Nový ovladač pro Radeony RX 6000 po dvou měsících. Lepší výkon ve hrách a kvalita komprese videa

40
Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2 1600
Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2
-
Zdroj: AMD

AMD mělo poměrně dlouhý výpadek v pravidelnosti aktualizací ovladačů pro grafiky s architekturou RDNA 2. Naštěstí už to teď má být u konce.

Nevím, jak moc to hráči „pracující“ na grafikách Radeon pocítili, ale firma AMD teď nějakou dobu vykazovala nápadnou nečinnost ve vydávání nových aktualizací ovladačů pro grafiky Radeon – tedy pro ty založené na architektuře RDNA 2 a starší. Po vydání Radeonů RX 7900 XT a XTX totiž chvíli vycházely ovladače ve zvláštní větvi, která podporovala jen nová GPU architektury RDNA 3. Toto dvouměsíční manko bylo teď ale napraveno a nové ovladače by výměnou za to měly přinášet vícero zlepšení.

Na onu pauzu ve vydávání ovladačů už se docela začala snášet kritika. Faktem je, že ještě před několika dny byla nejaktuálnějším ovladačem dostupným pro Radeony RX 6000 pořád verze 22.11.2. Ona jedenáctka odkazuje k listopadu, ale vydání bylo 8. 12, takže se bavíme o dvouměsíční prodlevě. Důvodem zřejmě bylo, že podpora nových GPU byla laděna v odlišné větvi kódu, která asi pro zjednodušení byla oddělená od ovladačů pro předchozí architekturu. Většina novinek byla od té doby zřejmě vyvíjena v této větvi RDNA 3, čímž starší GPU dočasně zůstala na suchu.

Nyní ale už byly obě větve zase spojeny, respektive podpora starších generací byla opět aktivována v nové větvi, a ovladač je tak zase unifikovaný. Tato nová verze má označení Adrenalin Edition 23.2.1 a už je ji možné stahovat jak pro Windows 10, tak pro Windows 11. Podporuje GPU od Radeonů RX 400/500 (Polaris) přes karty s architekturou Vega po architektury RDNA 1, 2 i 3.

warren eng 1 1676314351494
Graf ukazující nárůsty výkonu v ovladači grafik AMD Radeon verze 23.2.1. Relevantní jsou poslední dva sloupce (zdroj: AMD)

AMD uvádí, že grafiky Radeon RX 6000 by s touto novou verzí měly dostat lepší výkon zřejmě ve více různých hrách. V poznámkách k vydání sice není explicitně zmíněné, že by šlo o globální optimalizace, které mohou potenciálně změnit výkon všude, ale nezdá se, že by mělo jít jen o optimalizace izolované do konkrétních her. Ty jsou v novém ovladači také (přináší oficiální podporu pro hry Forspoken, Hogwarts Legacy a Dead Space), ale vedle toho jsou uváděna zlepšení v mnoha dalších hrách, což jsou asi jen příklady.

 • Marvel’s Spider Man Remastered: +4 % výkonu v rozlišení 4K
 • Sniper Elite 5: +3 % výkonu v rozlišení 4K
 • Shadow of the Tomb Raider: +6 % výkonu v rozlišení 4K
 • Quake II RTX: +7 % výkonu v rozlišení 4K
 • Hitman 3: +4 % výkonu v rozlišení 4K
 • Marvel’s Guardians of the Galaxy: +6 % výkonu v rozlišení 4K
 • F1 2022: +19 % výkonu v rozlišení 4K
 • Borderlands 3: +4 % výkonu v rozlišení 4K

Na webu se dají najít informace o nárůstech výkonu grafik série Radeon RX 6000 i v aplikacích, které poznámky k vydání nezmiňují. Slušné nárůsty jsou prý (objevilo se na Redditu nebo Twitteru) v raytracingovém testu 3DMark Port Royal. Pokud tedy nejde o nějaký omyl, přece jen nejde o profesionálně provedené testy.

