NSA prý měla plný přístup k datům z iPhonu. Apple o ničem neví

0

Forbes poukázal na další způsob, jakým NSA sledovala uživatele. Na jedné bezpečnostní konferenci o tom promluvil analytik Jacob Applebaum. Národní bezpečnostní agentura v roce 2008 podporovala program Dropoutjeep, který byl zaměřen na špehování iPhonů.

Program Dropoutjeep vytvořený NSA
Program Dropoutjeep vytvořený NSA (foto: Forbes) 

Pokud NSA do telefonu nainstalovala vlastní software, získala tím přístup k souborům, SMS, adresáři, GPS pozici, mikrofonu i fotoaparátu. Podle Applebauma byla úspěšnost sledování stoprocentní, ale NSA k tomu potřebovala přímý přístup k telefonu. Z dřívějších úniků už ale tušíme, že agentura zastavovala dodávky počítačů, aby do nich instalovala vlastní malware. Totéž teoreticky mohla učinit s iPhony.

 

Program fungoval v roce 2008, takže není jasné, jaký je jeho aktuální stav. NSA v dokumentu naznačuje, že v budoucnu nebude potřebovat přímý přístup k telefonu, ale malware nainstaluje i vzdáleně. Apple ale mohl v budoucích verzích iOS opravit díry, které napadení umožňovaly.

Firma pro AllThingsD uvedla, že s NSA nikdy nespolupracovala a bezpečnost uživatelů je jí nade vše. To ostatně tvrdila i při prvních zprávách z kauzy PRISM, podle kterých měla americká rozvědka zvláštní přístup k uživatelským datům na serverech všech hlavních internetových služeb Googlu, Applu, Microsoftu, Facebook atd.

Zdroj: Forbes

Ohodnoťte tento článek!