Nový highend Intelu, Skylake-X, potvrzen na srpen. Výkon a IPC možná zlepší L2 cache

10

Letošní novinky Intelu byly asi v  platformě mainstreamových desktopových procesorů (LGA 1151) vyčerpány hned zkraje roku čipy Kaby Lake. Ovšem v separátní highendové platformě se ještě nadílka chystá – a to procesory Skylake-X a Kaby Lake-X, které přinesou novou platformu X299 a socket LGA 2066. V případě prvního z nich také můžeme být napnutí na novou architekturu jádra, jelikož tato CPU nejsou totéž, co desktopový Skylake. Jde o separátní větev architektury, vyvinutou pro servery.

Minulý měsíc jsme zde měli zprávu tchajwanského webu DigiTimes, že by se tato nová desktopová platforma, nahrazující LGA 2011-3 s čipsetem X99, měla objevit v třetím kvartálu. Tuto linii nyní potvrdil také server BenchLife.info, jenž je jedním z nejlépe informovaných zdrojů. Vypouští plány a slajdy Intelu i AMD pravidelně a hlavně s velkou přesností. Podle tohoto webu je už prakticky potvrzené, že se vypuštění procesorů Skylake-X (a doplňkově Kaby Lake-X) odehraje v srpnu letošního roku. Velmi pravděpodobně v jeho druhé polovině, dle BenchLife Intel zřejmě k premiéře využije veletrh Gamescom, konající se v Kolíně nad Rýnem 22–26. srpna.

O parametrech Kaby Lake-X a Skylake-X jsme psali zde. První bude zřejmě adaptací běžného desktopového Kaby Lake, takže na platformě LGA 2066 nebude poskytovat plnou konektivitu PCI Express a bude mít jen dvoukanálový paměťový řadič. Plnohodnotný Skylake-X bude mít paměti čtyřkanálové, s oficiální podporou DDR4 na 2666 MHz; obě řady pravděpodobně budou číslována jako řada „7000“ stejně jako základní Kaby Lake.

Informace o čipech Kaby Lake-X a Skylake-X (Zdroj: BenchLife.info)
Informace o čipech Kaby Lake-X a Skylake-X (Zdroj: BenchLife.info)

Z obou čipů bude zajímavý zejména Skylake-X. Měl by poprvé obsahovat podporu pro instrukce AVX-512, přinášející 512bitové vektorové operace SIMD nad registry sady ZMM. Tato CPU tedy budou důležitou novinkou pro programátory. Tím ale zřejmě architektonické rozdíly nekončí. Serverová verze Skylake má zdá se podstatně přepracovaný systém pamětí cache, což by mohlo přinést zvýšení IPC jader i lepší škálování s více jádry/vlákny. Již déle víme, že CPU budou mít značně menší L3 cache: pro desetijádro se uvádí netypická kapacita 13,75 MB.

1MB L2 cache možná zvýší výkon při stejné frekvenci

Objevily se ovšem také informace, že Intel současně s tím naopak zvětšil L2 cache, která doposud byla trochu ve stínu a ani se neuváděla ve specifikacích. Od přelomové premiéry architektury Nehalem měla vždy stejnou kapacitu 256 KB. To bylo tehdy považováno za kompromis, který jádra asi stál nějaký výkon, ovšem Intel s tímto uspořádáním vydržel (velmi úspěšně) skoro deset let. Serverový Skylake-EP, který je již v rukou některých uživatelů, ale prý podle některých průsaků má 1MB L2 cache na jádro, což je překvapivě velké nafouknutí, čekat by se asi dal spíš přechod na jen dvoujnásobných 512 KB. Pro srovnání – tuto kapacitu má u architektury Zen i AMD.

Pokroky v implementaci ale možná nyní umožňují velikost 1 MB, aniž by příliš utrpěla latence (kterou je většinou výměnou za kapacitu třeba zhoršit). V takovém případě, potvrdí-li se tato informace, by možná 1MB L2 mohla přinášet zajímavá výkonová zlepšení. Zároveň na moderním procesu L2 cache nemá v poměru k logice velký rozměr, takže je pro ní více místa, než bylo v jádrech před deseti lety.

procesory_broadwell-e_pro_patici_lga_2011-3_04Coffee Lake bude mít TDP 35, 65 a 95 W

