Nvidia chystá i nové modely karet RTX 3000 pro levnější části trhu, paralelně k novým RTX 4000

26
Nvidia Ampere GeForce RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090 Founders Edition 1600
Karty Nvidia Ampere GeForce RTX 3070, RTX 3080 s RTX 3090 Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Ne, nejde o překlep. Nvidia teď nechystá jen nové RTX 4080, 4090 nebo 4070. V přípravě má i nové karty založené na 8nm GPU Ampere. Jejich dny v nižších patrech trhu evidentně ještě nekončí.

V posledních měsících přicházelo mnoho zpráv o tom, jak budou vypadat grafiky nové generace od Nvidie, GeForce RTX 4000 se 4nm GPU architektury Lovelace. Nicméně to nejsou jediné grafiky, které Nvidia připravuje. Firma současně začne prodávat i nové modely založené na staré (nebo můžeme říct současné) generaci 8nm GPU Ampere. Ty tedy minimálně nějakou dobu budou doplňovat novou generaci.

V minulosti se někdy stávalo, že před vydáním nové generace grafik vznikl model či více modelů, které ještě využívaly starší (dosavadní) generaci čipů, ale v nějakých nových konfiguracích, které se pak třeba neprodávaly tak dlouho jako originální modely. Obvykle jde asi o snahu upotřebit zbytek čipů z vyrobených zásob. Toto se prý chystá i v generaci Ampere, kde se teď údajně chystá trojice nových či částečně nových karet. Tato informace pochází od čínského leakera s přezdívkou MEGAsizeGPU, stejného, který stál i u informace o 12GB variantě GeForce RTX 4080.

GeForce RTX 3060 8GB

Prvním a nejvíce „novým“ modelem bude druhá varianta GeForce RTX 3060. Tato karta pro nižší mainstream šla na trh s 12GB pamětí, která je sice příjemně velká, ale pro Nvidii kartu prodražuje (náklady na paměť jsou vyšší než u 8GB RTX 3060 Ti a RTX 3070). To teď má řešit nový model GeForce RTX 3060 8GB, který v souladu se svým označením bude vybaven jen 8GB pamětí, která bude typu GDDR6.

Ovšem tato karta měla 12GB kapacitu z pádného důvodu – vyžaduje to 192bitová sběrnice použitého čipu GA106. Ten je podle leakera použitý i v 8GB kartě, což si však vyžádalo osekání její paměťové sběrnice na 128 bitů. Propustnost tak bude až o třetinu horší než u standardní RTX 3060 12GB (ta má 15,0GHz GDDR6 a propustnost 360 GB/s, 8GB karta by měla k dispozici při stejné frekvenci 240 GB/s). Nvidia by také mohla o něco zredukovat počet výpočetních jednotek (12GB verze má 3584 shaderů / 28 boků SM), ale to zatím nikde psáno není.

Nereferenční karty Nvidia GeForce RTX 3060
Nereferenční karty Nvidia GeForce RTX 3060 (zdroj: Nvidia, via VideoCardz)

Lze čekat, že zhoršená propustnost bude mít negativní dopad na výkon ve vysokých rozlišeních, byť v 1080p by se to mělo projevit méně než v 1440p a 4K. RTX 3060 8GB bude tedy slabší ve výkonu, ale lze doufat, že by se mohla prodávat za nižší cenu. Doufejme o tolik nižší, že tato úspora bude dávat finanční smysl. Třeba nakonec půjde o populární „lidovku“, ale plánovanou částku zatím nikdo neví.

GeForce RTX 3060 Ti s GDDR6X

Druhá karta bude o něco méně odlišná od dosavadních. Půjde o derivát GeForce RTX 3060 Ti, tedy karty s verzí čipu GA104 částečně osekanou na 4864 jednotek FP32 (shaderů).

V tomto případě půjde ovšem o verzi, která by naopak mohla být rychlejší než ta původní. Zatímco normální RTX 3060 Ti má 8GB paměti GDDR6 s efektivní frekvencí 14,0 GHz (propustnost 448 GB/s), Nvidia teď prý chystá do prodeje také verze s pamětí GDDR6X. Kapacita by u nich byla stejných 8 GB, ale propustnost logicky vyšší – pokud by takt byl například 19,0 GHz efektivně, pak by GPU mělo k dispozici 608 GB/s.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition ilustrace 1600
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (zdroj: Nvidia)

Tato karta by tedy měla naopak dosáhnout lepšího výkonu ve vyšších rozlišeních (a v těch nižších by se zlepšení asi mohlo projevit méně). Důvod, proč Nvidia tento model vyrobí, není asi to, že by RTX 3060 Ti byla v dnešní podobě s GDDR6 nevyvážená (dostává víc propustnosti na 1 TFLOPS než RTX 3070). Cílem je asi využití zásob čipů a PCB, které Nvidia a partneři mají vyrobené a nakoupené. GeForce RTX 3060 Ti s GDDR6X asi budou vyráběné z PCB, která byla navržená pro GeForce RTX 3070 Ti (GDDR6X si vyžaduje zvláštní návrh, nelze tedy použít desky pro model s GDDR6).

GeForce RTX 3070 Ti vyráběná z čipů GA102

Třetí karta, kterou Nvidia prý chce rozšířit portfolio generace Ampere, bude také založená na GeForce RTX 3070 Ti, přesněji řečeno to bude přesně tento model, ale s určitou novou variací. Nvidia vyrábí GeForce RTX 3070 Ti z plně aktivovaných čipů GA104. Teď však ale vznikne alternativní konfigurace, která místo toho bude založená na čipech GA102, které ale budou mít ze svých víc jak 10 000 jednotek FP32 aktivních asi jen 6144. Rozdíl ve výkonu by zde neměl být, i když je teoreticky možné, že Nvidia u těchto karet nechá jednotek víc, pak by rychlejší být mohly.

