Nový pořádek ve Chromu 56 beta. Nešifrované weby označuje za nezabezpečené

4

V aktuální betaverzi Chromu se objevilo několik novinek, na které jsme již dříve upozorňovali. Jejich příchod se blíží, a tak se podíváme, co se vlastně internetový prohlížeč naučí. Již začátkem září Google experimentoval s Web Bluetooth API, jež bylo dostupné experimentálně na některých platformách. Umožní webovým stránkám, aby komunikovaly se zařízeními připojenými přes Bluetooth Low Energy. Může jít např. o tiskárny.

Z jistého pohledu je zásadnější, že Chrome 56 bude podle plánu zobrazovat upozornění na to, že web nepoužívá zabezpečené připojení. V minulých letech byla nešifrovaná spojení přes protokol HTTP samozřejmá, ale postupně nejen Google tlačí na provozovatele webových stránek, aby používali šifrovanou verzi protokolu. Podrobnosti o etapách zavádění upozorňování najdete ve starším článku.

Srovnání aktuální podoby s tím, jak bude indikátor vypadat v lednu
Srovnání aktuální podoby s tím, jak bude indikátor vypadat v lednu

Jen připomínám, že v této první fázi budou nálepka „nezabezpečeno“ přidělena jen stránkám bez šifrované komunikace, které ale obsahují pole pro zadávání hesel nebo formuláře, kam se zadávají čísla platebních karet. Upozornění ani tak nebude zatím zrovna agresivní, půjde v podstatě jen o textový komentář v adresním řádku. Postupně se ale dostaneme k výrazným červeným výstrahám.

Další novinky jsou zaměřené spíše na vývojáře a vývojářky webů. Chrome 56 např. podporuje nový prvek kaskádových stylů position: sticky, jenž umožní prvkům na stránce zůstat viditelné při posouvání dolů. Přibylo také Remote Playback API pro ovládání chytrý televizorů nebo reproduktorů. Detailní přehled novinek naleznete na blogu Chromium.

První uvedená hlavní novinka je dostupná ve Chromu 56 beta pro Android, Chrome OS a macOS. Upozorňování na nezabezpečené weby je pak již dnes k dispozici k vyzkoušení na Androidu, Windows, Linuxu, macOS a rovněž ve Chrome OS. Většina z vás může tuhle zprávu brát jako upozornění. Chrome 56 pro širokou veřejnost vyjde v lednu 2017. Označování webů za nezabezpečené bude jedna z nepodstatnějších změn v prohlížečích a na webu za dlouhou dobu. Nedojde k tomu ze dne na den, ale od února bude plán postupně naplňován. Tak abyste věděli.

Konečná podoba indikátoru, o které nevíme, kdy se jí dočkáme
Konečná podoba indikátoru, o které nevíme, kdy se jí dočkáme

Zdroj: Chromium Blog

Nový pořádek ve Chromu 56 beta. Nešifrované weby označuje za nezabezpečené

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den, jsou připravovány větší změny webu a spolu s tím bude zavedeno šifrované spojení. K nasazení by mělo dojít teoreticky do konce roku, případně během ledna. Doufejme, že to půjde podle plánu. 🙂

  1. vývojáře a vývojářky webů…
    Fakt musíte být tak korektní na technickém webu? Ještě udělejte poznámku o tom, že případně můžou být vývojáři černí i bílý, ale také černé a bílé vývojářky.