Novinky v prohlížečích: únor patřil Internet Exploreru 9

0

Ti, kdož si domů stále nezavedli připojení k internetu, mají značně omezené možnosti. Na takovém počítači pořád mohou hrát hry, psát dokumenty a místo online slovníků využívat klasické offline aplikace. Obzvlášť pro mladší generace ale tráví na internetu místy nezměrné množství času, lidé si navíc zvykají používat webové služby spustitelné v prohlížeči namísto běžných programů, ostatně i třeba já píši tento článek ve zdarma dostupných Dokumentech Google. Webový prohlížeč je tedy pro někoho bezesporu nejpoužívanějším programem vůbec, proto si pojďme shrnout únorové události ze světa browserů.

Internet Explorer znovu na koni?

Hned zkraje února Microsoft odhalil, jaký zájem lidé projevili o chystaný Internet Explorer 9. I slepý si musel všimnout vlny zájmu, která se vzedmula zejména v září po uvolnění první (a zároveň poslední) oficiální betaverze. Číslo 23 milionů popravdě není zrovna malé a naznačuje, že by redmondský gigant mohl díky žádané devítce pro změnu začít upevňovat své vedení. Alespoň jde o zbožné přání Billa Gatese, protože když se jeho chystanému dítku nepovede zastavit postupný úbytek uživatelů, jen Bůh ví, co by ještě mohlo dlouholetou stálici mezi prohlížeči zachránit. Mimochodem, výše zmíněné číslo znamenalo, že testovací verze Internet Exploreru 9 používalo 1,82 % všech uživatelů Windows 7 (připojených k internetu, samozřejmě) a lze předpokládat, že dnes bude těchto nadšenců zase o kousek víc. Na testovací vydání jde zkrátka o hezký výsledek.

Tip: S novou verzí lišty Bing už nemusíte na Facebook přes web

Ve stejné době ze statistiky společnosti Net Applications vyšlo najevo, že Google Chrome už ovládá 10 % trhu! Dravé tempo se nezpomaluje a za každý měsíc si mladý prohlížeč připíše skoro jedno procento. Vrásky dělá oběma současným lídrům – Microsoftu i Mozille. Jen pro srovnání, Internet Explorer se v lednu propadl na zatím neotřesitelných 56 % a Firefox na 22,75 %. Jenže v prvním případě byla ztráta více než jednoprocentní, zatímco ve druhém šlo o pouhých šest setin procenta.

V měsíci únoru nakonec statistika vypadala následovně a tak docela nekoresponduje se scénářem, jenž jsem popisoval v předchozím odstavci (číslo v závorce značí procentuální změnu oproti předchozímu měsíci):

  • Internet Explorer – 56,77 % (+0,77 %)
  • Mozilla Firefox – 21,74 % (-1,01 %)
  • Google Chrome – 10,93 % (+0,23 %)
  • Safari – 6,36 % (+0,06 %)
  • Opera – 2,15 % (-0,13 %)

Zodpovědnost může nést narůstající počet internetových přípojek v Asii. Nový surfaři většinou použijí prohlížeč, který mají nejvíc po ruce. Podobný výkyv v jinak docela stálých statistikách podle všeho způsobili naposledy v létě.

Chrome Instant je rychlejší než vaše prsty

Jako první s pořádnou porcí novinek ovšem skutečně přišel Google. Chrome 9 dorazilo na stabilní aktualizační kanál především s integrovanou funkcí Chrome Instant. Variace na Google Instant předběžně načítá stránky hned při zobrazení prvních výsledků v adresním řádku, stačí zadat jen pár písmen a je velká šance, že už vám malý rychlík načetl vaši oblíbenou stránku. Klávesa Enter tak pozbyla velkou část původního významu. Dalším krokem je, myslím, umělá inteligence, jež vám všechny oblíbené stránky načte dřív než zasednete k počítači. Hardwarová akcelerace 3D grafiky může být poslední nadějí pro uživatele Windows XP, kteří se Internet Exploreru 9 s totožnou funkcí nedočkají – minimálně pokud se začnou objevovat smysluplné projekty využívající 3D prostředí. Na běžné brouzdání si ale nejspíš ještě dlouho vystačíte klidně se starším IE8.

