Nový design Opery méně respektuje platformy. Vrací do hry postranní panel a přihazuje tmavé schéma

Kdo Operu používal před jejím zabitím a reinkarnací, která již původní myšlence prohlížeče pro pokročilé byla značně vzdálená, bude mít ze změn radost. Ne, že by došlo k zásadnímu obratu, ale malý důvod k oslavě máme.

1
Opera
Opera

Nová Opera vznikla v laboratořích na klonování. Ačkoli se od Chromu již dokázala dostatečně odlišit, půjde dál. Pro milovníky a milovnice staré Opery máme vlastně dobrou zprávu, protože se vrací postranní panel, jeden ze symbolů původní rodové linie prohlížeče. Toho si všimnete na první pohled, a kromě obvyklých podezřelých (Rychlý přístup, záložky, doplňky apod.) v něm našel úkryt Messenger.

Klepnutím se vysune webová verze komunikátoru s tím, že je možné plovoucí panel roztahovat a zmenšovat. Když klepnete vedle a pokračujete v prohlížení, tak se schovává. Na nové zprávy vás upozorní ikona v postranním panelu. Pokud máte na monitoru dostatek místa, můžete si ale Messenger připnout, takže bude trvale viditelný. Časem se v panelu objeví další sociální služby.

Opera 44 Developer nabízí nový design a postranní panel
Opera 44 Developer nabízí nový design a postranní panel

Komu by komunikátor vyloženě vadil, může schovat ikonu či vypnout upozornění, protože panel je konfigurovatelný. Pokud o něj nestojíte, můžete ho ostatně skrýt celý. Noví uživatelé a uživatelky postranní panel budou mít automaticky zapnutý. Kdo už Operu používá, bude ho muset případně zapnout ručně. Mimochodem, panel připomíná prostředí Opery Neon a není to jen zdání.

Kódové jméno „Reborn“

Nejde jen o postranní panel. Celý prohlížeč prošel faceliftem. Pro nový design, jehož kódové jméno zní Reborn, platí, že již nerespektuje zákonitosti platforem, je obecnější. Což v konečném důsledku není dobrá zpráva. Co k tomu výrobce vedlo? Možná si chtěl ušetřit práci. Prohlížeč dle mého názoru vypadá hezky, byť ze systémů na rozdíl od předchozích verzí lehce vyčnívá.

Srovnání nového a původního vzhledu
Srovnání nového a původního vzhledu

Při pohybu v prohlížeči vás budou doprovázet nové animace. Nechápejte mě špatně, ačkoli se mi design líbí, připadá mi, že jej zase jednou výrobce přeceňuje. V původním oznámení mě konkrétně irituje následující věta: „The tabs are simplified, lighter and more elegant, making it easier to locate open tabs.“

Nenechte se opít marketingovými žvásty. Panely vypadají skoro stejně jako minule. Ano, celkově prohlížeč působí vzdušněji, ale panely až na kosmetické rozdíly vypadají a fungují úplně stejně. Není na nich nic jednoduššího a silně pochybuji o tom, že byste díky novému designu snáze objevili otevřené stránky. To už je z vody vyvařený nesmysl, kterým bylo potřeba zaplnit oznámení a navodit dojem výjimečnosti.

Aktuálně nefunguje dotekový režim ani obarvení záhlaví ve Windows 10. Minimálně to nejspíš ani nebude.

Prohlížeč obestřený temnotou

Takže ačkoli Opera působí jinak, minimálně v oblasti panelů došlo pouze na kosmetické designové úpravy, které opravdu nelze označit za přelomové. Co už může být pro někoho znatelnější, je druhé barevné schéma. Opera bývala světlá. Podobně jako Windows 10 postupně prostupuje tmavé schéma, je nyní k dispozici tmavé schéma ve jmenovaném prohlížeči.

To je z designových novinek všechno. Je dobré zmínit, že Opera přichází s novým instalačním programem, který nevyžaduje žádné klepnutí. Spustíte jej a dále se o nic nestaráte. Což řadu náročnějších jedinců nepotěší, pro běžné uživatelky a uživatele jde ale o vítané zlepšení. Klasickým instalačním programem jsou nadále vybaveny kompletní balíček pro instalaci bez připojení a pak přenosná varianta.

Popsané změny jsou prozatím součástí vývojové verze Opery 44 (aktualizační kanál Developer). Pokud máte zájem, můžete si stáhnout verze:

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář