Nový low-end ATI na podzim?

0

Počítačový průmysl má dvoje období žní. První je tzv. „back to school season“, čili ve většině zemí září/september. Druhé jsou Vánoce. Pro období návratu do škol může ATI v low-endu nabídnout pouze starší Radeony HD 3000, před koncem roku by už ale měla mít plnohodnotné novinky z rodiny HD 4000: čipy RV710 a RV730.

Jejich specifikace jsou stále neznámé. Dá se předpokládat, že po stránce architektury budou tato jádra vycházet z RV770, očekáváme 64bitovou paměťovou sběrnici u RV710, 128bitovou u RV730. Jelikož Direct3D 10.1 je stále nejnovější verze, z pohledu zákazníka se žádná inovace neodehraje. Jinými slovy, stejně dobře nám poslouží starší RV670 a RV635, u nových jader se ATI bude snažit zachovat podobný výkon při snížení plochy čipu a zvýšit tak své marže.

Radeony HD 4400 a HD 4600, jak se nové karty zřejmě budou jmenovat, stihnou předvánoční nákupní horečky a vydání bude podle Fudzilly o dva měsíce dříve oproti původnímu plánu. S brzkým příchodem „pravých“ Radeonů ze série HD 4000 možná souvisí také zpráva, že starší karty se nakonec přejmenovávat nebudou, a to ani pro regiony Číny a Ruska. ATI prý ale pracovala na upravených BIOSech, se kterými by se Radeony minulé generace hlásily číslem začínajícím na čtyřku.

Připomeňme ještě, že Nvidia již brzy vydá GeForce 9500 s 55nm jádrem G96. Právě s ní se bude snažit oslovit velké výrobce počítačů, kteří právě během prázdnin nakupují jako diví a plní sklady na zářijové žně.

Zdroj: Fudzilla 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!