Novinky: WinRAR 5.0 beta, Skype 1.7, Rainmeter 3.0 beta a další

0

Rainmeter 3.0 beta CZOficiální stránka

Miniaplikace si rychle získaly oblibu, díky nim pracovní plochy se statistickými ikonkami ožily a dokonce nám začaly našeptávat užitečné informace, například o stavu systémových prostředků nebo o počasí. Odborníkem ve své kategorii je Rainmeter, jehož třetí řadu vývojáři usilovně pilují. Vyzkoušet si tedy zatím můžete betaverzi. Jedna z posledních úprav dává aplikaci prostor, aby nějakou akcí zareagovala na to, když se Windows probudí z režimu spánku nebo hibernace.

Třetí Rainmeter nicméně přinese především architektonické novinky. Jinak se bude nadále jednat o jednu z nejlepších platforem, díky níž lze na ploše provozovat různé miniaplikace. Vývojový tým se zaměřil na snazší výrobu oblečků, současně ale zachoval zpětnou kompatibilitu se vzhledy určenými pro starší verze aplikace.

I takhle může vypadat Rainmeter
I takhle může vypadat Rainmeter| Foto: rainmeter.net

Skype 1.7 CZWindows Store

V tomto týdnu vyšel v betaverzi Skype 6.5 pro Windows, jehož stěžejní novinku představuje funkce pro nahrávání a posílání videovzkazů. Pokud někdo není připojený, prostě mu nahrajete zprávu o maximální délce tří minut. Příjemce ji přehraje ve chvíli, kdy se opět připojí. Starší klienti, kteří s funkcí nepočítají, video stále přijmou, jen si ho budete muset stáhnout k sobě do počítače. Dobrá zpráva zní, že Skype pro Windows 8 se posílání a přijímání naučil také. V tuto chvíli ještě na vylepšení čeká klient pro Windows Phone.

Jinak má Microsoft své platformy pokryté. V dotekovém Skypu musíte otevřít profil kontaktu, klepnout na symbol plus a vybrat Odeslat videozprávu. Zadarmo jich pošlete až 20, dále budete muset platit za Skype Premium. Kromě zmíněné funkce vývojáři opravili pár chyb, jinak se aplikace pro Windows 8 v ničem nezměnila.

Skype 1.7

WinRAR 5.0 beta CZOficiální stránka

Ačkoli WinRAR nelze brát jako zdarma dostupnou aplikaci, vždyť za její bezproblémové používání po uplynutí zkušebního období zaplatíte kolem osmi stovek, je tak slavná, že jí prostě nějaký prostor věnovat musíme. Ano, na běžné používání si vystačíte s jednoduchým 7‑Zipem, ovšem skutečně nároční jedinci si rádi připlatí. Blíží se pátá generace WinRARu, která přinese především inovovaný formát RAR ve verzi 5.0. Starší vydání aplikace budou stále schopné novější formát dekomprimovat.

V samotném WinRARu se toho vlastně moc nezmění, novinky se točí skoro výhradně kolem stále účinnějších algoritmů. Při rozbalování se bude využívat plný potenciál vícejádrových procesorů. Koneckonců, co by člověk v souvislosti s komprimací dat chtěl slyšet jiného, že?

WinRAR 5.0 beta

GTKRawGallery 0.9.8 ENOficiální stránka

Mezi grafickými editory a různými specializovanými nástroji existují nemalé rozdíly. Povahově se aplikace liší, podobně jako GTKRawGallery a níže zmíněný XnRetro. Druhý jmenovaný vám prokáže službu jen když po něm žádáte poměrně specifickou věc (přidat k obrázku pár efektů), zatímco GTKRawGallery se řadí mezi všestrannější pomocníky pro úpravu fotografií. Při bližším zkoumání se vám potvrdí, že máte tu čest se trochu jiným kouskem softwaru.

 

Autoři s ním však zamýšleli celkem klasické základní úpravy fotek. Pracuje s barevnou hloubkou 16bitů, podporuje hromadné úpravy, umožňuje úpravu metadat a v neposlední řadě vám poslouží jako obyčejný správce a průzkumník. Dobrý dojem zlepšují detaily jako nahrávání snímků do Dropboxu. Výsledný dojem ale sráží především grafické rozhraní – multiplatformní aplikace se nezapře.

GTKRawGallery 0.9.8

Další důležité novinky:

Tip na starší software

eM Client 5.0 CZOficiální stránka

Poštovní klienti zažívají těžké časy. Thunderbird byl náročný na finance, takže byl jeho vývoj aspoň silně omezen. Placený Postbox již nějaký ten pátek nezažil jinou než servisní aktualizaci. Jiné klienty i s vývojovými týmy pro změnu skupují velké firmy jako Google. eM Client patří k osvědčeným značkám, jimž se daří. Pátá generace, která je na světě již nějaký ten pátek (ale nejspíš jsme na ni nějak zapomněli, pardon), vlastně moc nepřekvapí, protože nemálo aplikací z různých oborů upravilo svůj vzhled tak, aby lépe zapadaly do plochých Windows 8.

Kromě podpory nového operačního systému tedy pošták prošel pod rukama plastického chirurga. Zcela kompletní proměnu vizáže zažil i kalendář. Pokud žádáte hlavně e­‑maily, oceníte automatickou archivaci starších zpráv, podporu pro zálohování a obnovu e­‑mailů a lepší podporu Gmailu a Hotmailu/Outlook.com. eM Client skrývá další stovku vylepšení a novinek.

XnRetro 1.26 ENOficiální stránka

Digitální fotografie v neupravené podobě se stávají stále větší vzácností. Na sociálních sítích sdílíme dílka upravená k nepoznání. Všemožné filtry se zasazují o to, abychom se nenudili. Na mobilu každý svou oblíbenou aplikaci jistě má, co ale na počítači? Sáhnout můžete po XnRetro, který pochází od autorů skutečně legendárního nástroje na správu a prohlížení obrázků XnView. Na rozdíl od něj se ale jedná o jednoúčelovou aplikaci. Není zbytečně komplikovaná, jako jiné grafické editory.

Ve čtyřech krocích si zvolíte barevné a okrajové retro efekty, nasvícení, případně standardní rámečky. Podobnost s Instagramem není čistě náhodná. Dokonce můžete samostatně vyvažovat jednotlivé aspekty jako kontrast, vyvážení barev nebo šum. Příjemný nekomplikovaný program nemusíte ani instalovat, pouze jej rozbalíte do nějaké složky. K manipulaci s ním nebudete potřebovat znalost cizího jazyka.

XnRetro 1.26

Ohodnoťte tento článek!