Nvidia prý bude 7nm GPU vyrábět v továrnách Samsungu, s technologií EUV

20

Zajímavá zpráva o GPU se objevila na dálném východě. Zdroj z Japonska publikoval zprávu, podle níž by Nvidia mohla změnit továrnu, v které bude vyrábět příští generaci GPU následující po dnešním 12nm Turingu. To je poměrně zajímavé, protože jeho proces byl současným dodavatelem, tedy TSMC, speciálně pro Nvidii upraven, čímž vznikla technologie 12FFN.

 

GPU Nvidia na 7nm procesu Samsungu

Podle zpravodajství Mynavi.jp [sic…] údajně Nvidia chystá výrobu čipů na EUV procesu Samsungu, tedy 7nm technologii 7LPP. Samsung jako první z výrobců nasazuje expozici pomocí extrémního ultrafialového záření hned od první generace 7nm procesu, zatímco TSMC ho graduálně zapojí až od druhé vylepšené 7nm generace (kvůli minimalizaci rizik). Čipy vyráběné pomocí EUV by měly mít tranzistory, respektive ze začátku hlavně kovové spoje exponované pomocí EUV kvalitněji vykreslené. Čipy vyráběné u Samsungu by tedy mohly teoreticky mít lepší parametry. Zda se takový příslib splní, ale zatím těžko říci. 7nm GPU od AMD by ale měla používat proces TSMC, které v první generaci EVU využívat nebude.

Nvidia je druhý výrobce výkonných procesorů (respektive zde GPU), kterého Samsung ulovil jako svého zákazníka, je-li japonská zpráva pravdivá. V prosinci totiž oznámilo partnerství s korejským koncernem také IBM, které v jeho továrnách nechá vyrábět procesory Power (pravděpodobně od generace Power10). Tito dva klienti by mohli technologii Samsungu možná zbavit často dávané nálepky procesu, který je optimalizován pro mobilní či, ale pro výkonný křemík není vhodný.

Továrna Samsungu v Hwasongu, kde probíhá výroba čipů s technologií EUV

Toto rozhodnutí se zřejmě má týkat GPU, která by na trh měla přijít v roce 2020. Pravděpodobně by už mohla mít novou architekturu. Pokud bude Samsung jediným partnerem Nvidie na 7nm generaci, pak by toto znamenalo, že GeForce se 7nm čipy letos nevyjdou a Turing by dostal novější náhradu až příští rok. Ovšem je třeba upozornit, že Nvidia může spolupracovat s oběma partnery a uvést také GPU na 7nm procesu TSMC, místo aby překlopilo k Samsungu úplně všechno a exkluzivně.

Exkluzivní partner, nebo alternativa pro levná GPU?

Tento scénář je asi hodně pravděpodobný. Vzpomeňte si totiž na to, že Nvidia již se Samsungem pracuje od roku 2016 na čipech Pascal. Ale jde o levnější modely GeForce GTX 1050/1050 Ti s čipem GP107 (proces 14LPP), zatímco výkonnější verze jsou vyráběny v TSMC. Také 7nm spolupráce by mohla být stejná písnička. Je docela pravděpodobné, že by Samsung opět mohl být doplňkovým dodavatelem, sloužícím k rozložení zakázek mezi více dodavatelů pro snížení rizika a asi také s cílem pohrozit a zatlačit na nižší smluvní cenu za výrobu u TSMC.

Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de)

Možná je také dobré připomenout, že v roce 2017, mezi vydáním Pascalů a Turingů, uvedla Nvidia architekturu Volta jako separátní výpočetní architekturu. Čip GV100 byl právě vyráběn na speciálně uzpůsobeném procesu 12FFN, ale také měl do té doby nevídanou plochu 815 mm², což napíná možnosti současné litografické technologie. Je dost velká otázka, zda by něco podobného mohl Samsung také poskytnout. I z tohoto důvodu se zdá logické, aby alespoň nějaké čipy Nvidia stále vyráběla u TSMC. A následník Volty, možná první 7nm GPU firmy a opět s podobnou velikou plochou, by asi mohl být právě takovým čipem. V takovém případě by tedy neplatil závěr, že 7nm čipy Nvidie vyjdou až v roce 2020. Tuto hypotetickou 7nm obdobu Volty by asi mohla vydat již letos, podobně jako GV100 vyšlo o rok dřív než Turing.

