Nudlovitých telefonů bude přibývat. Japonci k tomu vyrobili vhodný displej

0
JDI Full Active s poměrem stran 18:9

Společnost Japan Display Inc (JDI), společný podnik Sony, Hitachi a Toshiby, odhalila nový LCD panel s úhlopříčkou 6 palců, rozlišením 1080 × 2160 px, a tedy poměrem stran 2:1 (výrobci ale užívají zápis 18:9).

Firma přizpůsobila obrazovku tak, aby se mohla používat v mobilech jen s minimálními rámečky po všech čtyřech stranách. Panel typu Full Active již představila před rokem, tehdy ale s běžným poměrem 16:9.

Kromě tenčích rámečků displej slibuje lepší zobrazení černé barvy (tradiční problém IPS nebo LCD obecně) a také zvýšenou citlivost, díky níž zaznamená dotyky i s mokrými prsty. Výroba již začala, v prvních telefonech by se panel mohl objevit ještě letos. Teoreticky v nějaké budoucí Xperii od Sony.

Na poměr 18:9 se již adaptovali korejští výrobci. LG jej využívá u telefonu G6, Samsung u svých modelů Galaxy S8 a S8+ (tedy přesněji 18,5:9). Na vyšší panel se vejde více užitečných informací, klávesnice nezabere relativně tolik prostoru a na Androidu mohou vedle sebe běžet aplikace ve dvou čtvercových oknech. Na druhou stranu si s tímto poměrem ale neporadí všechny aplikace. A navíc u většiny videí uvidíte po stranách černé pruhy.

Ohodnoťte tento článek!