Kromě informací o Skylake-X a Kaby Lake-X BenchLife také ve zprávě zmiňuje procesory Coffee Lake, které Intel chystá pro mainstreamovou platformu. Ta mají údajně jít na trh za rok v prvním kvartále roku 2018. Ač jde stále o 14nm CPU, mají poprvé na levné desky platformy LGA 1151 přinést šest jader. Podle BenchLife budou tyto procesory mít stejné třídy TDP jako současný Skylake a Kaby Lake, tedy 35, 65 a 95 W. Nevíme však, zda se i šestijádra vejdou do 65W spotřeby, nebo budou 95W. Momentálně Intel do této třídy TDP zařazuje jen odemčené „káčkové“ modely pro přetaktovávače (přesněji řečeno u nich uvádí 91 W), u Coffee Lake by ale teoreticky i zamčená šestijádra mohla být 95W.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

 1. 1MB L2 cache by bylo hodně zvláštní. Pokud se nepletu, L3 je u intelu inkluzivní a to by efektivně znamenalo, že se podstatná část využije jen na duplikaci dat z L2.
  Spíše to tipuji na špatnou detekci velikosti cache na straně softwaru. Alternativou by bylo kompletní překopání cache – tedy buď změna inkluzivity L3, nebo její podstatné zvětšení.

   • Jenže L3 byla inkluzivní z určitého důvodu – používala se pro sdílení dat mezi jádry. Prostě mi to celé příjde hodně zvláštní a spíše bych to označil za nějaký informační šum. Zvláště pokud do bude spadat pod „Skylake“, tak mi příjde dělání tak zásadních změn nepravděpodobné.
    Ale pochopitelně možné to teoreticky je.

    • Optimum bola myslím 8x väčšia L3 ako nižšie-úrovňová cache, čo by bolo nejakých 250 MB… 😀

     A aj keby nešlo o kapacitu, spravovať zdieľanú pamäť a prístupy do RAM pre 64 (96) vlákien bude niečo iné ako v prípade pôvodných 8 vlákien, takže nejaké reorganizovanie napríklad na lokálnu/globálnu alebo „klastre“ (ktoré tam už vlastne majú) už budú načase.

     A tým že sa to bude volať Skylake by som sa netrápil. Je to len názov a nič to neznamená. 😀 Napríklad Haswell vs Haswell E kde . Opačný príklad Skylake vs Kabylake. Alebo 14nm vs 14nm+ (ktorý je väčší aj keď dovtedy bolo tradíciou procesy skôr zmenšovať 😀 ).

  • Kromě toho AVX-512 (důležité pro HPC) budou velké změny v komunikaci jader a cache a procesorů, což je věc, která není v tabulkových specifikacích vidět. V systémech s velkým počtem jader a víc sockety tam můžou být rozdíly ve výkonu/škálování i hodně velký (ale to bude hlavně u těch Xeonů, které budou mít taky možnost integrované Omnipath, šestikanálové paměti a další věci). Jak velkej dopad tyhle změny budou mít na fungování těch 6-10jader na desktopu/1S, to těžko říct, tam asi budou mít dominantní přínos to o 2-3 % lepší IPC Skylaku a 1MB L2. Později AVX-512 v softwaru, který ho využije. Je asi určitá šance, že se to bude dát přetočit na vyšší takty, než Broadwell-E, ale to teprve uvidíme.

   • mělo by to být na 90% jisté, Haswell a Haswell-E taky mají takřka stejný limit…

    důležitý bude vliv AVX-512 na max. OC limit při 1.3-1.45V…

    do toho je možné (nebo 100% jisté?) že Xeony E5-26xx v5 budou pasovat bezpečně i do consumer X299 desek…

     • LGA 3647 by mělo být 100% pro E7-88xx, 48xx a E5-46xx, já si myslím že E5-26xx a E5-16xx ještě budou patřit k 2066… vono co se taky za těch asi 1-1,5 roku změnilo… předloni o LGA 2066 neměli ani tucha…

     • Myslím že tucha měli, v těch slajdech bylo rozdělení na 1S server/WS oproti 2S+ server naznačené. Akorát se ještě nevědělo, že ten 1S socket bude LGA 2066, bylo tam jenom označení „socket R“ kontra „socket P“ (IIRC).

      Teď si to nevybavuju úplně jistě, protože ty slajdy jsme na přání Intelu tehdy odebrali, nevím, jak je vyhrabat z toho redakčního systému po změně a nevzpomenu si, co jsem udělal s tím PDF 🙂
      Mělo by to ještě být v tom threadu na fóru AnandTech.