Novinky: ZoneAlarm, Firefox 3.0.5 a další

0

Mozilla Firefox 3.0.5 CZOficiální stránka

Máme tu další měsíc a s ním Mozilla tradičně vydává opravné vydání svého internetového prohlížeče s názvem Mozilla Firefox. „Trojka“ představila mimo jiné inteligentní adresní řádek, který změnil dosavadní zaběhlý způsob hledání v historii, přidávání záložek jedním klepnutím, přičemž jim je lze oštítkovat (otagovat, chcete-li) pro lepší organizaci.

Viditelně bylo též zlepšeno zabezpečení: při vstupu na nebezpečnou stránku dostanete výstrahu, kterou přehlédnete jen těžko. Totéž platí pro certifikáty s vypršenou platností. V inovované formě Firefox dále nabízí správce stahování (konečně umí stahování pozastavit a opět navázat), správce doplňků (doplňky se dá aplikace rozšířit o různé funkce), správce hesel, automatické aktualizace a ve Windows Vista integraci s rodičovskou kontrolou.

V páté plánované aktualizaci bylo opraveno několik chyb, včetně tří kritických. Podobně jako minule, lokalizátoři moc nezaháleli a obohatili Firefox o několik nových jazyků. V rámci své otevřenosti se ohnivá liška rozloučila s klasickým licenčním ujednáním EULA – to již nadále nebudete během instalace muset potvrzovat, jen se při prvním spuštění programu ukáže  informační lišta „Znáte svá práva“. Další aktualizace se plánuje až na únor příštího roku (pokud do té doby nebude objevena nějaká díra vyžadující okamžitou opravu).

Na závěr jedna smutná zpráva pro uživatele Firefoxu 2.0: tento měsíc zároveň vyšla poslední aktualizace pro tento prohlížeč (Firefox 2.0.0.20, původně to měla být verze 2.0.0.19, do níž však vývojáři zapomněli přidat jednu ze záplat). Mozilla doporučuje okamžitý přechod na Firefox 3, který ještě bude uživatelům druhého Firefoxu v blízké budoucnosti nabídnut prostřednictvím automatických aktualizací. Domnívám se, že jeho výhody již jasně zastínily starší generaci. Navíc „Dvojka“ přijde o ochranu před phishingem, což má být způsobené starší technologií, která se prostě přestane používat (seznam podvodných stránek zajišťuje Google).

Recenze: Firefox 3: střízlivý pohled s odstupem

Opera 9.63 CZOficiální stránka

Že ale Firefox není jedinou (kvalitní) alternativou k Internet Exploreru dokazuje internetový prohlížeč z Norska. I v jeho případě jsme na další malou aktualizaci čekali měsíc. Opera v základu na rozdíl od ohnivé konkurence (tam přichází k řeči mocné doplňky) obsahuje v základu spoustu funkcí, jako gesta myší či dokonce hlasové ovládání. Součástí je například i emailový a IRC klient, pokročilý správce stahování si poradí i s torrenty.

Funkce Opera Link, která umožňuje synchronizaci záložek, Rychlého přístupu, lišty s vlastním obsahem, historie a vlastních poskytovatelů vyhledávání se již řadí mezi novinky verze 9.6. Poslední vydání, Opera 9.63, odstraňuje sedm bezpečnostních problémů.

Recenze: Nová Opera 9.6: rychlejší maily a pohodlnější čtení

Picasa 3.1 Build 70.71 CZ Oficiální stránka

Společnost Google opět útočí. Třetí generace jejího správce fotek nedávno opustila stádium beta a předvedla se v konečné verzi. Nyní s drobnými vylepšeními přichází nově v 38 jazycích. Angličtinou nevládnoucí uživatelé tak mohou jásat, neboť mezi ně patří i čeština. Picasa 3, respektive 3.1, zachovává všechny staré a dobré funkce, jako třeba vyhledávání změn ve složkách s obrázky či řazení alb podle data nebo názvu, a ještě je vylepšila.

