Nový směr levných procesorů Intel: Alder Lake-N s osmi jádry E-Core a nízkým TDP (ale ne PL2…)

23
Procesor Intel řady N Alder Lake N 1600
Procesor Intel řady N (Alder Lake-N), ilustrace
-
Zdroj: Intel

Na první pohled velmi úsporné a byť spotřeby v turbu už takový zázrak nejsou, mohlo by jít o slušný základ levných notebooků a desktopů. Uvidíme, jak se architektura Gracemont zbavená big.LITTLE předvede.

Včera jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3.

Alder Lake-N (oficiální jméno je Procesory Intel série N) je na jednu stranu pokračovatelem Celeronů a Pentií založených na malých jádrech (naposledy 10nm Jasper Lake s jádry Tremont), ale současně logicky zapadá i do řady větších procesorů Alder Lake, zejména těch pro notebooky: od těch Intel vytvořil konfigurace s 8 velkými (řada HX a desktop), 6 velkými (řada H a P) a 2 velkými jádry (řada U), přičemž vždy k tomu je osm malých jader. Alder Lake-N na to navazuje procesorem pro nejlevnější spektrum trhu, který má nula velkých jader P-Core a k tomu osm jader Gracemont.

Procesory mají stejně jako Alder Lake-U pouzdro BGA pájené na desku a zřejmě nebude existovat jejich verze pro socket LGA 1700. Jsou sice zamýšlené jak pro notebooky, tak pro lowendová stolní PC, ale i v těch budou pájená na desku. Nejde o úplně integrovaný SoC, v pouzdru BGA jsou dva čipy. Hlavní část je procesor s osmi jádry architektury Gracemont a 6MB L3 cache, která zároveň obsahuje integrované GPU UHD Graphics, jež nabízí 256 shaderů (32 EU), stejně jako desktopové procesory Alder Lake. A podporuje dekódování videa ve formátu AV1.

Více: Rozbor CPU architektury Intel Gracemont: „Malá jádra“ Alder Lake jsou silnější, než čekáte

Paměti podporuje procesor jak LPDDR5-4800, tak běžné DDR4-3200 a DDR5-4800, což dává značnou flexibilitu pro miniPC a třeba Mini-ITX desktopové desky (mimochodem, oficiálně je podporovaná kapacita 16 GB). GPU poskytuje výstupy DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b, pro notebooky pak eDP 1.4b a MIPI DSI 1.3. Jsou podporované i monitory připojené přes USB-C. Pro všechny výstupy platí, že maximálně je podporované rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.

Schéma konektivity a platformy procesorů Alder Lake N
Schéma konektivity a platformy procesorů Alder Lake-N (zdroj: Intel)

K procesoru je pak připojený ještě přídavný čipset přes úsporné rozhraní OPIO (ne tedy na PCIe založené DMI známé z desktopu). Ten poskytuje osm portů USB 2.0 a čtyři USB 3.0, dva porty SATA a devět linek PCI Express 3.0 pro různé periférie a NVMe SSD (v procesoru samotném žádný řadič PCIe není) a také eMMC a UFS pro mobilní úložiště. V čipsetu je podobně jako u dalších od Intelu také integrovaná digitální část bezdrátového adaptéru WiFi 6E a Bluetooth 5.2.

Dva modely „Intel Processor“, dvě Core i3

A nyní k tomu, co na tomto základě Intel staví. Zatím byly ohlášené čtyři modely, i když podle některých úniků by se mohly objevit i další. Levnější podobu, kdy je SoC oříznutý a poskytuje jenom čtyři jádra Gracemont, představují modely Intel Processor N100 (asi to lze i zkracovat na Intel N100) a Intel Processor N200.

Intel N100 má čtyři jádra s taktem boostu až 3,4 GHz a plnou kapacitu L3 cache 6 MB. Základní takt Intel neuvádí. Kromě CPU je ještě osekané GPU jen na 192 shaderů (24 EU). To má také poměrně nízký takt, maximum je jen 750 MHz. TDP tohoto procesoru je velmi nízkých 6 W, což se bude dát například v noteboocích chladit pasivně. Toto ale není maximální spotřeba v boostu, byť v tabulkách Intelu je to tak chybně označeno, takže se možná někde setkáte s optimistickým názorem, že 6 W je Maximum Turbo Power. Ta je však pro procesory Alder Lake-N ve skutečnosti 25 W. Zdá se tedy, že mají dost velký potenciál spotřeby, pokud nasadí vysoké boostové frekvence. Při omezení na 6 W asi bude udržitelný takt při zátěži všech čtyř vláken poměrně nízko. V databázi Geekbench se objevil také procesor Intel N95, který Intel ještě neoznámil. Asi bude podobný, ale o něco slabší.