Lepší kvalita hardwarového enkódování videa

Kromě zlepšeného výkonu se grafikám generace Radeon RX 6000 dostalo i nějakých novinek v multimediálních funkcích. Ovladač Adrenalin Edition má mít zvýšenou kvalitu hardwarového enkódování videa ve formátech H.264 a H.265 (HEVC), což se má týkat také streamování her z desktopu do mobilních a jiných zařízení přes aplikaci AMD Link. Radeony RX 6000 by měly od verze 23.2.1 dostat podporu funkcí pre-filter, pre-analysis a CAML, což by měly být věci zlepšující vizuální kvalitu videa při dané bitrate.

Podle poznámek k vydání jsou v této verzi začleněné také opravy různých chyb, ale na druhou stranu stále zůstává mezi známými problémy vyšší spotřeba Radeonů RX 7900 XT a XTX s některými konfiguracemi monitorů s vysokým rozlišením a případně obnovovací frekvencí. Toto tedy stále ještě čeká na opravu. V prosinci sice přišlo nějaké částečné zlepšení, nicméně tehdy bylo řečeno, že na tom ještě má být zapracováno dále v nějakém budoucím vydání.

Zdroje: AMD (1, 2)

Nový ovladač pro Radeony RX 6000 po dvou měsících. Lepší výkon ve hrách a kvalita komprese videa
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.09%) 11 hlasů

40 KOMENTÁŘE

    • No, přesněji PCWorld píše, že WCCFTech píše, že na fóru ComputerBase mají lidi problémy. Jinak v tomhle případě jsem náhodou zaregistroval, jak to vzniklo (někdy se poštěstí). Z toho fóra to vytáhl CapFrameX (dělá dobrej software, ale má pocit, že veřejný mínění příliš naddržuje AMD a on to musí vyvažovat :). WCCFtech si toho IMHO všiml až z jeho Tweetů, pochybuju, že by se šli podívat na německý fórum sami od sebe.

     Jako je klidně možný, že to způsobily ty ovladače, ono se to občas děje i s Nvidiema (nemluvě u těch prvních ovladačů Arců). Ale viděl jsem v tom flamu někoho psát, že den před těmahle ovladačema vyšla aktualizace Windows a u té se právě také objevily hlášení o tom, že se rozbilo bootování systému.
     Takže je klidně možný, že za to nemohly ty ovladače AMD, ale to, že byly nainstalované nové ovladače na systém, kde byla nedodělaná aktualizace (ještě po ní nebylo restartováno). Nebo že to dokonce byla vůbec jenom vina tohohle Windows Update, ale pak nastala klasika „když nefunguje AMD, může za to AMD (když nefunguje Nvidia, může za to uživatel/Windows/zdroj…)“ 🙂

   • Měl jsem donedávna doma RDNA2 než jsem to poslal dál a za mě platí, že hardware je v pořádku, software je úplně mimo. Navíc jejich driver team se strašně plácá po zádech jak jsou dobří, ale oproti NV je ten budget fakt vidět.

    Už za ten jejich přístup, kdy ani nedokážou přiznat svou totální neschopnost si zase na chvilku sednu k zelenejm, byť mě svou politikou ždímání neskutečně se*ou.

    Říct, že moje karta v idle si bere 40 W a je to tak v pořádku, protože je strašně složité utáhnout bandwidth 2× 1080 @ 144 Hz je neskutečnej bizár, kterej jsem viděl fakt jen u AtiMD.

     • Jasně, ale RX6800(XT) už má od vydání nějaký ten pátek a dle AMD všechno „working as intended“.

      Ani náhodou, za mě zcela neakceptovatelné, peníze za elektřiny při práci vyhazuješ do kanálu jen proto, že je AMD neschopné opravit si naprosté základy v ovladačích.

      • Jakou spotřebu od toho AMD očekáváte?

       Podle Watt metru bere celé PC 70W. GPU-Z tvrdí, že 6800XT si bere <10W. Příjde Vám to tak strašně moc?

