Jelikož se jedná o nové výrobní odvětví, objevilo se mezi výrobci SSD docela velké množství firem. Konkurence ovšem rychle začala tlačit na konsolidaci trhu. Jejím efektem bylo i to, že různí větší hráči spolkli nezávislé dodavatele řadičů, aby si samozásobitelstvím zajistili konkurenční výhody – Indilinx bylo sežráno firmou OCZ, Hynix koupil Link A Media Devices (LAMD) a korunu všemu pak nasadil prodej největší a nejznámější ryby v řadičovém rybníku, SandForce. Zmizelé výrobce by teď ale mohla zastoupit nově založená firma Tidal Systems, vzniklá do jisté míry na jejich „troskách“.

Tidal Systems je totiž dílem lidí, kteří právě v těchto firmách působili, po jejich akvizicích z nich ale z různých důvodů odešli. Šéfem a zakladatelem je Mike Lee, který byl vedoucím vývoje čipů v Link A Media Devices a posléze v Hynixu, měl by tedy mít na svědomí například řadiče LM87800 použité v discích Corsair Neutron. Kromě něj je kádr nové firmy složen z řady lidí, kteří odešli ze SandForce a také samotného LSI, ale také z firmy Skyera, která je rovněž už dříve založeným počinem lidí se zkušeností ze SandForce.

Zaměstnanci Tidal Systems (Zdroj: TweakTown)
Zaměstnanci Tidal Systems (Zdroj: TweakTown)

Tidal Systems má v plánu vyvíjet řadiče SSD a pamětí flash pro různé aplikace. V krátkém popisu aktivit firmy – na webu investičního fondu Kleiner Perkins Caufield Byers, který startupu poskytl financování – lze nalézt zmínky o použití algoritmu LDPC (low density parity check) a co je zajímavé, také o technologii datové komprese. Ta je typickým znakem řadičů SandForce, jimž slouží ke zvyšování výkonu. Zaměstnanci původně vyvíjející tyto řadiče tedy zřejmě použijí stejnou metodu i u čipů Tidal Systems.

Mezi nezávislými výrobci řadičů pro SSD dnes dále fungují firmy Phison a Silicon Motion. Coby poměrně velká polovodičová společnost vytrval také Marvell, který najdete například v různých discích Micron/Crucial. Přes to, že teď několikrát změnila majitele, má údajně bez diskriminace dál své služby nabízet i samotná SandForce. To, že je nyní majetkem Seagatu (a tedy jejich konkurence), ovšem podle různých hlasů klienty znervózňuje a zřejmě je bude odrazovat od toho, svázat se SandForce svůj osud. A tím pádem by se na trhu opět mohlo otevírat místo pro někoho nového.

Tidal Systems má v týmu také vývojáře pocházející z firmy SandForce
Tidal Systems má v týmu také vývojáře pocházející z firmy SandForce

Jelikož ale byla firma založená nedávno, potrvá ještě značnou dobu, než bude moci nějak zasáhnout do poměrů na trhu. Vývoj a ověření čipů je totiž záležitost na dobu spíše v řádu let a k tomu ještě samozřejmě přistupuje nutnost nejprve přesvědčit k využití svého produktu nějaké klienty. Firma sama neuvádí, kdy lze uvedení nějakých čipů čekat. Není také úplně jisté, že se její řadiče vůbec objeví v SSD na spotřebitelském trhu. Firma by se totiž mohla soustředit jen na některé sektory trhu, například na SSD pro mobilní zařízení, embedded nebo enterprise.

 

Zdroj: TweakTown

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto