Nový algoritmus významně zmenšuje objem aktualizací stažených z Play Storu

0

Digitálního materiálu může těžko ubývat. Ví to také Google, který loni na podzim zvedl limit pro velkost instalačních souborů APK, které mohou být umístěny do Google Play. Mohou tak dosahovat až 100 MB. Představte si ale svět, v němž žijeme. Aplikace jsou aktualizovány často, některé prakticky denně. Ve světě jsou přitom stovky milionů aktivních zařízení s Androidem. Loni to bylo 1,4 miliardy.

Podle Googlu uživatelky a uživatelé z Play Storu v minulém roce nějakou aplikaci stáhli 65miliardkrát.

Dnes už by to ke dvěma miliardám být mohlo. Představte si, jaký nápor musí servery Googlu snést, aby obsloužily všechny přístroje distribucí aplikací a jejich aktualizací. Nelze se divit, že Google neustále vymýšlí způsoby, jak instalační soubory zmenšit a stahování optimalizovat. Před pár dny oznámil významnou inovaci, jež ulehčí jak serverům, tak našim přípojkám.

Nově firma uvolnila delta kompresní algoritmus nazvaný bsdiff. Ten díky efektivnější kompresi umožňuje snížit velikost distribuovaných aktualizací až o 50 % ve srovnání s předchozím algoritmem. Google uvádí příklad. Vetší aktualizace z Chromu 46 na verzi 47 by dříve zabrala 22,8 MB, nově ale dosahuje pouze 12,9 MB. Běžná servisní oprava pro větev 47 pak místo 15,3 MB váží skromnné 3,6 MB. Při aktualuzacích se ze serverů nestáhne celé APK, ale jen změněná část.

Google Play Store CZ
Nový algoritmus zmenšil aplikace v Google Play Storu (Ilustrační foto)

Google kromě zmíněných základních instalačních souborů APK umožňuje dodávat další data v doplňkových souborech. (Kam by se jinak vešly moderní hry?) Takový soubor může mít až 2 GB. I na doplňkové instalační soubory je nový kompresní algoritmus aplikován. Podle Googlu se díky němu velikost takového souboru zmenšila v průměru o 12 %, následné aktualizace pak o 65 %.

Spolu s tím Google změnil zobrazení velikosti v Play Storu. Dříve jste viděli velikost souboru APK, nyní vidíte reálnou velikost aplikace, tedy přesný objem dat, která stáhnete. Pokud již máte aplikaci v zařízení, uvidíte v obchodě případnou velikost aktualizace. Tyto údaje ale zatím nemusí být všude dostupné, Google změny rozšiřuje postupně.

Zdroj: Android Developers Blog via Neowin

Nový algoritmus významně zmenšuje objem aktualizací stažených z Play Storu

Ohodnoťte tento článek!