IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?

7
Jízdní řády IDOS
Jízdní řády IDOS

Portál IDOS (Informační DOpravní Systém) má jeden z nejstarších webdesignů na českém internetu. Jeho stávající podoba funguje od roku 2008 a ani předtím nebyla o moc jiná, jen používala odlišnou barevnou paletu. To se ale brzy změní. Na idos.idnes.cz si už můžete prohlédnout nejen aktualizované jízdní řády platné od 9. prosince, ale také nové uživatelské prostředí.

Žádná dramatická proměna vás nečeká, po krátkém rozkoukání se už budete orientovat. Ovládací prvky jsou větší a více plýtvají místem. To ale znamená, že budou čitelnější a vhodnější pro dotykové obrazovky.

Odlišná je také podoba výsledků. Působí přehledněji, ale také zobrazí méně detailů, takže budete muset více klikat. Nový IDOS výrazněji propaguje funkci pro nákup jízdenek a správu osobního účtu, což u původní verze bylo trochu skryté. Původní IDOS je stále dostupný na adrese jizdnirady.idnes.cz.

TIP: Vyšel nový IDOS pro Android a iOS. Konečně umí to, co konkurence

Komu nová webová podoba nevyhovuje, může zkusit alternativy. Vlastní jízdní řády má Seznam, propracované je též Bileto spravované Bleskem.

IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Ohodnoťte tento článek!
1.9 (38.55%) 69 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. To je hrůza. Vizuálně naprosto odporné. Ale to je každý redesign v dnešní době. Všechno se přizpůsobuje menším obrazovkám mobilních telefonů (přestože tyto při pěti a více palcích rozhodně nejsou malé), ale ve finále je to na mobilu stejně nepoužitelné a iritující jako na počítači.

  Na první pohled je tam mnohem míň informací, ale když se do toho zadívám, tak tam toho zas tolik nechybí, jen je to jinak uspořádané. Zvyknu si na to, ale nelíbí se mi to a líbit se mi to nikdy nebude. A neodpustím si: na starém designu nebylo NIC ŠPATNÉHO. Není třeba ho měnit. Fakt není, protože kdo idos nepoužívá, tak to určitě není kvůli „zastaralému“ designu a nový ho k němu nepřitáhne. Takže je to jen změna pro změnu.

  • Plný souhlas s ‚jaramat‘. Navíc místo úzkých proužků objektů (vlak-autobus-MHD, odkud-kam) vložili již vymírající dlaždice, u kterých už Microsoft zjistil, že šlo o krok velmi špatným směrem a odstoupil od dlaždico-mánie.

   • Přesně. Je opravdu hloupé developit něco, u čeho i takový dinosaurus jako MS dospěl k uznání, že to nefunguje (dlaždice).

    Od přechodu na novou verzi / vzhled je to v Google Chrome k nepoužití. Roletky nefungují a už ani nevím co všechno, protože je to nepoužitelné (edit: tak to nefunguje zřejmě kvůli AdBlocku – tedy nepoužitelné). Myslel jsem, že to opraví, ale nikoliv. V IE to jakš takš jde, resp. roletky fungují, ale hned jsem narazil na jiné chybky. IDOS app pro Android mi funguje dobře.

    Nechápu, koho napadlo zavést nový (a nefunkční) vzhled, když starý byl ok. Někdo za to dostal zaplaceno, místo aby sám zaplatil. Dříve byly původní JŘ údajně k dispozici na jizdnirady.idnes.cz., ale to už neplatí.

    To: 8B3CE273, Redmarx, thegrid: Že máte energii psát komentáře s nulovou informační hodnotou. Navíc – zobrazuje cd.cz/eshop jízdní řády konkurenčních dopravců? Odpovím – nezobrazuje. Tedy cd.cz/eshop jako náhrada k ničemu.

    Rozumně funguje https://bileto.blesk.cz/ Líbí se mi zobrazení mapky – když neznám oblast a jsou tam přestupy, tak si takto udělám hned lepší představu.
    Dále seznam.cz/jizdnirady/ … vychází ze stejných dat jako idos