Nový rekord: vědci poslali data internetem rychlostí 44,2 Tb/s

0
optical fibre
optical fibre
-
Zdroj: wallhere

Asi všichni jsme na vysoké škole měli možnost vyzkoušet opravdu rychlý internet. V Austrálii ale teď zažili rychlost, o které se asi nikomu nesnilo. A kterou by reálně ani nebylo možné využít už jen kvůli rychlosti serverů na druhé straně připojení.

Výzkumníci z australských univerzit v Monasch, Swinburn a RMIT dosáhli nového rekordu internetu na jediném optickém vlákně. Nešlo přitom o laboratorní podmínky, ale o optickou trasu délky 76,6 km mezi univerzitními kampusy Monash a RMIT (pěšky je to ale jen kolem 20 km).

Micro comb 2

K rekordní rychlosti 44,2 Tb/s jim pomohlo zařízení nazvané micro-comb, které použili místo dnes standardních 80 laserů. Tohle jedno zařízení je ale schopné nahradit stovky infračervených laserů. Stále se bavíme o jednom optickém vláknu. Šířka pásma přitom byla 4 THz a použitá modulace signálu 64 QAM (kvadratická).

Micro comb
Micro comb

44,2 Tb/s je v podstatě čtyřicet tisíc gigabitových přípojek, což je takové reálné domácí maximum v českých podmínkách. Během sekundy by na ní šlo stáhnout tisíc filmů v HD kvalitě (za předpokladu, že takovou rychlost zvládne i protistrana).

Technologie micro-comb není přitom nic nového. Tohle zařízení je ale nové. Cílem podobných technologií je dostat více signálových vln do jednoho optického vlákna.

zdroj: Techspot, ScienceDaily, Nature

Nový rekord: vědci poslali data internetem rychlostí 44,2 Tb/s
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.18%) 11 hlasů