Nový základní chladič 8800 GT

0

Původní chlazení GeForce 8800 GT není špatné, ale G92 prostě docela topí. Nemáte-li tak velmi dobře vyřešené teploty v okolí karty, tak se při delší zátěži snadno dostanete blízko k plné rychlosti větráku a pak už karta není tichá. Standardní chladič běží v základu na 1 650 ot./min, minimem je 1 500 ot./min (25 %), jeho plná rychlost, na kterou se zapne při velkém zahřátí jádra, se projevuje 4 300 ot./min.

Já jsem tuto rychlost ochutnal naštěstí jen při startu počítače. Dále se mi z karty podařilo zatěžováním dostat odhadem maximálně 2 500 ot./min, kdy se s hlukem ještě dá žít. Ale ne každý musí mít dobré teploty v okolí karty a navíc jsem nezkoušel na kartě nějakou supermoderní hru několik hodin v tahu. Pak by se možná karta k velmi hlučným 4 000 ot./min za minutu přiblížila a nebylo by to nic pěkného. Před pár dny se už objevila první karta, která má zdánlivě referenční chladič, ale přitom je na něm něco jiného. XFX GeForce 8800 GT Alpha Dog:

  

Dalším výrobcem karet s novým chladičem je Leadtek.

Právě tuto kartu dostali do spárů redaktoři Expreview a výsledky jsou neuvěřitelně pozitivní. Základní otáčky nového větráku jsou pouhých 750 ot./min, nejnižší 650 a maximální jen 1 650 ot./min, tedy hodnota základních otáček staršího menšího větráku.

Otáčky a mnohem nižší hlučnost (prakticky tedy neslyšnost) jsou jedna věc, účinnost druhá:

Jak vidíte, stačilo docela málo: mírně pozměnit design chladiče, především průměr větráku a věci se radikálně mění k lepšímu. Nový větrák s mnohem nižšími otáčkami dokáže žhavý G92 ochladit ještě o 2 až 3 stupně Celsia lépe než ten starý.

Kdo teď tedy bude chtít karty se starým chladičem? Všichni, každý bude zatím rád, když se na něj GeForce 8800 GT dostane, přestože se situace už přiští týden snad zlepší. Starý chladič je sice výrazně horší než ten mírně změněný nový, přesto si pokročilejší uživatelé udělají výměnu po svém (třeba nasadí nový pasivní ThermalRight HR03 pro GeForce 8800 GT), nebo nebudou extra nároční na ticho i při hraní a s mírnou slyšitelností se spokojí.

Zdroj: XFX, Expreview

 

Ohodnoťte tento článek!