Voják nahrazuje úředníka. Úřad pro kybernetickou bezpečnost povede generál Řehka

3

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost má nového šéfa. Povede jej generál Karel Řehka, který nahradí Dušana Navrátila. Ten přitom vedl úřad od jeho vzniku v roce 2017. Původně byla kybernetická bezpečnost zajišťována v rámci NBÚ (Národního bezpečnostního úřadu). NÚKIB sídlí v Brně a kromě pozemních telekomunikačních sítí se zabývá i satelitním systémem Galileo (ten sídlí v Praze).

Nyní již bývalého ředitele odvolala vláda jednomyslně loni v prosinci. Oficiální důvody byly takové, že prý neměl dostatečnou odbornost a komunikační schopnosti. Premiér Babiš jej kritizoval již od roku 2018, kdy NÚKIB vydal varování ohledně používání zařízení čínských firem Huawei a ZTE v telekomunikačních sítích.

Server iHned píše, že premiérovi vadilo, že varování vydal bez předložení analýzy dopadů na státní zakázky. Úřad tuto analýzu dodal o tři týdny později. Odvolání bylo jednomyslné v rámci vlády, shodli se na něm premiér Babiš i ministr vnitra Hamáček. NÚKIB čeká v přístích letech mj. stavba nového sídla za necelou miliardy korun.

NÚKIB
Z této budovy by se NÚKIB měl v roce 2024 stěhovat do chystaného areálu v Černých polích

Dušan Navrátil byl v letech 1996 až 1998 poslancem za ODA a později za ODS. Později ze strany vystoupil a začal pracovat v Národním bezpečnostním úřadu NBÚ.

Karel Řehka má 45 let a je vystudovaný voják (začal v roce 1989). Absolvoval mj. kurz Rangers ve Spojených státech a operoval i v rámci mise KFOR v srbském Kosovu. Vykonával funkci velitele střediska 601. skupiny speciálních sil v Prostějově (elitní jednotka české armády). Působil na velitelství sil rychlé reakce NATO v Rheindahlenu v Německu a byl i v Afghanistánu. Jeho posledním působištěm byl post ředitele speciálních sil ministerstva obrany.

zdroj: NÚKIB

Voják nahrazuje úředníka. Úřad pro kybernetickou bezpečnost povede generál Řehka
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Ja vam ty pocitace vsechny rozstrilim. 😀

    Ale vazne, nejlepsi by bylo NÚKIB zrusit uplne. Nicmene, pokud ten novy general nebude chtit delat politiku v mediich, at to klidne vede, Navratil stanovil latku tak nizko, ze horsi uz to byt rozhodne nemuze.