Nový a lepší Skype 4 ke stažení

0

Skype si sice nezískal přízeň tolika uživatelů jako třeba Windows Live Messenger (celosvětově) nebo ICQ (u nás), přesto je to velmi oblíbený komunikační program. Nabízí totéž, co jeho konkurenti, čili posílání textových zpráv mezi počítači, přenos souborů, smajlíky, hry a řadu doplňků, například záznamník nebo hry.

Tím, čím se Skype od svých konkurentů liší, je důraz na přenos hlasu a videa. Skype je výborný prostředek pro telefonování z počítače do počítače zdarma. Potřebujete jen program a funkční připojení k internetu. Se svými přáteli se tak spojíte i na druhou stranu světa a volat můžete zadarmo, jak dlouho budete chtít. Máte-li k dispozici webkameru, určitě ji využijte.

Tip: Přečtěte si srovnání komunikačních programů, včetně tabulky náročnosti programů na operační paměť.

Vývojáři Skype dokončili tento týden jeho čtvrtou řadu. Změny k lepšímu jsou již tradičně ve znamení lepší kvality přenosu hlasu a videa. Ovšem kromě této obvyklé úpravy se razantních změn dočkalo i uživatelské rozhraní programu.

Uvítací obrazovka Skype

Uvítací obrazovka nového Skype nabízí tři zkratky (tlačítka) vedoucí k nastavení všech vlastností programu a k zobrazení přehledu novinek v aktuální verzi programu.

Klepnutím na tlačítko s mikrofonem a sluchátky si zobrazíte nastavení, ve kterém opět jedním stiskem tlačítka otestujete reproduktory, mikrofon a webkameru. Průvodce, stejně jako celý Skype je v češtině, ostatně na programu pracují i čeští vývojáři. Po dokončení nastavení jste vyzváni k uskutečnění testovacího hovoru. Nebojte se, jde o automat, který bude po pípnutí čekat na vaše mluvení, poté vám přehraje, co slyšel. Takto si kvalitu hovoru maximálně otestujete a víte, jak vás na druhé straně bude váš protějšek slyšet.

Pokud se z úvodní obrazovky rozhodnete přidat další přátele do seznamu kontaktů, může pro vás Skype prohledat svou databázi uživatelů na základě e-mailových adres v Outlooku nebo mailboxu Yahoo!. Služby Hotmail ani Gmail podporovány nejsou. Tyto poštovní schránky mají nicméně své vlastní komunikační programy (Windows Live Messenger a Google Talk).

Seznam kontaktů ve Skype

Pro většinu mně známých komunikačních programů je typické stojaté okno se seznamem kontaktů. Jednotlivá okna pro konverzaci se pak otevírají buď úplně samostatně, případně se sdružují v záložkách, ovšem v jiném okně, než jsou kontakty. Donedávna tak fungoval i Skype. Od verze 4 je to však minulost. Hlavní okno Skype je roztaženo do šířky, v pravé části se zobrazují podrobnosti o vybraném kontaktu, je zde tlačítko pro uskutečnění hovoru a prostor pro textovou konverzaci.

Pokud by to někomu z vás nevyhovovalo, nevadí. I na to vývojáři Skype 4 mysleli a je zde možnost vrátit se k původní koncepci samostatných kontaktů a komunikačního okna. Stačí klepnout na nenápadné tlačítko vedle minimalizace v horní části okna.

Další zajímavosti Skype 4

Zkoušeli jste někdy službu Skype Prime? Šlo o velmi rychlý způsob, jak si vytvořit placenou „telefonní” linku, kdy jste po Skype mohli nabízet například poradenství a volajícímu se při konverzaci postupně odečítaly kredity v závislosti na tom, jakou jste nastavili cenu. Prozatím to vypadá, že Skype Prime z verze 4 zmizel.

Vyzkoušejte si různé podoby Skype z nabídky Zobrazit. Kromě kontaktů je zde nabízena historie a seznam všech aktivních konverzací.  V bočním panelu si zase můžete zobrazit velký číselník pro vytáčení čísla, adresář pro hledání osob a firem, nebo obchod pro pohodlné zakoupení dalšího kreditu na volání na telefony.

Nebyla by to doba masivního využívání sociálních sítí, kdyby nějakou tu provázanost nenabídly i komunikační programy. Podobně, jako je Windows Live Messenger propojen s vaším profilem a fotkami na Live Spaces a Live Photos, lze i Skype propojit k vašemu účtu u MySpace. Získáte tím možnost snadného sdílení svých obrázků, videa dalších informací.

Dojmy z nového Skype

Změny v uživatelském rozhraní nového Skype se nebudou líbit každému, což ostatně ani nelze čekat. Jakákoli změna má své příznivce a odpůrce. Myslím ale, že díky možnosti přepínání mezi novým a starým rozvržením, by nový Skype mohl vyhovovat oběma stranám. Uvítací obrazovka zjednodušující nastavení programu na mimimum je velmi dobrý nápad.

Co se týče paměťových nároků, Skype 4 si ve zobrazené podobě vyžádá okolo 50 MB, po minimalizaci do systémové lišty se jeho nároky ale nezmenší. Je zde tedy zřetelný nárůst oproti předchozí verzi. Dalších asi 23 MB spotřebuje správce doplňků Skype Extras.

Nový Skype mi přijde velmi snadno použitelný a myslím si, že ani méně zkušení uživatelé by s ním neměli mít žádný problém. Stačí umět číst, být pozorný a sledovat, jak vás uživatelské rozhraní Skype 4 navádí.

A jak se nový Skype 4 líbí vám, čtenářům ExtraWindows? Napište do komentářů.

Nový a lepší Skype 4 ke stažení
Ohodnoťte tento článek!