Nvidia + ARM nebude, akvizice je oficiálně zrušená. ARM bere 1,25 miliardy $ a jde na burzu

20
Nvidia a ARM
Nvidia a ARM
-
Zdroj: Depositphotos / úprava Cnews.cz

Mohla to být obrovská událost, nebo taky hrozba. Už je oficiální, že ARM se nespojí s Nvidií, akvizice je teď definitivně mrtvá.

Není to rána z čistého nebe, protože nad tímto plánem byly značné otazníky a to, že tyto otazníky byly tak velké, až zatarasily cestu, už neoficiálně prosáklo minulý měsíc. Teď už je to ale opravdu potvrzené: Nvidia byla nucená vzdát svou ambici o ovládnutí firmy ARM, firmu vyvíjející a licencující nejrozšířenější architekturu CPU, na níž stojí mimo jiné všechna mobilní zařízení. Ta díky tomu zůstane neutrální a nezávislá.

Akvizice ARMu byla oznámena 14. 9. roku 2020, Nvidia měla firmu koupit od současného vlastníka Softbank Group za 40 miliard dolarů, z větší části to mělo být vyplaceno ve formě akcií. ARM má ovšem velmi zásadní roli v počítačovém průmyslu. Procesorová jádra a další technologie si od něj licencuje velké množství firem včetně největších gigantů (Amazon), ale také konkurentů Nvidie (AMD, Intel).

Proto od začátku panovaly obavy, aby spojení se zainteresovaným hráčem nepoškodilo konkurenční prostředí a inovační potenciál technologií ARM. Regulační orgány pak skutečně transakci zkoumaly hodně ostře, nicméně Nvidia dlouho signalizovala optimismus, že regulační orgány ocení naopak pozitivní možnosti pro inovace a rozvoj, které by ARM v jejích rukou měl.

V prosinci se ovšem projevil silně zamítavý postoj amerických úřadů (přitom nejkritičtější obstrukce se čekaly v Číně). V lednu se pak už šířil neoficiální průsak, dle kterého je obchod mrtvý. Jeho informace byla reálná – dnes již bylo přímo Nvidií i ARMem oficiálně oznámeno, že z jejich spojení skutečně nic nebude. Přičemž toto je definitivní konec, jenž už nebude nijak změněn nějakým dalším vyjednáváním.

Ve společné tiskové zprávě firmy potvrdily, že plán na koupi ARMu Nvidií je minulost, a že jeho dokončení zabránily výrazné problémy při schvalování regulačními orgány. Firmy tedy oboustranně zrušily smlouvu, dle níž měla Nvidia právě po schválení regulátory ARM koupit. Tím pádem zůstává nezávislý – k jeho začlenění do Nvidie dosud formálně nedošlo.

Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie (Zdroj: Nvidia)

Kromě promarněných příprav a práce bude na akvizici Nvidia přímo finančně tratit, protože při uzavření smlouvy se zavázala k tomu, že v případě neúspěchu ARM dostane kompenzaci 1,25 miliardy dolarů (toto by zřejmě mělo být v hotovosti, ne v akciích), což nyní skutečně bude splněno. Pro ARM jde asi hlavně o kompenzaci za náklady, které mu vznikly přípravou na akvizici a pak rokem a půl provozu v domnění, že směřuje pod křídla Nvidie.

Nvidia podle tiskové zprávy chce zůstat blízkým partnerem ARMu. Během příprav akvizice firma například pracovala na podpoře svých GPU v ARM serverech nebo i jejich herním využití v ARM počítačích. Toto by zřejmě tedy mělo pokračovat. Nvidia již oznámila budoucí procesory (například serverové CPU „Grace“) a další produkty používající jádra ARM. Na těch transakce asi také nic nezmění, jen Nvidia bude za použití jader platit určité licenční poplatky. Je pravda, že teď se může začít zamýšlet nad tím, zda neorientovat byznys k rozvíjející se procesorové architektuře RISC-V (která je zadarmo), nicméně ta ještě hodně let nebude schopná ARM nahradit, takže toto není nic, co by se mohlo stát v blízké budoucnosti.

Nvidia také má 20letou licenci na architekturou ARM, která jí umožňuje navrhovat si vlastní jádra CPU s touto instrukční sadou, podobně jako to dělá například Apple (ale zdaleka ne jen ten). Takto vznikla jádra nazvaná DenverCarmel. Není úplně jasné, zda jde o již dříve existující licenci, nebo Nvidia dostala teď na nějaká léta licenci zadarmo jako náplast za onen poplatek z neuskutečněné akvizice.

Procesor Nvidia Grace spárovný na jednom modulu s výpočetním GPU 1600
ARM procesor Nvidia Grace spárovaný na jednom modulu s výpočetním GPU (Zdroj: Nvidia)

ARM místo koupě půjde na burzu

Budoucí plány ARMu, respektive Softbanku, už jsou také veřejné: pro ARM už nebude hledán další podobný kupec, místo toho bude firma uvedena na burzu jako veřejně obchodovaná akciová společnost, bude provedena tzv. primární emise akcií (IPO). Kus ARMu tedy budete moci vlastnit sami.

Nemusí to ale být nutně nejlepší investice. Kvůli nesmírné roli, kterou ARM hraje v IT a čipovém průmyslu, je totiž jeho hodnota vnímaná hodně vysoko, ovšem finančně jde o poměrně malou firmu ve srovnání s jejími obřími (a mnohými menšími k tomu) klienty. Tím, že jsou její technologie licencované hodně levně, totiž sama profituje jen velmi omezeně z celého obřího ekosystému, který je na ní závislý.

