Nový Mac Pro: miniaturní válec s dvanáctijádrem i Thunderboltem 2

0

Apple zanedbával profesionální stroje Mac Pro dost dlouho. Několik let jsme před každou větší akcí doufali, že se nejvýkonnější desktopy dočkají alespoň pořádného upgradu. To se nestalo a v posledních měsících se začalo proslýchat, že se má jednat o zcela nový stroj. Nejeden uživatel tak doufal, že Apple vzkřísí legendární kostku G4 Cube. Na pondělní keynote však Phil Shiller ukázal nový Mac Pro, který nečekal asi nikdo. Má jít o válcovitou skříň, kterou někteří přirovnávají ke kávovaru, nám zase připomíná routery D-Link. V kontextu s výkonem, který Apple prezentoval, jsou obdivuhodné i rozměry – na výšku měří 24,1 cm, na šířku 16,7 cm v průměru.

Mac Pro
Mac Pro

Na svých stránkách Apple odhalil něco málo z vnitřností nového Macu. Jedná se spíše o představení použitých technologií, konkrétní komponenty zatím neznáme.

Procesorový výkon budou zajišťovat Xeony E5 od Intelu. Podle konfigurace by se mohlo jednat o desetijádrové E5-1600 v2 (architektura Ivy Bridge-EN) a dvanácti jádrové E5-4600 v2 (architektura Ivy Bridge-EP). Ty Intel oficiálně ukázal v březnu a stejně jako samotný Mac Pro mají být dostupné na podzim tohoto roku.

Mac Pro
Mac Pro

Čtyři paměťové moduly typu DDR3 poběží na frekvenci 1866 MHz. Slíbeny jsou modely s ochranou ECC. O dostupných kapacitách a možných konfiguracích zatím není nic známo.

Stejně jako v předchozí generaci Apple vsadil na grafiky od AMD. Do posledního modelu bylo možné osadit maximálně Raderon HD 5870. Nyní má jít o serverové grafiky FirePro s dedikovanou pamětí o kapacitě 6 GB. Aby náhodou nebylo výkonu málo, bude mít Mac Pro tyto grafiky dvě. Apple slibuje věci jako stříhání 4K videa v plném rozlišení zatímco na pozadí běží rendering videa a k Macu je připojena trojice monitorů s rozlišením 4K.

Mac Pro
Mac Pro

Do miniaturního těla by se klasické SSD cpalo poměrně těžko, a tak stejně jako u přenosných Macbooků padla volba na moduly připojitelné do PCI-e. Jediným číslem, se kterým se Apple pochlubil u flashových úložišť byla přenosová rychlost 1250 MB/s. O kapacitě nic nevíme, cokoliv pod 1 TB by však bylo zklamáním (u Macbooku Pro jde nakonfigurovat 768 GB).

Mac Pro
Mac Pro

Pokud však bude využíván Mac Pro k editaci 4K videa, úložiště s kapacitou 1 TB by bylo k smíchu. Na řadu tedy přijdou externí disky připojitelné pomocí Thunderboltu 2. Díky řetězení bude možné k Macu Pro připojit 36 (6×6)zařízení s rozhraním Thunderbolt.

Asi každého napadne, jak bude Mac Pro chlazen. Trojice základních komponent (CPU + 2× GPU) bude připevněna k netradičnímu heat sinku s trojúhleníkovým profilem. Ten bude chlazen jediným ventilátorem v horní části stroje. Malou turbínu prý Apple vyladil kromě chladícího potenciálu i k minimálnímu hluku. Jsme na to zvědavi.

Mac Pro
Mac Pro

Všechny konektory budou dostupné v zadní části (jestli tak můžeme označit kus válce) a budou elegantně osvíceny. Kromě napájení nabídne nový Mac jedno HDMI, dvojici gigabitových LAN konektorů, šest Thunderboltů 2 (samozřejmě v konektorech Mini Display Port), čtveřici USB 3.0 a 3,5mm konektory pro zvukový vstup a výstup. Z bezdrátové konektivity pak nesmíme zapomenout na Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

Mac Pro
Mac Pro

Uvidíme jak na nový stroj zareagují sami užiavtelé. Dosud platilo, že byl Mac Pro snadno konfigurovatelnou sestavou, kde bylo možné i grafiku nebo zdroj vyměnit bez šroubováku. Zde půjdou upgradovat nebo vyměnit paměti a SSD, se zbytkem to bude horší. Mac Pro, který se bude kompletně montovat v USA, bude dostupný na podzim.

Mac Pro
Mac Pro

Mac Pro Mac Pro Mac Pro Mac Pro Mac Pro  Mac Pro Mac Pro  

Ohodnoťte tento článek!