Nový MacBook má jediný konektor USB. Za redukce si Apple nechá královsky zaplatit

0

Nový MacBook je přelomový. Jde o první pasivně chlazený počítač novodobého Applu. Obsahuje zcela novou klávesnici i tlakově citlivý trackpad. Jde o první tenký MacBook s displejem Retina. A má pouze jediný datový konektor, který se navíc používá i pro napájení.

MacBook a jeho jediný konektor
MacBook a jeho jediný konektor

A tohle si u nás Apple neobhájí. I když je tělo krásně tenké, místa pro další konektory tam ještě má, i kdyby se přinejhorším měly vložit dozadu. Oboustranné USB 3.1 typu C ale chválíme. Je to pokrok, moderní rozhraní s rychlostí až 5 Gb/s pro účely supermobilního zařízení stačí, ale nikoliv pouze v jediném kusu!

 

Pro případné koupěchtivé uživatele to znamená další investice. Apple k počítači přibalí jen 29W nabíječku (podobná té od iPadu, ale výkonnější) a dvoumetrový nabíjecí kabel s koncovkami USB a USB-C. Až se vám nedej bože ztratí, Apple bude za nový adaptér chtít 1490 Kč a za kabel 899 Kč. Prodlužovací kabel k nabíječce stojí 579 Kč. To jsou ale položky, bez kterých se obejdete.

Pokud budete chtít k MacBooku připojit flashdisk, musíte si za 579 Kč koupit redukci z USB-C na samici USB. Ale i s ní budete moci buď nabíjet, nebo kopírovat soubory. Pokud byste chtěli obojí současně, Apple nabízí ještě dva další adaptéry, oba za 2390 Kč. První má jeden průchozí USB-C pro nabíjení, samici USB pro příslušenství a ještě výstup HDMI. Druhý místo HDMI dostal analogový D-sub.

Pro oba adaptéry platí, že rozlišení je nanejvýš 1920 × 1080 px a že se obraz zrcadlí s tím, co už je na MacBooku. Nelze tímto způsobem rozšířit plochu. Tyhle revoluce si, Apple, strč za klobouk. Alespoň že je o standardní rozhraní, takže mohou vznikat neoficiální adaptéry s více možnostmi a nižší cenou.

Redukce a kabely k MacBooku
Redukce a kabely k MacBooku 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. to je vtip? 😀

  dnes už se nevyplatí těžit BTC se zařízením, které dává 50GH při 120W.

  biostar má tak 1 rok zpoždění 🙂

  dneska už dosluhují zařízení, které těží 1GH/2W a připravují se zařízení s 1GH/1W

  https://www.bitmaintech.com/productDetail.htm?pid=000201403150259438234hgMrx380699

  a vy tohle dáte jako nějakou super novinku? 😀

  BTC se na grafických kartách netěží už více jak rok a posledních pár měsíců zbývá do nástupu ASIC pro scrypt měny…

 2. Vždyť je to špatně navržené. Kdyby místo ATX použili 2x 6+2pin připojili by jsme na jeden zdroj mnohem více desek. Dnešním zdrojům s kvalitními kabely (16AWG) nedává problém tahat přes dva šestipiny až 350W.