Nvidia prý bude 7nm GPU vyrábět v továrnách Samsungu, s technologií EUV
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.09%) 23 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Obě varianty ale předpokládají, že Samsung EUV plně a perfektně zvládne, což je stále tak trochu nejisté.
  Rozhodně to ale bude zajímavé sledovat, už jen proto, aby existovala ve výrobě zdravá konkurence a TSMC mělo po „odpadnutí“ GloFo nějakou protistranu.

  • na tomhle je nejhorší právě fakt, že to GloFo takhle zbaběle zabalilo těsně před uvedením do provozu. Měli/mohli klidně odpískat vývoj pod 7nm (což by i dávalo smysl), ale 7nm fin-fet měli uvést a dále rozvíjet tak jako to udělali se 14nm/12nm. 7nm tady zůstane poměrně dlouhou dobu než se dostaneme níže. Navíc je tu EUV, které dále posouvá možnosti toho procesu a takhle mohlo GloFo zůstat ještě dlouho ve hře mezi ostatními hráči na trhu….

   • Ono to muze mit pro GloFo docela bby nasledky v douhodobem meritku. De-facto prisli o 2 stezejni zakazniky AMD + IBM, kterym uz nasmlouvanou 7nm zrusili. Mit nekoho fixne nasmlouvaneho do budouctna to je sen kazde firmy…

    • podle mě udělali docela velkou chybu, ale je to jejich volba. Navíc měli zajímavé know-how od IBM, konečně mohli něco předvézt….

     Pro AMD je to každopádně výhra. Představ si kdyby to bylo jako dříve s BD a jinými produkty, které vyráběla výhradně GloFo. AMD by byla opět „rukojmí“ neschopnosti GloFo. Vydání 7nm by se odkládalo a ROME ani Vega 20 by nevyšly, nebo by měly třeba 3/4 roku zpoždění…. Tohle byla noční můra pro AMD a GloFo tohle bohužel předvádělo poměrně pravidelně.

   • „7nm tady zůstane poměrně dlouhou dobu než se dostaneme níže.“

    Dlho? Za pár týždňov začínajú 5nm tape-outy, hromadná výroba začne budúci rok. Podľa mňa to je sakra rýchly prechod.

    • možná u mobilů, ale velké čipy zůstanou na 7nm imho docela dlouhou dobu. Vždyť ještě ani nenastala výroba s použitím EUV….. klidně se může opakovat doba 28nm bulk procesu, který tady strašil 4 roky než přišel 14nm Fin Fet…

      • Na 7nm majú ZEN2 kremíky 74mm2…

       Opakujem to už x-krát. Hranica medzi ARM SOC a desktopom už nieje taká ako pred 10 rokmi v dobe ARMv7, ktoré tu má väčšina ľudí z nejakého dôvodu zafixované.

      • To platí aj pre GPU. S tým ako sa budú tranzistory ďalej zmenšovať bude mať nejaká priemerná 2500SP grafika veľkosť tiež okolo 100-130 mm2. Respektíve o niečo viac ale do 300mm2 to zvyčajne býva vyrobiteľné aj krátko po zahájení výroby.

       Mimochodom: Nevravelo sa že AMD prejde na MCM aj v GPU?

      • nevravelo 🙂 AMD naopak řeklo, že GPU zůstanou ještě nějaký čas monolitická

       Navíc nějak si neumím představit high -end grafiku na 7nm co by měla jen 130mm2

      • High-end nie, mainstream. Herné grafiky očividne neškálujú s počtom SP takže myslím že sa asi nebudú zvyšovať nad 4000, ale skôr pôjdu do zvyšovania výkonu jednotlivých jadier (frekvencia). Samozrejme to je len môj názor.

       A tiež som nemyslel 7nm, ale ten proces po ňom, teda opäť by tu bolo nejaké zmenšenie. To bolo v reakcii na to, že 7nm tu bude dlho a pretože by tie rafiky boli veľké.

