, například poslouží pro vypnutí počítače, nebo dokonce pro spuštění určité aplikace. maComfort se snaží ze systému Mac do Windows přinést také klávesové zkratky a rychlý náhled na obsah souboru.

Sandboxie 3.44 CZOficiální stránka

Přistupovat ke zkoušení neznámých programů s obezřetností je určitě namístě, protože nikdy nemůžete vědět, jak se daný program zachová. Dříve než spustíte škodlivý kód infekci odhalit nemusíte a pak už bývá zpravidla pozdě. Neznámé aplikace raději nejprve otestujte v Sandboxie, které na disku vytváří uzavřený prostor, z jehož hranici žádná neposlušná aplikace nepřekročí. V Sandoxie můžete spouštět třeba i webový prohlížeč, pokud prohlížíte pochybné stránky. Ať už stáhnete sebenebezpečnější kód, ze Sandboxie neuteče a vašemu systému se vůbec nic nestane.

Poslední verze programu nadále vylepšuje kompatibilitu s Windows 7 a zároveň přináší zlomovou podporu 64bitových systémů – zde totiž, jak autor popisuje ve článku na oficiální stránce, není zdaleka tak snadné programy izolovat.

Lammer Context Menu 1.0.1.4 ENOficiální stránka

Místní nabídka, ať už klepnete na soubor, nebo na třeba na složku, postrádá více funkcí pro pokročilejší uživatele. Lammer Context Menu jich slušnou řádku zpřístupňuje, k nejvýraznějším funkcím patří hromadné přejmenování souborů. Bohaté možnosti úprav nikoho neurazí, před dokončením si nové názvy můžete prohlédnout. Pro pohodlnější přístup lze kteroukoliv složku připojit jako virtuální disk, čímž ji zpřístupníte ve složce Počítač (ve Windows XP se nazývá Tento počítač). Hromadné operace se soubory jen přispívají k lepšímu přijmutí Průzkumníka Windows pokročilými. K rychlejší práci s Průzkumníkem přispějí i menší, spíše doplňkové funkce, například s Lammer Context Menu ve složce vyberete všechny soubory se stejnou příponou, atp. Program vyžaduje .NET Framework 3.5.

Q10 1.2.21 ENOficiální stránka

Sednout k počítači a napsat kus textu není tak jednoduché, jak se možná někomu zdá. Většinou si prostě zapnete Microsoft Word (ať už legální, či nelegální instalaci) a začnete tvořit. Jenže ouha – kamarád vám pošle zprávu na ICQ. A to je jen jeden z mnoha rušivých elementů, které vám nedovolí se pořádně soustředit. Myšlenkami stále odbíháte jinam, podvědomě kontrolujete nové e-maily a novinky na Facebooku, dál, myslím, ani nemusím pokračovat. Nejlepší je se před zbytkem světa uzavřít. Pouhá černá obrazovka s blikajícím ukazatelem, tak si ideální pracovní prostředí na počítači představuje autor textového editoru Q10.

Středem obrazovky vede odshora dolů textové pole, které na první pohled nemůžete nijak rozlišit, neboť celé pozadí monitoru vyplňuje černá barva. Spodní panel odpočítává znaky, slova a stránky a abyste během psaní neztratili pojem o čase, naleznete na něm také hodiny. Marně byste se však dožadovali alespoň tlačítek pro základní formátování textu, protože i ta ve výsledku mohou zbytečně odvádět pozornost. Výslednou práci lze logicky vyexportovat pouze do souboru TXT. Q10 umí kontrolovat pravopis a používá k tomu slovníky pro OpenOffice.org, český například stáhnete zde. Bohužel nejde o zrovna bezchybnou funkci. Svůj účel nicméně program splňuje dokonale.

Další programy, které byste neměli minout:

Ohodnoťte tento článek!