Tip – dočtěte se více o Chrome 9: Novinky: Chrome 9, avast! Free Antivirus 6 Beta, Defraggler 2.02 a další

V souvislosti s HTML5 se většina výrobců prohlížečů začala před nějakou dobou angažovat na prosazování videa přehrávaného nativně browserem, bez použití uzavřené technologie Adobe Flash nebo Silverlight. K tomu slouží tag <video>, který se dostal do oficiálních specifikací posvěcených konsorciem W3C. Aby toho nebylo málo, následně vzplála bitva mezi kodeky. Opera Software stála s Mozillou od počátku na straně otevřené Ogg Theory, Microsoft, Apple a Google se postavili do opozice na stranu H.264, kodeku zatíženého patenty. Situace se rychle stala nepřehlednou, když Google oznámil podporu Theory a vlastního WebM. Nový hráč na poli, WebM, má být v podstatě dospělejší odnož prvního jmenovaného kodeku. S H.264 se Chrome tak přestalo kamarádit úplně. Pořád se v tom nepořádku orientujete?

Tip: Za hacknutí prohlížeče Chrome 20 000 dolarů

Kde přesně leží jádro pudla? Korporace MPEG LA stojící za licencováním H.264 sdělila, že i po roce 2015 bude tento kodek nadále bez poplatku pro internetová videa, která může koncový uživatel zdarma shlédnout. Jenže toto ujištění ještě neznamená, že si to třeba někdy nerozmyslí – licenční podmínky platí vždy na pět let, zde se ovšem naskýtá možnost poplatky zavést. Problém s poplatky u otevřené Theory a WebM přirozeně neexistuje. Potenciálně problematické H.264 se v Redmondu rozhodli do Chrome „velkoryse“ protlačit formou rozšíření. To nese název Windows Media Player HTML5 Extension for Chrome a právě od února je díky němu možné přehrávat videa kódovaná H.264. Musíte ale vlastnit Windows 7.

Mozilla odhalila plány pro rok 2011

64bitové prohlížeče se ke slovu zatím moc nedostaly. Na vině jsou opět zásuvné moduly, které zaspaly dobu. S vydáním 64bitového Flashe by se ale mohl vývoj pohnout, koneckonců hovoříme o nejžádanějším doplňkovém modulu. Naznačila to také Mozilla v předběžných plánech pro letošní rok. Ty slibují výrazné zkrácení vývojového cyklu, takže kdyby se vývojářům zadařilo, spatřili bychom koncem roku Firefox 7. Jako první by tedy výhledově následoval Firefox 5 s podporou 64bitových Windows, s čistším a jednodušším uživatelským prostředím a správcem identit. Další plány jsou mnohem nejasnější, každopádně zůstanou zachovány běžné cíle jako zrychlování prohlížeče a zlepšování podpory webových standardů.

Tip: DownloadHelper: je libo nahrávání streamů ve Firefoxu?

Nástin budoucího vývoje pochází z loňského prosince a upraví se zřejmě až po vydání Firefoxu 4. Uveřejněné informace zatím neberme příliš vážně, protože se jedná pouze o prvotní nápady, které se velmi pravděpodobně budou měnit. Nejtěžší bude jejich realizace. Častější vydávání nových verzí Firefoxu si Mozilla malovala prvně vloni, jenže z Firefoxu 3.7 sešlo a všechny novinky se přesunuly až do aktuálně vyvíjené čtvrté generace ohnivé lišky. Listopad se měl stát datem, kdy bychom si na vlastní ruce mohli osahat všechny ty skvěle znějící vylepšení. Neustálému odsouvání naneštěstí není konec ani dnes, po několika měsících čekání. V této souvislosti vypadají plány – byť orientační a momentálně již zastaralé – až příliš odvážně. Dodržování jízdních řádů pánům a dámám z Mozilla Corporation opravdu moc nejde, byli jsme tomu svědky snad při každém čekání na nový Firefox v průběhu uplynulých let.

