NSA umisťuje špehovací hardware do počítačů a chce nabourávat podmořské kabely

0

NSA zaměstnává „dream team“ těch nejlepších hackerů, do počítačů instaluje mallware i hardwarová šmírovací zařízení a má zálusk na podmořské optické kabely. S těmi tvrzeními včera přišel německý deník Der Spiegel na základě tajných dokumentů, které má k dispozici.

Americká Národní bezpečnostní agentura údajně sestavila speciální jednotku Tailored Access Operations (TAO), která má za úkol nabourávat se do cizích sítí a systémů. Der Spiegel konkrétně zmiňuje, že NSA do TAO rekrutuje ty nejschopnější geeky a hodlá v tom dále pokračovat. Agenti TAO cíleně zneužívají chyb v operačních systémech, prohlížečích i webových serverech, aby do cizích počítačů dostali vlastní mallware, kterým mohou sledovat chování uživatelů. Jako třeba v minulosti u Angely Merkelové.

Podmořský kabel SEA-ME-WE 4
Podmořský kabel SEA-ME-WE 4 (foto: SubmarineCableMap) 

TAO ale dle Der Spiegelu umisťuje také speciální komponenty přímo do počítačů, případně upravuje jejich stávající hardware na úrovni BIOSu. Některé počítače totiž zachytává při dopravě ze skladu k zákazníkům a nenápadně je infikuje. V dokumentech byl zachycen i ceník jednotlivých komponent. Kabel od monitoru, kterým může agentura sledovat obraz z počítače, je za 30 dolarů. Umělá GSM stanice sledující mobily v dosahu je za 40 000 dolarů.

 

Hackerské skupině se prý také podařilo získat data z provozu podmořského kabelu SEA-ME-WE 4, který provozují francouzský operátor Orange a italský protějšek Telecom Italia. Linka spojuje Francii, Itálii, sever Afriky a táhne se přes Rudé moře kolem Arabského poloostrova, Indie až k Malajsii. V dokumentech se nepíše, zdali se podařilo také odposlouchávat komunikaci, ale vyplývá z nich, že se NSA chce dostat i dalším podmořským sítím.

Zdroj: Der Spiegel (EN, DE)

Ohodnoťte tento článek!