Modely procesorů Alder Lake N Intel Processor
Modely procesorů Alder Lake-N: Intel Processor (zdroj: Intel)

O něco vyšší model Intel N200 je patrně následník Pentia (zatímco N100 je asi pomyslný Celeron této generace). Stále má čtyři jádra, ale takt boostu už je u něj 3,7 GHz. Tento procesor má GPU s plnými 32 EU (256 shadery), ale stále jen na 750 MHz. Také zde je TDP 6 W a PL2 (maximum Turbo Power) 25 W.

Výkonnější verze Alder Lake-N ale už nebudou takto bezejmenné procesory, ale dostanou označení Core i3 – zase tedy dojde k překryvu s procesory o třídu vyššími, které již mají velká jádra. Intel oznámil dva modely.

Core i3-N300 má osm jader a maximální takt boostu 3,8 GHz. Jeho grafika dostala plných 32 EU (256 shaderů), ale už běží na 1,25 GHz. TDP je přitom jen 7 W, což zní úžasně, ale Maximum Turbo Power je ve skutečnosti také těch 25 W. Při 7 W asi bude výkon o hodně zredukovaný a frekvence na osmi jádrech nízko.

Modely procesorů Alder Lake N Intel Core i3
Modely procesorů Alder Lake-N: Intel Core i3 (zdroj: Intel)

Core i3-N305 je totéž, ale zde Intel již nestanovil výchozí TDP tak nízko – je 15 W, takže tento procesor bude mít podobnou charakteristiku příkonu jako vyšší modely procesorů s velkými jádry. Maximální boost je stejných 3,8 GHz a také GPU má frekvenci 1,25 GHz, ale procesor při 15 W bude logicky mít o dost vyšší úroveň trvale udržitelného výkonu. Maximum Turbo Power tohoto modelu je už o něco vyšší – údajně je stanovené na 35 W. To by osm jader Gracemont mohlo při 3,8 GHz asi docela snadno vyčerpat.

Ona diskrepance mezi nízkými TDP a o dost vyššími PL2 těchto procesorů poněkud zklamaly (poté, co Intel nejdřív vzbudil naděje tím, že chybně uváděl tyto nízké spotřeby jako „Maximum Turbo Power“). Ovšem i těch 25 a 35 W není na osmijádrové modely moc, takže by tyto procesory měly pořád být dost zajímavé (mnohovláknový výkon by mohl o dost překonat Mendocino od AMD). Také by neměly mít špatnou spotřebu v jednovláknové zátěži, zatímco procesory s velkými jádry jsou schopné v takovém případě vyškálovat na překvapivé příkony.

Modely procesorů Alder Lake N
Tato tabulka procesorů Alder Lake-N vydaná Intelem chybně uvádí TDP/PL1 jako Maximum Turbo Power/PL2, což je reálná maximální spotřeba procesoru (zdroj: Intel)

Na druhou stranu i čtyřjádrové modely by díky vyššímu výkonu architektury Gracemont měly být slušný upgrade výkonu proti starším „Atomům“ (Gracemont má IPC zhruba jako jádro Skylake). A tyto modely by snad mohly reálně mít nižší maximální spotřebu než oficiální 25W PL2.

Nicméně jak dobře bude čistě „ékorové“ Alder Lake fungovat, to uvidíme, až když se začnou prodávat a podaří se je otestovat. Podle Intelu se letos chystá více než 50 notebooků s těmito procesory – standardních s Windows i chromebooků.

Zdroje: Intel (1, 2), Longhorn

Nový směr levných procesorů Intel: Alder Lake-N s osmi jádry E-Core a nízkým TDP (ale ne PL2…)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Když tak srovnávám tyhle „záprtky“ (TM by Tombo) s fousatým Athlonem 200GE, nemůžu se ubránit tomu, že tato „změna paradigmy“ je strašlivý omyl. Je sice super, že záprtky se s 8C vejdou do 35W, ale to se vleze i Ryzen 6800U…

   • A tak to je sice nepříjemné, ale ohrozí to pozici jen u strojů, které zpracovávají velké volumes se ZFS, jinak bych to bral v ohledu k cenové hladině jako víceméně postačující. Nenadchne to, ale ani neurazí. Ale máš pravdu, že to je segmentace jako řemen.