      • melkor 18.2.2023 at 13:22
       70W v idle? To co máš za otesánka? Já jsem na poloviční hodnotě.

    • Jaké tam jsou konkrétně problémy? Jenom bych chtěl vědět co by mne mohlo čekat kdybych nasedl s novou kartou do červeného vlaku. Na svoji obstarožní AMD jsem si totiž žádný Adrenalin neužil.

     • U nižších řad RDNA 2 nic, vyšší řady mají nepochopitelnou spotřebu v idle při použití monitorů s vyššími obnovovacími frekvencemi / rozlišeními. Prý kvůli tomu, aby se netvořily obrazové artefakty kvůli různému časování monitorů (výmluva), ve skutečnosti je to proto, že členové driver týmu jsou tak líní, že si ani nedokáží za měsíce a roky pořádně nastavit power stages v driverech. Občas se objeví další výmluva ohledně chiplet designu, což je u RX6800 (XT) mírně řečeno diskutabilní :D.

      Je to otřesná situace, která trvá už roky v současné chvíli.

      • Taká otázka, ručne sa to nastaviť nedá ? Ako jasné že by si to malo AMD opraviť samo, ale možno je to naozaj vlastnosť HW, že keby znížia spotrebu tak by to bolo už nestabilné. Osobne zvažujem ísť do RX7800, ak bude za rozumnú cenu, ale tak mňa sa ten problém aj tak tíkať nebude nakoľko neplánujem viac ako 1 monitor. Teda jedine že by to bolo zase silno nedoladené.

      • Aha. A nová řada tím trpí také? Co si pořídíte za novou kartu?

      • Dedekhribb 18.2.2023 at 10:45
       Asi takhle: AMD nemá tak silný SW tým jako Nvidia a Intel. Dříve to bylo dáno jejich finančními možnostmi, což možná přetrvává. Z tohoto pohledu (předpokládám, že tvoje PC poběží na Windows), je dle mého méně problémová a paradoxně i více “future-proof” Nvidia.
       Na druhé straně, a za mě, jsou Nvidia větší pijavice a více kašlou na ty, ze kterých jim “nekape”. Tedy já Nvidii nebudu přiživovat, dokud se kožený egomaniak nevyklidní. Ale také mým primárním OS Windows nejsou, vlastně tu parodii na OS mám jen kvůli hrám (slovy dvěma hrám).

      • Dedek: 4070 nebo 4060Ti, ale vždycky beru 70 řadu, tak asi zase tak, byť ty ceny jsou otřesné. Vezmu verzi se 4letou zárukou každopádně a bude klid.

      • Obávám se, že někteří stále věří a úplně nechápou, že žádná RX 7800 nebude. AMD jasně řekla, že tu chybu nedokáží opravit a celý tým poslali na vývoj RDNA4.
       @DWCZ Hlavně aby 4060Ti nebyla 128bitová grafika, v tom případě tím neprotáhneš víc dat než na fullHD obraz a to ještě s vodřenýma ušima. Z tohoto pohledu teda rozhodně raději RTX4070. Nicméně počítej, že výkonově bude hluboko pod RTX 3080. Jestli teda neni lepší si někde z bazaru pořídit tu.

       Osobně jsem chtěl RTX 4070Ti, ale výkon je díky 192bitové sběrnici tak tragický, že jsem to vzdal. Teď uvažuju už jen nad dvěma možnostma, buď se na to vykašlu a počkám na RTX5000 řadu případně na RX8000 řadu nebo půjdu do RTX 4080, ale je to teda balík peněz, které budu muset nejprve našetřit. :-/

      • „Obávám se, že někteří stále věří a úplně nechápou, že žádná RX 7800 nebude. AMD jasně řekla, že tu chybu nedokáží opravit a celý tým poslali na vývoj RDNA4.“

       kde/kdy?

