nVidia a přejmenování naruby

0

Následující text berte jako víkendovou relaxaci a zamyšlení. Nvidii přejmenovávání produktů vyčítá novinářská obec i veřejnost už nějakou dobu, na druhé straně ale stojí opačný extrém. Co když začnou měnit jména právě ti druzí?

Nová generace Ion ≠ Ion 2

Na mysli mám nedávné uvedení Nvidia Ionu. Proč nedávné, když jde o záležitost starou patnáct měsíců? Věc se má tak, že nová generace se oficiálně jmenuje také Ion. Při uvedení to bylo zdůrazněno na webové konferenci, v prezentacích, dokonce i na stránkách Kaliforňanů se píše maximálně o „Next Generation“, v žádném případě o Ionu 2.

Z neformální komunikace se zástupcem Nvidie Igorem Staňkem vyplynulo, že nechtěli celou věc komplikovat a produkty spojené s platformou Intel Atom se budou jmenovat Ion.

Dává to smysl. Intel s novou generací Atomů Pine Trail výkonem nijak nepokročil, jen zamezil konkurenci ve výrobě alternativních čipsetů. Atomy byly už dříve velkou brzdou Ionu, u nové generace tedy nemělo smysl výkon výrazným způsobem navyšovat. Navíc se už nejedná o čipovou sadu, ale pouhý dedikovaný grafický čip s vlastním frame bufferem. Přesto se výkon i funkce u obou generací neliší natolik, aby to stálo za dvojku v názvu. Musíme to respektovat.

Mně osobně se „Ion 2“ líbí a logicky si úplná změna konceptu oproti jedničce dvojku v názvu zaslouží. Přejmenování by v tomto případě nebylo tolik matoucí ani tragické, jako se tomu děje u grafických karet s čipy G92 nebo třeba nových 40nm GT2xx. Nehledě na to, že je jednodušší a praktičtější psát „Ion 2“ než „nová generace“, „druhá generace“ apod. Ale jak už bylo řečeno, oficiální název je třeba dodržovat.

Druhá generace byla tedy vydána 3. 3. 2010. Je to deset dní, během prvních dvou až tří vycházely na hardwarových magazínech články a bleskovky informující o novém počinu Nvidie. Předpokládám, že za ony tři dny není složité si na oficiální název zvyknout. Přesto, podle vyhledání klíčových slov na Googlu za poslední týden (zde típnutý screenshot), se tak neděje. Ion 2 si žije veselým životem dál.

Přejmenování na hranici českého jazyka

Přitom jsem narazil na druhý problém – Ion 2 vs. ION 2. Chytré knížky napoví, že čeština se spíš kloní k první variantě, přitom v oficiálních právních dokumentech by se mělo dodržovat přesné znění názvu firmy v obchodním rejstříku nebo zaregistrované značky.

My na EHW se někdy považujeme za jazykové labužníky a názvy si ohýbáme podle toho, jak se nám to hodí. Proto u nás píšeme o Nvidii, ale ne o Nvidii nebo NVIDII, to samé BenQ, někdy se pohádáme o ASRock/Asrock, dříve jsme psali i ATi. Vycházíme z toho, že velkými písmeny píšeme pouze zkratky (např. MSI – Micro-Star International), ostatní pouze s velkým na začátku a výjimečně podle estetického hlediska nebo s důrazem/polknutím některého písmena.

Občas se možná neshodneme, ale každý autor uchovává alespoň vlastní styl a nehrozí, že bychom dvakrát tu samou věc napsali různým způsobem, v nejhorším případě dokonce v jednom článku. I takoví se v jiných redakcích najdou :).

Jiné jejich prohřešky už jsou spíš známkou špatné slovní zásoby, chybného překladu, typografickou ignorací či špatné gramatiky. Někteří stále nechápou rozdíl mezi 10MB (přídavné jméno, desetimegabajtový) a 10 MB (podstatné jméno, deset megabajtů). To už je ale jiná pohádka…

Ohodnoťte tento článek!