    • No spíš vidím problém v segmentaci. Uměle vytvořené omezení za účelem maximalizace zisku. Jako vedoucí podniku tomu tleskám, jako zákazník to kritizuji.
     Asi mě nebaví studovat 1000 rozdílů typu “Bronze”/“Platinum”, “K”/“KF”/“F”/“Bullshit”, “B/H/Z”, W-, apod. Sice pěkné, že je tolik možností, na druhé straně v tom Intel může schovat omezení, kterých si člověk všimne až později.

 2. V článku chybí podstatná informace a to cena. i3-N305 stojí 309 dolarů a pomalejší modely také nejsou nijak levné. Toto je zjevně náhrada serverových Atomů, ne pro běžné uživatele.

 3. Takže 10nm 8c/8T Alder Lake-N vygumuje konkurenčné 6nm 4C/8T Mendocíno.
  To čo bolo kedysi prednosťou konkurencie kedy ponúkala viac výkonu vďaka viac jadrám je už nejaký ten pátek vďaka zmenou paradigmy x86 Intel big.LITTLE výsostne doménou Intelu.

  • Vygumuje tak jen ve omezene kapacite. Mendocino je Zen2, IPC nejspis o neco vyssi, nez tyhle gracemont prdky a boost 4Ghz. Jinymi slovy techle 8Emrdek bude pro Frantu, kteremu je to urceno stejne pomalejsich, protoze video konvertovat asi na tom nebude, kde by se potencial vyssiho MT asi projevil. Vprincipu zbytecna konfigurace. Pro ucely stacilo mit 4E, mozna 6E pro hodne narocneho Frantu.
   Ale jinak na office to stacit bude, pokud to bude levne, kupce by si to mohlo najit.

   • IINa office stačia aj 4c Tremonty 10W Pentia Silver N6005 3.3GHz alebo tieto 4C Zen 2 Medocíno avšak 8c E-cores Gracemonty Alder Lake-N N305 3.8GHz budú o min. level vyššie.
    Pokiaľ tam dajú pri Mini-ITX aspoň 4 linky PCIe 3.0 tak z toho bude aj zaujímavý entry level Full-HD herný stroj.

    • Těchto 8 „mrdek“ a 2P core bohužel mám… V benchmarku dobrý, ale v reálném použití bylo svižnější 4c whisky lake nebo zen1, tak bych to tak optimisticky neviděl…
     Ale ten nenáročný Franta by to ocenit mohl, pokud to CPU ve finále vyjde na 50$…

    • Mně je jedno, jestli to dnes utáhne Excel nebo World.
     Za rok, za dva už to platit nemusí (děkujte m$)

     Já čekal něco použitelného na konzumaci obsahu.
     Čistě pasivní chlazení be větráků.
     25W resp. 35W spotřeba v turbu … v levním NTB znamená zvukový rpojev startující Helikopotvory.

      • Když porovnám výkon dobové 2860/20MHz, 2 MB RAM s dnešním N200/3600MHz, 4 096 MB RAM … tak se občas musím ptát …. „Co sakra ten Word už 2 minuty dělá?“

      • tralalák, no ty s tím svým fanatickým jásotem E-zmetků také celkem bavíš. I když už začínáš být spíš trapný, na úrovni Maršálka.

      • Tak pokud jedinym tvym argumrntem je rict „tak urcite trolle‘, kdy zjevne ani nerozumis anglicky vyznamu slova troll, tak to si na tom optavdu dost spatne..
       Asi by jsi se mel podivat na nejaka i videa nejen z Emrdkovych luhu a haju..ono se daji stale delat CPU i jinak.. treba takovy Phoenix a Dragon tange

      • A jeste poznamka..
       Koho zajima architektura na vykonostni urovni 7 let starych Skylake. Ve vysledku to budou lepsi low budgetove Celerony a Pentia, nez jsou dnes. Nic vic, nic min. Optavdu tema, o kterem se bude vsude psat…