Tip: Mozilla opouští Prism. Bohaté webaplikace nyní v Chromeless

Firefox 4 Beta 11 navzdory předpokladům vyšel včas (8. února) a přinesl trochu nečekaně funkci oznamující serverům prostý fakt – že si nepřejete být sledováni. Když server vaši žádost akceptuje, nebude na vás například mířit cílená reklama, protože vyschne zdrojnice vašeho chování, návyků a zálib. Hezká myšlenka, ovšem v praxi si ji nevynutíte. Záleží na tom, jak se zachová onen vzdálený server, resp. jeho provozovatel. Když vás bude chtít sledovat, nic mu v tom nezabrání. V srovnání s Chrome si někteří pochvalovali samostatnou položku Zkontrolovat aktualizace. Od jedenácté bety ji najdete na stejném místě jako u jmenovaného konkurenta – v okně O aplikaci.

Tip: Další beta v řadě: stahujte Firefox 4 beta 11

Adobe, jako kdyby o sobě chtělo dát vědět a nesouhlasně protestovalo proti pokroku v oblasti videa přehrávaného v prohlížeči bez dodatečných zásuvných modulů, vydalo Flash Player 10.2. Hardwarová akcelerace se zlepšila, byť má k dokonalosti stále daleko. Hlavně ale Flash začal plně podporovat hardwarově akcelerované vykreslování obsahu v devátém íéčku. Napraveno bylo chybné chování, kdy video v celoobrazovkovém režimu zablokovalo všechny monitory – dnes se inteligentněji ukazuje na jedné obrazovce, zbytek připojených zobrazovadel tak můžete využít k jiným činnostem. Než se (pokud vůbec) nad Flashem zavře voda úplně, bude to ještě chvíli trvat. Pravdou zůstává, že poptávka po něm se pravděpodobně začne snižovat, prohlížeče ovšem musí uspět s prosazování otevřených video standardů, viz výše. Představa, že si nainstaluji webový prohlížeč a rovnou v něm budu moct přehrávat multimédia (a dokonce hrát plnohodnotné hry) bez dalších zádrhelů, je dle mého názoru lákavá.

Tip: Flash 10.2 je tady, je i v novém Chrome 9

Internet Explorer 9 RC

Přesně jeden den po Adobe se Microsoft rozhodl vytasit s takřka hotovým Internet Explorerem nové generace. Release Candidate, neboli kandidát na vydání, představuje hektickou poslední fázi před ostrým uvedením programu. Oproti zářijové betě doznal vzhled pár mírných úprav. Nyní IE vypadá uhlazenější a kompaktnější (na výšku se ušetřilo pár cenných pixelů), jak si to uživatelé přáli. Náruživé brouzdače určitě povzbudí zpráva, že se panely dají přesunou na samostatný řádek – za adresním řádkem opravdu zrovna moc prostoru není. Taktéž na přání uživatelů lze na hlavní panel ve Windows 7 připnout vícero stránek. A pokud je připnete v režimu anonymního prohlížení, zůstanou v tomto stavu i při příštím spuštění.

Tip: Máte IE9 beta? Pak vám Microsoft brzy vnutí RC verzi

Vývojáři do kódu dokonce implementovali funkci proti sledování, podobně jako to udělala Mozilla v případě Firefoxu. Systém oznámení se obecně vydal cestou menšího odporu a méně obtěžuje. S tím souvisí filtrování prvků ActiveX, kdy se naopak zobrazuje informace o zablokování obsahu. Takto by celá aplikace měla vypadat i ve finále, další změny mi vzhledem ke statusu kandidáta na vydání nepřipadají příliš pravděpodobné, datum vydání se navíc možná blíží rychleji než by si někdo myslel.

Tip: Microsoft něco chystá. Bude to uvedení finálního IE9?

Více patrné, byť ne na první pohled, jsou práce na JavaScriptovém jádru Chakra. Posílený výkon činí z redmondského černého koně jeden z nejrychlejších browserů na trhu. Výkon dále posiluje hardwarové akcelerace, kdy se do práce zapojí kromě procesoru ještě grafické karta. Nativní práce s videoobsahem zahrnuje vedle H.264 i Googlova potomka WebM, pokud se ve vašem systému ovšem nachází příslušné kodeky. Vykreslovací jádro podle Microsoftu plně podporuje moderní webové standardy, což ale napadl později zaměstnanec Mozilly Paul Rouget.

