NUC s Celeronem N2820 na bázi Bay Trail-M už je na trhu. Stojí 139 USD

0

Na podzim jsme vás informovali, že Intel do řady miniaturních PC či barebonů NUC chystá levný přírůstek v podobě lowendového modelu založeného na čipech Bay Trail. Nyní se tento NUC dostává na trh s modelovým označením DN2820FYKH. Cena zařízení dělá 139 USD. U nás jej zatím vyhledávače cen neregistrují, takže českou cenu můžeme jen odhadovat – mohlo by jít o circa 3400 CZK.

Od podzimu došlo k mírné změně specifikací tohoto barebonu. V původních plánech figuroval jako procesor dvoujádrový SoC Celeron N2810, založený na původně „atomové“ architektuře Silvermont, konkrétně rodině čipu Bay Trail-M. Od té doby ale Intel uvedl nové modely této řady, které na rozdíl od předchozích již podporují turbo. Na trh tedy lowendový NUC půjde s mírně lepším procesorem Celeron N2820. Základní takt tohoto dvoujádra je 2,13 GHz a turbo mu dovolí jít až na 2,4 GHz. Zároveň je integrováno grafické jádro HD Graphics na taktu až 756 MHz (architektonicky odpovídá generaci Ivy Bridge, má však jen 4 EU). Celý SoC, jehož součástí je i čipová sada, má TDP 7,5 W, typická spotřeba SDP se ale vejde do 4,5 W.

Intel NUC DN2820FYKH
Intel NUC DN2820FYKH

Pro operační paměť (podporován je kapacita do 8 GB) má deska jen jeden slot SO-DIMM určený pro paměti DDR3L (1,35 V). Jako úložiště slouží běžný 2,5″ pevný disk (či v případě zájmu SSD) připojený na interní port SATA, což je v lowendu výhoda. Přenosová rychlost portu je 3 Gb/s. Specifikace se nezmiňují o slotu mSATA, ten tedy zřejmě chybí. Zachován ale zůstal slot mini PCI Express, v němž je z výroby instalován bezdrátový modul kombinující Bluetooth 4.0 s bezdrátovou síťovou kartou standardu Wi-Fi 802.11b/g/n (má jít o Intel Wireless-N 7260BN). Kromě toho má ale NUC DN2820FYKH i gigabitový Ethernet.

Co se ostatních portů týče, má krabička jedno US 3.0 vepředu a dvojici protů USB 2.0 vzadu, pro připojení monitoru či televize slouží HDMI. Na čelní straně se nachází také infračervený senzor (pro použití v roli HTPC). Intel nezapomněl na zvukový výstup, zdířka pro sluchátka (či mikrofon) se ale netypicky skrývá vzadu. Vedle toho lze zvuk samozřejmě dostat ven také po kabelu HDMI (což dovolí i osmikanálový výstup).

 

Krabička má 12V napájecí adaptér a maximální příkon je uveden v hodnotě 36 W, v provozu se ale na tyto hodnoty díky úsporné architektuře sotva dostane. I tak je ale stroj chlazen aktivně, i když bych čekal, že větrák mnoho práce mít nebude, jelikož TDP Celeronu N2820 je proti obvyklým ULV čipům poloviční. Nicméně podle jistých nepotvrzených zpráv chystá Intel i NUC čistě pasivní – ten by ale měl být uveden někdy později. Jako předchozí modely umožňuje jinak i popisovaný model montáž za monitor a potřebný držák se šroubky by měl být přímo součástí balení.

Zdroje: Intel (1, 2), Liliputing, FanlessTech

Ohodnoťte tento článek!