Novinky: uTorrent 3.3, Opera 12.13, Should I Remove It 1.0.4 a další

0

uTorrent 3.3 CZOficiální stránka

Malý klient pro výměnnou síť BitTorrent to dotáhl na další významnější vydání. V posledních měsících se jeho vlastník zaměřuje na to, jak na něm vydělat. Do původně lehké a miniaturní aplikace vstoupily reklamy, také instalační program vám nějaké ty lišty pro prohlížeče nabídne. Rušivých pruhů se zbavíte, když zaplatíte. Jinak mu ale reklamy rádi odpustíte, výborný klient se nějak živit musí a zadarmo nám dělá bezvadnou službu. O to více by to mělo platit v posledním vydání. Vývojáři přepracovali logiku zapisování a čtení z disku, měli byste si proto všimnout výrazně rychlejšího běhu uTorrentu.

Aspoň při multitaskingu. Nemělo by docházet ke zpomalení stahování, když např. přesouváte již stažená data do jiného umístění, nebo když je mažete. Vývojový tým se nicméně začíná rozhodovat, které funkce odstranit. Mezi méně důležité a přehlížené se zařadil panel s uvítací zprávou nebo hledání obsahu. Odtučňovací kůra není na škodu, vzhledem k tomu, že aplikace v poslední době dosti přibírá kila.

uTorrent 3.3
uTorrent 3.3

Opera 12.13 CZOficiální stránka

Vývojový tým na svém blogu pěkně poškádlil své fanoušky, když nedáno oznámil první ukázkové sestavení Opery, která má v názvu číslo třináct. V roce 2013 se pravděpodobně dočkáme rovnou třinácté řady prohlížeče, pokud jí ovšem nebude předcházet vydání 12.5, v důsledku čehož by vývojáři nestihli třináctku dokončit. Zkraje roku nám nicméně nebylo nabídnuto nic jiného než jen opravná verze stávající řady. S instalací Opery 12.13 nevyčkávejte zbytečně dlouho, protože bylo opraveno několik chyb. Jedna z vážnějších zabraňovala načítání stránek, když jste aplikaci spustili v době, kdy nebylo připojení k internetu k dispozici.

 

Problémy provázely rovněž komunikaci s největší sociální sítí na světě. V tomto vydání se kupodivu schovává nový samostatný aktualizační mechanismus. Jedná se o první dílek do skládačky, je v plánu přepracovat celý systém automatických aktualizací. Norové rovněž přidali ochranu nastavení vyhledávání proti nevyžádaným změnám. Můžete jej i rychle vrátit do původního stavu. Jak dobře víme, třetí strany rády mění poskytovatele vyhledávání v prohlížečích. Ochranu proto vítáme.

Opera 12.13
Opera 12.13

Comodo Internet Security 6.0 build 264710 CZOficiální stránka

Bezplatný balík pro komplexní zabezpečení počítače se na sklonku loňského roku představil v nové řadě pro rok 2013. Nyní přichází její první větší oživení. Vývojáři museli opravit řadu závažných chyb. Některé aplikace hlásily nekompatibilitu se sandboxem. Horší bylo, že útočníci mohli zaznamenávat stisky kláves na virtuální klávesnici, která by měla být, na rozdíl od té fyzické, bezpečnější. Nyní se již můžete v klidu připojovat ke svému internetovému bankovnictví. Pod Windows 8 pro změnu někdy používání Comodo Internet Security 6.0 vyvolávalo tzv. modré obrazovky smrti. Spoustu problémů měly prohlížeče se sandboxem.

Nemohly se připojit k internetu, jindy kvůli ochranné zóně nepracovaly zásuvné moduly a jiné doplňky. V kombinaci s Avastem firewallu proplouvala mezi prsty komunikace prohlížeče. Jindy nebyly soubory přesunuty do kategorie důvěryhodné, ani kdybyste se na hlavu stavěli. (Kromě firewallu máte k dispozici antivir.) Tyto a jiné problémy byly opraveny, s aktualizací proto nevyčkávejte. Českého uživatele stejně asi nejvíce potěší český překlad. Opět se o něj postarala komunita. V prvním vydání šesté řady chyběl, Comodo tentokrát do svého Internet Security doplnilo hned několik nových překladů.

Comodo Internet Security 6.0 build 264710
Comodo Internet Security 6.0 build 264710

URC Access Modes ENOficiální stránka

Pár restrikcí může vést k významnému zvýšení bezpečnosti. Není to tak dávno, co jsme si ukazovali jednoúčelový nástroj na ovládání flash disků. Tyto časté přenašeče počítačových nákaz lze efektivně zablokovat, tehdy vašemu stroji neublíží. Je jen na vás, které „flashky“ povolíte. Stačí ty ověřené. Novinka nazvaná URC Access Modes slouží k podobným účelům, její pole působnosti nicméně sahá ještě dále. Ovládání flash disků spočívá v úplné deaktivaci, nebo přepnutí do režimu pouze pro čtení. Dále můžete uživateli zakázat přístup k Editoru registru.

Poslední možnost vyřadí ze hry dokonce optickou mechaniku. Její vypnutí a zapnutí vyžaduje restart počítače. Pokud se vám některá z možností zdá užitečná, stahujte. Aplikace se neinstaluje. Nastavení přitom nikdo snadno nezmění, zabrání mu v tom heslo. Zvolte proto raději nějaké silné. A hlavně jej nezapomeňte, protože pak byste mohli narazit. Autor podotýká, že jiné nástroje, které k zapínání a vypínání jmenovaných položek využívají jednoduchý trik s registrem, nebudou fungovat. Když vypnete mechaniku, musíte se obrátit na URC Access Modes.

URC Access Modes
URC Access Modes

Should I Remove It 1.0.4 ENOficiální stránka

Nevíte, jestli něčemu ublíží, když z počítače odeberete ten a ten program? S takovým dilematem vám poradí nástroj s výstižným názvem Should I Remove It. Přeci jen, nemusíte mít zkušenosti s úplně každou aplikací. Proto vám přijdou vhod hodnocení. Jednou částí je hvězdičkové hodnocení kvality programu, druhý a důležitější ukazatel indikuje, zda můžete položku bezpečně odebrat. Ukazatel průběhu se naplňuje s tím, jak je daný kousek bezpečnější odstranit. Mění i barvu. Zelená znamená, že se nemusíte vzrušovat, na oranžovou si již dejte pozor a červeně označené programy lze bez dalšího ptaní odinstalovat.

Should I Remove It se bohužel instaluje. Aspoň vám nabídne automatické prohledání počítače v měsíčním intervalu. Pokaždé se dozvíte, zda nestojí za to, provést malou čistku. Ani na uvedené výsledky se nelze stoprocentně spolehnout. To ale nemůžete nikdy na nic.

Should I Remove It 1.0.4
Should I Remove It 1.0.4

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!