Internet Explorer 9 podle něj není moderním prohlížečem. Odvážné tvrzení podpořil na svém blogu poměrně silnými argumenty. Ve světle tvrzení Microsoftu jde totiž o nejmodernější produkt s výbornou podporou HTML5, CSS3 a dalších technologií.

Jenže Rougetův rozbor podpory jednotlivých elementů HTML5 a CSS3 dopadl lépe pro Firefox 4, s nímž celou dobu IE9 srovnával. Kdo má tedy pravdu? Jak to bývá, najdeme ji někde uprostřed. IE9 lze s relativně čistým svědomím považovat za moderní, přestože pár výhrad mít můžeme. Určitě přichází pozdě, s tím nelze nesouhlasit. Jiné prohlížeče se sice v přebírání webových standardů činí více, jenže zde narážíme na problém – které prvky můžeme do aktuální podoby HTML5 (případně jinam) vůbec zařadit? Práce na uznávání specifikací trvají poměrně dlouho a ve výsledku je proto problematické považovat některé novinky za zralé na zakomponování do jádra prohlížeče. V hádce mezi dvěma nejsilnějšími hráči v oblasti prohlížení webu mají obě strany svou část pravdy, rozsouzení raději nechám na někom jiném.

Opera 11.10 se probouzí k životu

Na svatého Valentýna Opera Software oznámila práce na Opeře 11.10 s kódovým označením Barracuda. Zahrnuti informacemi jsme ale nebyli, příspěvek na blogu vývojářů spíš mlžil. Že půjde v první řadě o další celkové zrychlování, to si mohl každý domyslet i bez oné zprávy. Úplně první a druhé sestavení zveřejněné o pár dní později bylo logicky výživnější. Zrušení omezení počtu oblíbených položek v rámci funkce Rychlý přístup jde ruku v ruce s další úpravou – prázdná políčka se nezobrazují, jejich místo zaujímá tlačítko pro přidání dalších stránek. Dál už první vydání provází maximálně řada chyb a nedodělků, zajímavější změny prý teprve přijdou.

Mozillu zasáhla smutnější zpráva, opustil ji ředitel vývoje Firefoxu, Mike Beltzner. Vlastně ji opustí až po úspěšném dokončení čtvrté ohnivé lišky. Po šesti letech se rozhodl zkusit zase něco jiného, do projektu chce nadále přispívat jako dobrovolník. Jméno nástupce zatím zveřejněno nebylo.

U Microsoftu pokračovalo všeobecné veselí, které předčasně vyvrcholilo oznámením o počtu stažení Internet Exploreru 9 RC. Během několika dní o něj projevilo zájem více než 2 miliony lidí. Do tohoto čísla se nezapočítávají aktualizace přes Windows Update, které automaticky zmodernizovaly uživatelské instalace IE9 Beta na RC verzi.

Neradostně naopak vzhlíží výsledky studie zkoumající bezpečnost prohlížečů. Osm z deseti prohlížečů prý čelí bezprostřednímu nebezpečí. Na vině mají být nepřekvapivě zastaralé verze zásuvných modulů. Drtivá většina prohlížečů používá nějaký automatický aktualizační systém, takže zde se problém se starými verzemi nevyskytuje zdaleka tak často. Nejhůře v testu dopadla Java, kde celých 40 % instalací nutně potřebuje aktualizovat. Následuje Adobe Reader s 32 % a QuickTime s 25 %. Proti tomu zní výsledky jiné studie hlásající, že 10 % počítačů s Windows nikdy neobdrží tolik důležité záplaty, poněkud srandovně. Jednotný aktualizační systém od Microsoftu by přišel vhod, shoduje se s míněním mnohých závěr studie. Alternativou by mohl být svět prohlížečů, kde bychom se bez zásuvných modulů obešli úplně.

