nVidia: ARM zařízení pohřbí architekturu x86

0

„ARM bude nad Intelem triumfovat, smartphony a tablety budou nástroje zkázy pro architekturu x86,“ nechal se slyšet výkonný ředitel Jen-Hsun Huang při úvodu právě běžícího Nvidia GPU Technology Conference. JHH se dále rozpovídal o svých vizích do budoucna, o plánovaném progresu své společnosti a také o nových trzích, kam by rád expandoval.

„Jasným závěrem je, že budoucí osobní počítač (PC) má takovouhle velikost,“ ťal do živého Huang ukazujíc publiku svůj smartphone. „Jednou do něj integrujeme i bezdrátové HDMI a voilá, set-top-box je na světě. Počítače budoucnosti budou vyráběny novými OEM partnery, prodávány skrze nové distributory a budou rovněž používat i jinou architekturu, než je současná x86.“

„ARM bude v budoucnosti hrát prim jako silný výrobce CPU, již nyní je to nejrychleji se rozvíjející společnost se svým vlastním návrhem procesorů,“ dodal na závěr Huang. Chvála ARM není neopodstatněná, samotná Nvidia před nějakým časem představila svou platformu Nvidia Tegra, jež je postavená mj. právě na procesoru z dílen ARM. V reakci na aktuální integraci GPU do procesoru (Intel již před nějakým časem, AMD co nevidět) v desktopové sféře je to pochopitelné: někteří analytici očekávají ústup dedikovaných lowendových grafických karet, čímž se Nvidii a dalším nejspíše zkrátí zisky. Novým trhem mohou být tablety a smartphony postavené ideálně na platformě Nvidia Tegra 2, zelení goblini tedy chtějí být se svým dodavatelem maximálně zadobře (napadá mě i peprnější výraz, ale nechám si ho pro sebe).

O tom, jestli se Nvidii podaří uvést na trh zařízení s Nvidia Tegra 2 ještě letos, nechtěl JHH příliš hovořit. Na druhou stranu, v oblasti GPGPU již byl sdílnější. „Příští rok bude rokem GPGPU aplikací,“ veklohubě prohlásil. „Nejen v oblasti GPGPU děláme obrovské pokroky, pracujeme rychleji než v posledních letech. Za posledních 30 let si nepamatuji taková očekávání nad změnami, které jsou na spadnutí,“ uzavřel své povídání CEO Nvidie Jen-Hsun Huang.

Příští rok bude jistě velice zajímavý. Tabletová mánie, odstartovaná úspěchem Apple iPad, již běží na plné obrátky. Zařízení jsou vesměs postavená na procesorech ARM, operační systém je ve většině případů Google Android či MeeGo (obecně linuxové distribuce). Microsoftu zde tak trochu ujíždí vlak a vypadá to, že se s plnohodnotnými Windows ve smartboocích nesetkáme, možná se však snaží dohodnout s Intelem a jeho platformou Intel Moorestown, jež by měla být směřována do tabletů a smartphonů. Jedná se sice o architekturu x86, pro perfektní chod však podle mého názoru Intel upřednostní svůj vlastní OS MeeGo, na kterém spolupracuje s Nokií.

Zdroj: EETimes

Ohodnoťte tento článek!