Nový Outlook nabídne kompaktní modifikovatelné prostředí. A co Office Online?

Na síť uniklo video, kde Microsoft krátce prezentuje novou podobu aplikací Office v rámci balíku Office 365. Outlook dozná výrazného přepracování, jak bylo slíbeno. Po delší době se bude něco dít také v Office Online.

5
Microsoft Office
Microsoft Office

Rekapitulace chystaných změn v Office

Loni v září Microsoft oznámil, že další hlavní verze Office prodávaná samostatně bude. Office 2019 nabídne minimálně funkce, které se v kancelářských aplikacích nahromadily od vydání verze 2016 v rámci Office 365, ale také další novinky. Do této chvíle Microsoft dále uvedl, že balík bude poběží jen ve Windows 10 a podpora nepotrvá deset, ale jen sedm let.

Desktopový OneNote nebude výchozím klientem, stane se jím OneNote pro Windows 10. Klasická desktopová varianta bude volitelně stále k mání, reálně ale půjde o verzi 2016, neboť aktivní vývoj této aplikace skončil. Office 2019 vyjde letos na podzim, takže napjatě čekáme, kdy si nové aplikace otestujeme, a to hlavně kvůli Outlooku, jenž dozná výrazného přepracování.

Koncem dubna byla uvolněna testovací verze pro firmy, ke které se běžní smrtelníci a smrtelnice nemohli dostat. Office 2019 Preview byl pak včera uvolněn také pro macOS, stále však jen pro firmy. Pokud si novinky nemůžete sami vyzkoušet, můžete se alespoň letmo podívat na to, jak bude Office vypadat.

Microsoft chystá facelift aplikací a výraznější reformu prostředí Outlooku, jak jsem už zmínil. Je jasné, že stejné novinky přijdou do Office 365. WalkingCat, známý účet na Twitteru, jenž běžně uvolňuje v předstihu věci, které Microsoft zatím nezveřejnil, dnes na síti vystavil video, kde Microsoft nastiňuje novinky v uživatelském prostředí Office 365. Stejně bude ovšem vypadat samotně prodávaný Office 2019, co se aplikací pro počítače týče.

Office Online bude připomínat Office Mobile

Aplikace rodiny Office adoptují prvky designového stylu Fluent, takže budou např. aktivní prvky elegantně zvýrazněny. Fluent bude nasazen nejen v plnohodnotných kancelářských nástrojích pro osobní počítače, ale také v Office Online. Na webu nás dále čeká mj. nová hlavní obrazovka s odkazy na jednotlivé aplikace, chytrým vyhledávačem a seznamem dokumentů.

Ukázka nového Wordu Online naznačuje, že prostředí bude kompaktnější. Ačkoli Redmondští neutečou od myšlenky pásu karet, bude se Office Online podobat tomu, co nám předvedl Office Mobile. Když odběhnu od vzhledu, nezdá se, že by došlo na zásadní změny. Office Online je zdarma a nabízí jen základní funkce.

Nečekám, že by se Microsoft odvázal a začal rozhazovat novými funkcemi ve velkém. Zatím víme pouze o tom, že webový Outlook.com získá chytřejší ve vyhledávání.

Office pro osobní počítače

V Office pro Windows a macOS bude Fluent kouzlit také. Ve většině aplikací jako Word ve výsledku dojde opravdu jen k faceliftu, takže z hlediska počtu nebo rozložení prvků a logiky ovládání uživatelského prostředí se nic nezmění. Microsoft ponechá i možnost přepnout se manuálně na variantu vhodnější pro dotekové obrazovky stejně jako doposud.

Jak jsem už naznačil, video (ve druhé části) odhaluje nový Outlook, takže tuto část považuji za nejzajímavější. Microsoft už dříve nastínil, že chce poštovního klienta zjednodušit a málo využívané funkce schovat, aby prostředí bylo čistší a neodrazovalo tolik ty, kdo se dosud cítili zahlceni. Velice robustní povaha pošťáka odjakživa bránila i mně, abych si s Outlookem tykal.

V základu Outlook nabídne kompaktní nástrojovou lištu se základními příkazy, která by měla stačit většině lidí. Menšina, která využívá další funkce, si pak lištu rozevře, takže se na ní objeví více příkazů. Mohlo by jít o kompromis uspokojující všechny. Navíc si kompaktní lištu budete moct upravit, aby v ní opravdu byly dostupné funkce, které vy osobně využíváte.

Kdy budou novinky dostupné?

Microsoft ve videu prozrazuje, že nové podoby Outlooku v Office 365 bychom se měli dočkat v létě. Není ale jasné, jestli půjde o finální verzi a jestli budou zaktualizovány všechny aplikace Office najednou. Ukázka však naznačuje, že bude možné si přímo v hlavním prostředí Outlooku zapnout testování nových funkcí podobně jako v Outlooku.com na webu.

Je možné, že v létě tak bude zahájeno veřejné testování, kde si nové prostředí vyzkoušíte, pokud budete mít zájem. Finální verze by tak mohla být dostupná na podzim, zřejmě v době uvedení Office 2019. Nevíme ani přesně, kdy bude vypuštěna přepracovaná verze Office Online. Ke změně však skoro určitě dojde letos. Pokud ne v létě, tak během podzimu.

Nový Outlook nabídne kompaktní modifikovatelné prostředí. A co Office Online?
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72%) 5 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Rozumím to správně, že MS udělal ořezané UWP MS Office, které nakonec v až na OneNote (a naopak OneNote zařízl na desktopu) zařízl a teď to zaříznuté UWP rozhraní chce protlačit na web online? Tomi fakt hlava nebere.

 2. „Desktopový OneNote nebude výchozím klientem, stane se jím OneNote pro Windows 10. Klasická desktopová varianta bude volitelně stále k mání, reálně ale půjde o verzi 2016, neboť aktivní vývoj této aplikace skončil.“

  OneNote pouzivam a politiku MS mi hlava nebere.

  V Office 2013 mam OneNote hodne podobny jako OneNote co mam na druhym PC s Win7 ten volne ke stazeni na webu MS. Ovsem ve Win10 muzete mit bud OneNote UWP co je pridany k Win10 nebo take muzete stahnout toho volne jako u tech Win7.

  Vtip je v tom, ze ten volne ke stazeni klasicka Win32 aplikace vypada uplne jinak nez ten OneNote UWP. Jako nemuzu si pomoct, ale MS jsou idioti, proc udelali design tech aplikaci uplne jiny, jsou normalni nebo zase Inde nemyslel hlavou?

  Takze oted bude ve vyvoji jen OneNote UWP?

   • Snazim se postupne nahrazovat sluzby Google a musim rict, ze OneNote neni od MS spatnej napad. Ovsem proc dramaticky zmenili design UWP aplikace oproti klasicke Win32 je naprosto nepochopitelne.
    Rozumnel bych, kdyby zmenili design vsech OneNote, ale ne MS ma jeden design pro aplikaci na Android, druhej design pro Win32 a treti design pro UWP. Zase chapu dva designy, protoze na PC a na mobilu chces mit jinak prostor na psani poznamek a na ruzne nadpisy apod. Ale boze proc maji tri designy??? Fakt nepochopim!