Až půjde o akciovou společnost, tak na jednu stranu mohou poměrně nízké zisky a tržby vést k propadu cen akcií, na druhou stranu zase také investoři mohou tlačit na to, aby ARM ze svých klientů vymáhal vyšší licenční poplatky, což zase může jít na úkor jeho technologické a inovační pozice, pokud by to zákazníky začalo odrazovat a směřovat je ke konkurenci (třeba tomu RISC-V).

Aktualizováno: ARM mění šéfa

U ARMu je s koncem akvizičních plánů spojená ještě jedna změna, a to ve vedení. Současně s touto zprávou oznámil odstoupení CEO Simon Segars, a to s okamžitou platností. Správní rada již jmenovala nového CEO, jímž je Rene Haas, takže tato obměna byla připravená v určitém předstihu.

Haas byl v ARMu od roku 2013, od roku 2017 byl prezidentem jeho divize IP Products Group. Důvody pro odstoupení Segarse nebyly sděleny, patrně ale se zrušením akvizice budou souviset. Segars byl na pozici CEO od roku 2013.

Co si myslíte o tom, že plán Nvidie koupit ARM neuspěl?

Zdroj: Nvidia, Softbank

Nvidia + ARM nebude, akvizice je oficiálně zrušená. ARM bere 1,25 miliardy $ a jde na burzu
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 11 hlasů

20 KOMENTÁŘE

   • z casti urcite koupi, psal jsem to jiz pod jinej clanek tady na extrahardware, zajimave bude pak na sheetu Nvidie sledovat jak velkej podil takto koupi

    a hosi pod tebou jsou zrejme akcionarsi experti, protoze to co popisuje Seikos se da velice snadno obchazet scerijnou spolecnosti kter abude akcie kupovat, takze pro urady to bude ciste jak detska prdelka po umiti a napudrovani

    hosi akciovej a fiat system jsou tu proto, aby velci hraci a nejlepe staty mohli rozhodovat co se bude dit s vasima penezma a vasima zivotama zavyslejch na penezich, a je to ten nejlepsi system na prani penez, aneb je to navrzene tak ze kdys ty penize tim systemem protecou, tak jsou kristalove ciste prave diky zakonum a tomu jak je to napsane, a firma jako je Nvidia s tim samozrejme umi zachazet mnohem lepe nez kdokoliv z nas tady v diskuzi 😀

    mimo jine i proto mam akcie nejen Nvidie jiz nejakych 14 let, abych z toho jak oni umej, mel alespon ten malej zdibicek treba na dividendach

     • a proc by nemohla Nvidie koupit akcie nejake firmy? nejaky relevantni duvod ci zakony ktere to zakazuji? na balance sheetu je hend nekolik akciovych titulu ktere Nvidia koupila a drzi

      Vanguard drzi cca 7,4% Nvidie, jak s tim jako souvisi co jsem napsal?

      jasne SP500 je dobre take mit, taky ho v portfoliu mam, ale jak to souvisi?

      • blbě jsem to napsal … ale ty tvoje báchorky o dceřiné společnosti, kterou založí „babka Blažeková“ a na účtech jí přistanou desítky miliard od faráře z Vrchteplé a nikdo to neřeší … neměl bys koukat ty americké filmy …

     • ale vzdyt Nvidia ma nekolik podpolecnosti ktere prave drzi akcie jinych firem, a maj i akcie jinych firem na vlastnim balance, delaj to tak snad vsechny firmy, ty zakony jsou tak naspany aby se tak dalo legalizovat neco co jim jinde zakazou

 1. nVidia si to udělala sama. 3Dfx – vyžrání patentů, likvidace. Hybrid Graphics – vyžrání patentů, likvidace. Ageia – vyžrání patentů, likvidace. Exkluna, MediaQ, iReady, ULI, Icera, PGI, a další a další firmy, které nVidia sežrala, jen aby sežrala patenty, ale hlavně aby jiným šáhla do byznysu. Je dobře že ji někdo klepl přes prsty, protože by to udělala znovu

  • jj nikdo jiný tohle nedělá, jen ta „bakaná“ zelená nvidie … tohle nemělo šanci v žádném případě, zbytečně tady vytahuješ marginální nesmysly … ve velkém byznysu naprosto běžný postup, ale vyblil ses a to se počítá

   • nejde o to že to nikdo nedělá. Dělá to každej, z pragmatických důvodů. Ale nVidia speciálně to často dělá čistě proto aby zabila konkurenci. Typickým příkladem je Hybrid Graphics, kterej koupila jen proto aby uškodila tehdejší ATI. Ageia nebyla o nic jiná

    • V com ma byt problem s Ageiov? Ved ta firma nemala so svojimi akceleratormi sancu sa presadit. Malokto by si kupil akcelerator fyziky ako samostatny dalsi komponent. NV kupila Ageiu a rozsirila rozsah vyuzitia PhysXu, ktory roky rozvijala. Doteraz je sucastou viacerych hernych engine-ov a GPU PhysX aj viacerych hier. Aj ked sa nakoniec GPU fyzika nepresadila, NV v tomto smere urobila kopec prace. Vratane dotiahnutiu CPU PhysXu, ktory vyrazne vylepsila oproti stavu, v akom bol po kupe Agei.

     Je zaujimave ako niektori ludia hladaju za vsetkym, co NV robi, nejaku konspiraciu ako chce niekomu ublizit.

    • Myslím, že motivací bylo mít vlastní CPU/GPU architekturu, která by mohla být alternativou světu x86_64. NVIDIA se obává doby, kdy Intel a AMD (oba disponující vlastními GPU) rozšíří řešení s těsnou vazbou CPU+GPU+(FPGA?) s unifikovanou paměti v rámci jednoho pouzdra, tj. řešení kam již nebude mít NVIDIA se svými GPU přístup.