      • Díky všem ta tipy k zamyšlení tohle mi fakt pomohlo protože v technických detailech se spoléhám hlavně na druhé. Důvody k nespokojenosti jsou jak vidím na obou stranách (u červených i zelených). Koukám že tu první výplatu v novém zaměstnání (kterou má člověk bezezbytku utratit) asi raději vrazím do manželky než do nové karty. Asi jsem ještě větší odkladač než samotný Redmarx. :-). Uvidíme mám o čem přemýšlet. Zase se potvrzuje, že tyhle verze 1.0 nejsou ideální.

      • @Redmarx:

       128bit nebrat, to je jasné. U RTX 4070 by člověk čekal 256, ale NV jsou žebráci.

       Díky bohu, že nebudou snižovat VRAM na 8 GB alespoň, to by byla strašná bída. U RTX 4070 Ti se mi nelíbí rovnice spotřeba / výkon, takže to neřeším, 4080 to samé.

      • Ty karty ale mají v podstatě Infinity Cache (není to to samé, ale velká kapacita L2 v GPU), takže dosahujou stejný výkon s užší sběrnicí v porovnání s Ampere.

      • Nvidia bude snižovat ceny čtyřkové řady, prodeje jsou tragické. Top partneři už to info mají, na Bestbuy byl teď výprodej min. generace, RTX3070 za $299 apod.

      • „takže dosahujou stejný výkon s užší sběrnicí v porovnání s Ampere.“

       Honzo, to nestačí. Vím, že ve výsledku budou rychlejší kvůli processing units a frekvencím, ale od generace čekáš po dvou letech přece jen víc.
       Zvlášť za ty prachy.

       Aznohh: To bych jim jakože radil no. Jinak vyráběj fakt na sklad.

      • Co se týká té L2 cache, tak zjevně není dost velká, když ta karta má špičkový výkon v 1080p, solidní výkon v 1440p a tragický výkon v 2160p.
       Proto taky NVidia hned řekla, že to není karta pro 4K. Ale sorry jako, pokud RTX 3080 je karta pro 4K, tak je úsměvné, že o generaci novější karta jen o půl třídy níž, náhle není.

      • Aznohh 19.2.2023 at 15:52

       Jestli se to potvrdí tak mám další důvod čekat.

      • 4070 Ti s 192 bit sběrnicí? To je špatný vtip! Ta karta v některých momentech podává horší výkon, než dvě generace starší RX 5700 XT (256bit, RDNA 1.0).
       4070/Ti 192 bit sběrnice = Pascal GTX 1060 s 192 bit sběrnicí. 4060/Ti bohužel 128 bit sběrnice = Pascal GTX 1050/Ti. Nekupovat. Jasně DLSS 3.0 to opět „zachrání“ (za jakou cenu?), ovšem jen u her které mají její podporu, okrajové žánry jako např. letecké simulátory DLSS takřka neznají.

   • No proti tomu BASTLU kterému Kožeňák říká ovladače jsou AMD drivery zlaté.Aktuálně široké okolí počínaje RX570 a konče RX 6800 vše OK.Zatím na Nvidie komunita již 1 rok brečí nad nad nestabilitou u starších karet:) Není nad Modrou smrtí jenom proto že matláci z NVidie neumí napsat ovladač a když již něco napíšou taj je to zmršená tragedie.Majitelé odpadu jménem Shield mohou vyprávět nad ,,kvalitou,, sw podpory nVidie…

 1. Jako majitel RX 5700 XT musím konstatovat, že se ovladač naistaloval zcela bez potíží na poprvé a, překvapivě: pro majitele celé řady Nvidia GPUs = Redmaxe, opět funguje. 🙂
  Ano přiznávám, zhruba 3 roky zpět, v době vydání NAVI 1.0 měly RX 5700 XT opravdu jedu dobu (cca 2-3 měsíce, tzn. únor-duben 2020) problémy s ovladači. Byl jsem mezi těmi, které to bohužel potkalo. Od té doby, musím zaklepat, vše v cajku.

  PS: pro mistra Redmaxe: nebyla to modrá smrt ale black screen. 🙂 Na modré trpí jen Nvidia.