Nový program pro testování RAM na chyby: MemTest64 běží přímo ve Windows a bez restartu

9
Paměti DDR4 (Zdroj: Crucial)

Jestli skládáte počítače, nebo jste se setkali s nechodícím PC, které bylo potřeba diagnostikovat, určitě znáte nástroje pro testování operační paměti na hardwarové chyby. Nejčastěji používaný je pro tyto účely MemTest86+, nástroj pro kontrolu RAM ale už je i ve Windows (Diagnostika paměti) a někdy i v BIOSu. Společným rysem těchto programů je ovšem to, že kvůli nim musíte počítač restartovat a běží ve speciálním režimu. Nyní se ovšem objevil jako alternativa testovací program, který lze používat přímo z Windows, aniž by se musel běh operačního systému přerušovat.

Program se jménem MemTest64 byl vydán hardwarovým webem techPowerUp (jenž je zodpovědný například za nástroj GPU-Z). Jedná se o aplikaci s grafickým uživatelským rozhraním, která paměť testuje na chyby přímo z Windows, nepotřebuje administrátorská oprávnění a dokonce ani instalaci – umí běžet v tzv. portable režimu. Výhodou tedy je, že může testovat běžící systém, nicméně stejně to vždy to nebude úplně slučitelné s tím, aby se na něm současně pracovalo. MemTest64 totiž regulérní obsah RAM před testování uklízí do stránkovacího souboru na disk (tzv. „swap“), takže při testování celého rozsahu dostupné RAM by se s počítačem stejně pořádně pracovat nedalo. Pokud však omezíte množství testované paměti v nastavení, může běžet i na pozadí. Při maximální velikosti testované RAM bude počítač prakticky „zatuhlý“, kvůli odswapování používané RAM.

Pro kontrolu se zřejmě používá podobná sada algoritmů jako v MemTestu86+ a detekce chyb je automatická. Nevýhodou běhu z Windows je, že se testovací program nedostane k určité části RAM, kterou zabírá samotné jádro Windows, takže pokud by chyba použitých pamětí byla „umístěna“ hodně nešťastně, mohla by uniknout. Nicméně pro rychlé nebo doplňkové testování by tento program mohl být šikovný, hlavně díky snadnosti a rychlosti použití. Mohl by se vám hodit například tehdy, když experimentujete s přetaktováním přímo ve Windows.

MemTest64 na Windows 10
MemTest64 na Windows 10

Podle autora MemTest64 podporuje všechny moderní procesory až po Ryzen na platformě AM4 a funguje od Windows XP přes Vistu až po aktuální Windows 10. Nicméně kvůli technickým omezením jen na jejich 64bitové verzi, takže na úplně klasických XP si neškrtne. V 32bitovém režimu by byl údajně problém s alokováním testované paměti.

Domovskou stránku aplikace MemTest64 najdete zde na techPowerUpu, pokud si ji chcete vyzkoušet. Zdá se, že verze 1.0 funguje v pořádku (žádné pády, havárie systému). Nicméně jsem ještě neměl možnost otestovat počítač se skutečně vadnou nebo nestabilně přetaktovanou RAM.

Nový program pro testování RAM na chyby: MemTest64 běží přímo ve Windows a bez restartu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 3 hlas/ů

9 KOMENTÁŘE

 1. Dost ubohý program.
  Každé druhé spuštění skončí hláškou: Memory locking failed (might be reserved by other apps/kernel).
  Když už se spuštění podaří, testuje to výrazně méně, než nainstalovaných 16 GB. Jednou testoval 7,5 GB, podruhé jen 0,5 GB, potřetí 10 GB a to aniž bych ukončoval či spouštěl nějaké další programy.

 2. Tak tohle aspiruje na cenu “Choroš roku” – testovat RAM z prostředí mamutích Windows, a ještě multiuser/multitask systému.. 😀 Soudruzi z TPU zřejmě někde udělali chybu. 😀

  osobně vidím potíže už u “linuxového” Memtestu, který sám o sobě zabírá docela dost – několik stovek kB.

  • Když už jsme u toho testování RAM, který program je asi nejlepší?
   Osobně používám mnoho let Memtest86+ (v balíku programů Ultimate Boot CD) a nikdy nezklamal. Rád bych ale slyšel zkušenosti ostatních 🙂

   • Já používám několik verzí a forků Memtestu. Je to zajímavé, ale některé PC fungují jen s některými, navíc v určitých případech najde chyby jen jedna konkrétní verze. Špatnou zkušenost nemám ani s memtestem od Microsoftu a velmi dobře funguje i memtest Dellovských BIOS/diagnostiky (podobně i HP).

   • MemTest86+ mě už 2x zklamal, stejně jako mdsched.exe (integrovaný ve Windows). Oba ve smyslu, že nenahlásily chybu, přestože RAM byla skutečně vadná – počítač se občas restartoval, BSOD atd.
    V obou těch případech ale nezklamal WinRar x64. Stačilo zabalit pár desítek GB do RARu (s minimální kompresí) a pak archiv otestovat a objevily se chyby. Od té doby WinRar takto na testování používám, minimálně jako doplněk k MemTest86+.

    • Zajímavá záležitost…prostě praktický test.
     Kdysi dávno (no už to bude dobrých 7-8let) jsem se na jednom PC setkal s náhodnými restarty a BSOD a paměti v memtestu byly OK. Nakonec jsem zjistil, že sestava nebyla složená podle manuálu a jednostranné paměti byly ve špatných slotech. Stačilo je dát do správných a šlapalo to jako hodiny.

     • Mě deska nastavovala na modulech 1,5 V, kdežto druhá 1,65 V. V SPD mají 1,5 ale ta druhá asi věděla, co dělá, protože při zatížení iGPU i CPU občas na té první došlo k restartu, což manuální náprava toho napětí odstranila.

      Tenhle problém taky Memtest86+ neodhalil, asi právě proto, že při testování RAM dost nezatěžoval CPU.

   • Nevim jak je na tom aktualne, ale v minulosti byl nejlepsi program GoldMemory. Mnohokrat jsem s nim nasel pamet, kterou MemTest otestopval a nenasel problem.
    Stejnou zkusenost melo vicero lidi servisujicich pocitace.