       No a potom tu sú výnimky ako P100 ktorý šiel na nový proces rýchlo aj napriek svojej veľkosti a dokonca dokázali dosť kariet reálne dodať. O také karty sa budú snažiť pretože potrebujú konkurovať výpočtovým Xeonom, FPGA, ASICom… No a po zvládnutí výroby tak komplikovaných kariet sa na získanom know-how „zvezú“ aj nejaké mainstream karty.

      • Jenže AMD pokud chce konkurovat v high endu se velkým čipům nevyhne, stejně jako Nvidia. Se podívej na trend posledních let, tak obrovská GPU co se rozměrů křemíku týče jsme nikdy v historii neměli.
       Vega10 shrinknutá na 7nm by měla cca 250mm2 a to ani zdaleka už není high-end GPU….

       U AMD je problém ne v počtu SP, ale v zastaralé GPU architektuře. Ta nebyla na takový počet SP navržena ani na provoz na tak vysokých taktech a když se podíváš na výkon jednotlivých generací, tak jim to celkem dobře škálovalo do těch +-3000SP. Tam se to ale mělo tehdy zaříznout ve prospěch úplně nového návrhu. Namísto toho vzniknul kočkopes Vega a přesně tam se ukazují ty slabá místa toho návrhu, špatné škálování, omezený geometrický výkon, problematické vysoké takty za cenu brutální spotřeby, atd.

       Ohledně toho procesu proč vydrží déle ? Protože ještě ani nezačali vyrábět jeho EUV verzi a po ní má přijít ještě EUV+
       Na těch 5nm možná přejde Apple, kterému nevadí při těch obrovských maržích ani vysoká zmetkovost první várky čipů, ostatně není problém vyrábět droboulinký čip, ale vyrobit velké komplexní GPU větší jak 400mm2, to bude ještě nějaký čas trvat a výrobci raději využijí vylepšených verzí 7nm než riskovat s rychlým přechodem na 5nm.

      • „U AMD je problém ne v počtu SP, ale v zastaralé GPU architektuře. Ta nebyla na takový počet SP navržena“
       +1
       AMD totiž už u GPU Hawaii (cca těch 3000SP) nasadilo 4x geometrické enginy. A to je limit GCN, víc geometrie z ní (v současném stavu) nejde dostat. Fiji mělo 4x geometry enginy, Polaris 10 má 4x geometrické enginy, Vega 10 má 4x geometry enginy.

       Onen „kočkopes Vega“ měl konečně přinést novinky, které by problém slabé geometrie buď úplně odstranily, nebo aspoň o dost snížily. Jenže ty novinky, které slibovaly silnější geometrii, nakonec nejsou funkční.

       Když se V64 a V56 nataktují na stejnou frekvenci, je mezi nimi rozdíl 0-1%. Ale rozdíl v počtu SP je 12%. Chyták je v tom, že obě mají stejný počet geometry enginů. 4.
       12% zvýšení počtu SP udělá 0-1% navíc. GCN je neuvěřitelně bržděno geometrií.

   • Ja to sice svym naivnim a neznalym pohledem vidim take tak, ze meli pokracovat a podchytit 7nm, ale tezko rici, co vse za tim je. Predpokladam, ze investor zhodnotil moznosti a vyhodnotil, ze se mu to nevyplati. Chybejici konkurence je ale pro zakaznika vzdy spatne.

   • No jo. Jenže GloFo tu 7nm výrobu (nebo aspoň její techologická východiska) mělo stejně od Samsungu, ne? Pak je na místě otázka, zda po odeznění prvotního boomu nenastoupí už do zajetého a aspoň trochu vychytaného vláčku, ve kterém už funguje EUV. Pokud se dobře pamatuju, byly GloFo a TSMC ty firmy, které chtěly začít 7nm bez EUV, zato s více maskami.

    Ono to tak může ještě nakonec být všechno jinak…

 2. Já jsem toho názoru, že Samsung asi nebude excluzivní dodavatel 7nm pro Nvidii, ale bude vyrábět pouze některá GPU a jakmile TSMC uvede EUV, tak výroba velkých čipů NV bude probíhat tam.

  • To si myslim take, i kdyz stale muze dojit kenzvratu, kdy Samsung zacne tlacit vyvoj velkych cipu, treba prave kvuli Power10. Samsung sice v oblibe nejak nemam, ale pro konkurencni boj by to bylo dobre.