Novinky z řady Asus Xonar

0

Asus obohatil nabídku svých zvukových karet řady Xonar o dva nové modely. Nejprve se podíváme na Xonar D1, osmikanálovou zvukovou kartu do slotu PCI.

Xonar D1 uspokojí potřeby zákazníka, který si chce užívat kvalitního prostorového zvuku ve filmech i ve hrách. Nabízí odstup signál-šum (SNR, signal to noise ratio) 116 dB pro čelní výstup a 112 dB pro ostatní výstupy. Kromě 3,5mm jacků na zadním panelu nabízí Xonar D1 interní pinový výstup S/PDIF, ten je určen pro propojení s grafickou kartou, která zvuk zakomponuje do HDMI signálu.

Ve filmech využijete podporu technologií Dolby Home Theater (Dolby Digital Live, Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, Dolby ProLogic IIx), funkce DirectSound3D GX 2.0 zpracovává prostorový zvuk ve hrách, poradí si s efekty DirectSound i EAX HD 5.0. Pro audiofily dodám, že použité DAC převodníky jsou Cirrus Logic CS4398, jejichž SNR je udáván jako 120 dB. Další parametry naleznete v následující tabulce:

Ačkoliv Xonar D1 není chrastítko za pár korun, vedle druhého uvedeného Xonaru HDAV1.3 vypadá jako chudý příbuzný.

Xonar HDAV1.3 zaujme už tím, že je určen pro slot PCI Express x1 a nemusíte se tedy bát, že za pár let nebudete mít kartu kam zapojit. Kompatibilita s PCI Express zajišťuje můstek od PLX, což není zcela ideální řešení, nicméně hlavní přednosti Xonaru HDAV1.3 leží jinde.

Kromě funkcí zvukové karty, ke kterým se dostaneme později, obsahuje Xonar HDAV také procesor Splendid HD pro úpravu barev a ostrosti videa. S tímto čipem jsem se již setkal na grafické kartě Asus MA3850M, funkce Splendid HD se ale nepodařilo zprovoznit ani mně na Windows XP, ani Mirkovi Jahodovi na Windows Vista. Zpět ale ke Xonaru. Jak napovídá jeho modelové označení, karta podporuje rozhraní HDMI v jeho nejnovější verzi 1.3a.

Xonar HDAV1.3 dokáže dekódovat zvuk ve filmech na Blu-ray discích v plné kvalitě, je certifikována pro použití s DRM mechanismy Protected Audio Playback Systems (PAPS) a Advanced Access Content System (AACS) a poradí si s formáty jako Dolby TrueHD nebo DTS-HD Master Audio. Zvuk s hloubkou 24 bitů není pro Xonar problém ani při vysokých vzorkovacích frekvencích až 192 kHz.

Udávaná hodnota odstupu signál-šum je 120 dB, ta tentokrát platí pro všechny výstupy (nejen čelní). K tomu dle slov Asusu napomáhá konstrukce obvodů HyperGrounding, která zajišťuje lepší uzemnění a snižuje vlivy elektromagnetického šumu od ostatních komponent v počítači. Karta používá DAC převodníky Burr-Brown PCM1796 s SNR 123 dB, ADC převodník Cirrus Logic 5381 se SNR 120 dB a operační zesilovače (opampy) National Semiconductor LM4562. Opampy jsou osazené v paticích, takže pokud by vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovaly, lze je snadno vyměnit.

Co ale dělat, pokud požadujete analogové výstupy a ne pouze přimixování audio signálu do HDMI? Musíte si připlatit za Xonar HDAV1.3 ve verzi Deluxe, ke kterému je přibalována karta Xonar HDAV H6, která se zasazuje do slotu PCI Express x1, ale připojuje se pouze kabelem ke Xonaru HDAV 1.3. Obsahuje šest analogových cinch výstupů, u každého Asus udává odstup signál-šum 120 dB. Každý ze šesti kanálů má také vlastní operační zesilovač, samozřejmě vyměnitelný.

Nakonec ještě tabulka podrobných specifikací:

Zdroj: tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!