K tomu přihazuje pár nových nástrojů na úpravu fotek. Z nich můžete udělat nejen koláž, ale i video (včetně zvukového podkladu, pravděpodobně vašeho komentáře k daným obrázkům). Video nahrajete přímo z programu na YouTube nebo Webová alba programu Picasa. Photo Viewer, čili prohlížeč fotek, dělá svým krásným grafickým vzezřením otevření každého obrázku na počítači velmi osvěžující zážitek. Funguje tedy jako samostatná aplikace a nahrazuje například ve Windows XP zabudovaný „Prohlížeč obrázků a faxů“.

Picasa 3 se jednoduše povedla – takový správce fotek, zdarma, a v češtině, bude konkurenci hledat jen těžko.

Návod: Základní úpravy fotek v Google Picasa

ZoneAlarm Free 8.0.065.0 ENOficiální stránka

Jelikož vám ve vánočním období hrozí z internetu ještě větší nebezpečí, než jindy, není nad to se vyzbrojit pořádným firewallem. Docela oblíbený ZoneAlarm vás zdarma ochrání a přitom po vás nebude vyžadovat nějaké zvláštní schopnosti. Stačí jen abyste uměli aspoň trochu anglicky, instalační program vám pak pomůže s nastavením a vy se dále staráte jen o to, které aplikaci dovolíte přístup k internetu. Jakmile se ho některý z programů začne dožadovat, ZoneAlarm vás upozorní a je pouze na vás, resp. na vašem zdravém rozumu, zda žádost schválíte či zamítnete. Navíc firewall kromě standardní ochrany obsahuje také tzv. „Stealth mód“, který váš počítač skryje před ostatními v síti.
Návod: Jak na nastavení firewallu ZoneAlarm

Dexpot 1.4.1 Build 562 CZOficiální stránka

Virtuální plochy bývají zejména u náročnějších uživatelů často diskutovaným tématem, přesto se však Microsoft zatím neodhodlal je do Windows zapracovat. Proto musíte sáhnout po produktu od třetí strany. Například takový Dexpot vám poskytne až 20 virtuálních ploch. Program se obsluhuje opravdu snadno, pěkně vypadá a přestože se netváří složitě, obsahuje i pokročilejší možnosti. Mezi plochami se přepíná několika způsoby, jedním z nich je náhled všech ploch přes celou obrazovku.
Dexpot si spousta uživatelů chválí a rozhodně ne bezdůvodně. Však nová verze urychluje přepínání ploch (a samozřejmě opravuje několik chyb). Nejenže tento program můžete používat zadarmo, ale i dokonce v české lokalizaci.

QTTabBar 1.2.3 Beta 2 ENOficiální stránka

Jak jsem se již zmiňoval v některém z předchozích článků, panely vládnou. A to nejen u internetových prohlížečů. Pravda, občas se je vývojáři snaží použít i tam, kde je to úplně zbytečné. Velmi užitečné by dle mého mínění naopak byly v Průzkumníku Windows, kam se bohužel nedostaly. Opět naštěstí existuje externí program, co tuto situaci řeší – QTTabBar.

Co k němu tedy dodat? Jednoduše přináší pro průzkumníka panely, kterým nechybí velmi podrobné nastavení jejich chování, jdou například i seskupovat. Můžete i procházet v jejich historii. Nová verze přináší změny v samotném jádru programu, díky kterým dosahuje vyššího výkonu a možností. Podotýkám, že QTTabBar vyžaduje mít nainstalovaný .NET Framework.

JavaRa 1.12 ENOficiální stránka

Možná jste si také všimli, že po každém upgradu Javy (Java Runtime Environment) zůstane značná část staré verze v počítači, přestože se používá pouze nová. Díky několika starším verzí tak přijdete o ne tak úplně zanedbatelný prostor na disku, a to nemluvím o možném negativním vlivu na celkový výkon počítače. Maličký nástroj JavaRa vás zbaví úplně všeho, co po sobě starší Java zanechala. Navíc vám pomůže i s její aktualizací. Nová verze dále vypilovává své detekční a čistící schopnosti.

Ohodnoťte tento článek!