Nový FW pro SandForce odemkne část kapacity

0

SSD s řadičem firmy SandForce (nedávno odkoupené společností LSI) jistě dobře znáte jako velice rychlé produkty, které naneštěstí provází prokletí poruchovosti a celkové problémovosti. Ponechme nyní tato tvrzení stranou a podívejme se na zástupce zblízka: každého ihned zaujme poněkud netradiční kapacita dostupných zařízení, která nabývá hodnot např. 60/120/240 GB atd. Doposud jsme se domnívali, že menší kapacita oproti tradičnímu číslování je způsobena technologií „RAISE“, tedy zapojením čipů do útvaru podobného RAID 5, který má zabránit ztrátě dat při případném úmrtí jednotlivých čipů.

Programátoři však nakonec došli k názoru, že nemá cenu firmwarem „umrtvovat“ přibližně 7 % dostupného místa, nový FW by měl toto omezení odstranit a nabídnout takřka 100 % toho, co fyzicky uvnitř zařízení je. Úplně to pochopitelně možné není, část paměťových čipů si vyhrazuje řadič pro mapování poškozených bloků a vůbec pro své správné fungování (TRIM apod.). Podle vyjádření společnosti by se změna neměla dotknout výkonu, o tom nám však nejlépe řeknou až zkušenosti uživatelů.

Řečeno laicky, v nejbližší době se setkáme s SSD vybavené řadičem SandForce a „standardním“ objemem datového prostoru, kupříkladu 64/128/256GB verzemi. Uvažovali byste nad takovýmto produktem, nebo jste již nad SandForcem dávno zlomili hůl a preferujete spolehlivější výrobce?

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!