Tip: Přes 60 % dětí maže historii navštívených stránek

Firefox 5 poodhaluje svou tvář

Na webu AreWePrettyYet.com se občas objeví designérské vize naznačující, jak by mohl v budoucnu Firefox vypadat. Ty se ovšem často od konečného zpracování liší v různých ohledech. Uveřejněné návrhy vzhledu pro Firefox 5 už na tomto webu budete hledat těžko, oficiálně zůstaly jen obrázky znázorňující propagaci synchronizační funkce. Neoficiálně se stále můžete podívat na potenciální ztvárnění integrace stránek s prohlížeče. Jak bude nakonec pátá generace populárního prohlížeče vypadat, na to si přinejmenším několik měsíců počkáme.

Googlu zjevně Chrome 9 nestačilo, protože o nějaký ten den později vydal ještě betaverzi Chrome 10. Vývojový tým se zaměřil především na zrychlení JavaScriptu, což se mu povedlo. V testu V8 Benchmark Suite si na svého o pár dnů staršího bratříčka zvládá testovací novinka vybudovat až 66 % náskok. Počáteční práce na akceleraci videa grafickou kartou se pozitivně projevuje také na výdrži baterie v noteboocích, protože se zátěž procesoru při přehrávání v celoobrazovkovém režimu snížila až o 80 %. Pro koncového uživatele ale může mít kladnější přínos kompletní předělání podoby dialog s nastavením aplikace. Z okna se přesunul do panelu a ačkoliv zachovává stejné rozložení jednotlivých kategorií i předvoleb, působí přehledněji. K ruce tu navíc je vyhledávací pole.

Tip – dočtěte se více o Chrome 10: Novinky: Chrome 10 Beta, Media Player Classic HC 1.5, MetroTwit 0.5.1 a další

Na samém sklonku měsíce se Mozilla dolopotila do finále. Tedy, uvolnila slibovanou dvanáctou betaverzi Firefoxu 4. Skoro 700 opravených chyb čekání snad ospravedlňuje. Když si k tomu připočítám zvýšený výkon při prohlížení Flashového obsahu a zlepšení kompatibility se zásuvnými moduly při zapnuté hardwarové akceleraci, uznávám, že se vývojáři zrovna nenudili. Žádná další beta nevyjde, následovat bude RC verze a pak konečné vydání. I když počítám s obvyklými průtahy, mohli bychom se jí měli dočkat v březnu. Prohlédněte si speciální stránku Can we ship yet?, kde se odpočítávají posledních chyby. Neodpustím si jednu drobnost k funkcionalitě poslední bety – nejen stav načítání stránky se přesunul z adresního řádku do dočasného proužku v dolní oblasti okna, kde býval stavový řádek. Pruh ve stylu Chrome se ukazuje i při najetí ukazatelem myši na odkaz.

Bude březen milníkem?

Únor byl měsícem, kdy Microsoft zabodoval. Uvedl Internet Explorer 9 RC a odhalil samá povzbudivá čísla. A především si polepšil v globálním měřítku, což je zajímavý obrat, v minulých měsících se jeho podíl na trhu s prohlížeči jen ztenčoval. Firefox 4 se blíží do finále, jenže po tak dlouhé době začal výrazněji ztrácet přízeň uživatelů. Pokud se mu nepovede naplnit očekávání, může dopadnout docela špatně. Lidé začnou migrovat buď směrem ke Googlu, což se dnes už děje, nebo k Microsoftu, tedy zcela opačným směrem než tomu bývalo v minulosti. Apple si nadále hraje na svém písečku a o zvyšující se tržní podíly Safari se velkou měrou zasazují zařízení iPhone a iPad, kde hraje prim právě Safari. Opera u uživatelů v poslední době spíš ztrácí, přestože se snaží přicházet s inovativními a čerstvými myšlenkami. O nadcházející verzi jsme se příliš nedozvěděli, víme pouze to, že se chystá.

Březen by mohl být velmi zajímavý, protože snad konečně vyjde jak Internet Explorer 9, tak Firefox 4. Za měsíc se zase sejdeme a budeme bilancovat.

Ohodnoťte tento článek!