nVidia 3D Vision a Firefox 4: nejlepší partička pro 3D YouTube

0

YouTube začal s 3D videem koketovat už před dvěma lety, velký pokrok na tomto poli včera ohlásila Nvidia společně s Mozillou. Pokud používáte 100Hz+ monitor, sadu Nvidia 3D Vision a k tomu Firefox 4, můžete sledovat streamované stereoskopické video v nejlepší kvalitě.

Stačí v nastavení YouTube přepnout režim na HTML5 Stereo View a na stránkách Nvidie zhlédnout některý z 3D klipů. Případně rovnou na YouTube, kde do vyhledávače zadejte YT3D.

Co přesně potřebujete: Grafiku GeForce (čipy G80 a novější), monitor/projektor s podporou 3D Vision, aktivní shutter brýle a k tomu infračervený vysílač. Pak ovladače GeForce 275 a novější a Firefox 4.

Je zajímavé, že pro streamování už není třeba ani Flash, ale YouTube odesílá stream skrz HTML5 a formát WebM/VP8.

Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi ohlášením Nvidie a starým systémem přehrávání. Dříve fungoval pouze režim s barevnými anaglyfickými brýlemi (ošklivá kvalita) nebo pro stereoskopické monitory s prokládaným obrazem či side-by-side (obraz vedle sebe) a polarizovanými brýle, tento systém však není moc rozšířený.

HTML5 Stereo View ale aktivuje 3D Vision, jak jej znáte z přehrávače offline videa nebo her. Obraz netrpí ztrátou barev jako levné anaglyfické brýle, ale nabídne plnou kvalitu za rozumnou cenu. A hlavně drtivá většina dnešních 3D televizorů používá právě tento režim.

Jestli doma takový máte, zároveň vám v počítači tiká novější GeForce a nebojíte se Firefoxu, můžete mít další zdroj 3D zábavy zdarma. Pokud máte místo televizoru s vlastními brýlemi 100Hz monitor (a rychlejší), můžete koupit sadu 3D Vision za přibližně 3000 Kč. A pokud nic z toho nemáte, kupte si za pár korun červeno-modré brýle a sleduje 3D v hnusnými barvami na jakémkoliv systému a monitoru. Radost bude mít především peněženka.

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!