Čip GA102 je výrazně dražší na výrobu, ale pro Nvidii může jeho použití tímto způsobem dávat smysl. Jednak je možné, že má v zásobě nějaké množství čipů, které kvůli rozložení defektů nejsou vhodné k výrobě žádného z dosud existujících modelů, ale zde se konečně podaří je uplatnit.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition 1
Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition (zdroj: Nvidia)

Druhá možnost je, že Nvidia má kvůli přecenění poptávky v době kryptoměnové horečky už vyrobené tak velké množství těchto GPU, že nevidí možnost je už regulérně prodat v grafikách jako RTX 3080 a podobných. Místo aby zlevnila model RTX 3080 na úroveň, kdy by jich mohla prodat více, se pak firma mohla rozhodnout část čipů GA102 udat na trhu v grafikách GeForce RTX 3070 Ti.

Tip: Finanční výsledky Nvidie: nejhorší teprv přijde, v Q3 se prodeje grafik propadnou o tři čtvrtě miliardy

Nejde o zdaleka první případ, kdy vznikne alternativní verze nějaké grafiky, recyklující ořezané verze dražších GPU. Například by měly existovat karty GeForce RTX 3060 Ti založené na čipu GA103 (normálně používaném v GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky).

Termín vydání neznámý, mohl by ale přijít brzo

Stejně jako zatím nejsou známé cenovky, které tyto karty mají nafasovat, také momentálně není známo, kdy se začnou prodávat. Pro Nvidii by asi bylo logické je dostat na trh co nejdříve a ideálně předtím, než začnou předvánoční nákupy. Logicky by se tedy nabízelo, že jsou-li informace o jejich přípravách pravdivé, uvede Nvidia tyto novinky někdy tento nebo příští měsíc.

Zdroje: MEGAsizeGPU, VideoCardz

Nvidia chystá i nové modely karet RTX 3000 pro levnější části trhu, paralelně k novým RTX 4000
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.54%) 13 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. „Termín vydání neznámý, mohl by ale přijít brzo“

  Především ale není známo, jestli nějaká z těch karet vůbec vyjde. Všechny ty informace v článku jsou zase jen jen paní povídala od leakerů, kterým se zdaleka všechny předpovědi nepovedly.

  Na RTX 3060 1/2 výkonu bych docela věřil, ale RTX 3060 Ti s GDDR6X teda o minimálně 1/3 vyšší spotřebou a výkonem na úrovni RTX 3060 Ti, to by byl od NVidie až neskutečný ojeb. Například rozdíl mezi RTX 3070 s GDDR6 a RTX 3070 Ti s GDDR6X je v průměru 2%. U ještě slabší karty by rozdíl výkonu byl zcela neznatelný, akorat by nová karta žrala o tu třetinu víc. Nevěřím, že NVidia vymyslí takovou cipovinu.

  • Není poněkud nepřesné tvrdit „Především ale není známo, jestli nějaká z těch karet vůbec vyjde.“? Když to nevíte Vy neznamená, že to neví někdo jiný. Navíc podotýkám, že u Nvidie je dost lidí kteří to vědí na beton. Takže to známo je ale ne všem lidem.

   • To že to ví pár lidí u NVidie, neznamená, že to je známo. Aby to bylo známo, musela by o tom NVidia někoho informovat, ale to se zjevně nestalo. Takže není známo, že by nějaká taková grafika měla vyjít, přesto článek vzbuzuje zdání, že tomu tak bude zcela jistě. Jenže to nevíme.

    Poslední dobou stojí tvé komentáře za kulové, trochu logicky mysli a komentuj jen to, co přečteš nejen očima, ale i hlavou. Aby to nedopadlo jako minule, když dám v komentáři citaci z článku na slovo „sleva“ a ty mi pod tím napíšeš, že slovo sleva v článku autor nepoužil. To pak člověk jen kroutí hlavou, čeho všeho se u tebe lze dočkat.

 2. Je to pecka… Njelevnejsi pouzitelna karta Nvidie, coze je NV 3060 stoji stale od cca 380+,-E i pres MSRP 329,-E. A to jsme v momente, kdy ma na trh prijit do 2 mesicu nova generace a ty karty uz tady 2 roky jsou a jeste nestihli spadnout ani na MSRP a jeste internetem tahnou famy o zlevnovani… Pravda, vzdycky muze byt jeste draz a jeste hur 🙂
  By mne zajimalo jak chteji to „levne“ prodavat :))

  • Chybí konkurence, AMD má tragické zásoby grafik a na trhu toho má minimum, možná ne v tomto momentě, ale obecně, když situaci sledujete, tak grafiky AMD poměrně často nejsou a přitom statistiky uvádí, že se nijak skvěle neprodávají, to znamená, AMD se je ani nepokusí vyrobit.

   No a Intel s jeho neustálým oznamováním vydání, aby to za týden zase zrušil a nakonecse ukázalo, že výkon grafik bude poloviční, to je úplná komedie. Konkurence v grafikách chybí tak moc, že to pak dopadá takto a NVidie jsou ve slevě stále o 30% předražené. :-/

  • Počkejte!!!! Jakýsi Redmarx má info , že už je jen lehký doprodej a žádný přebytky a skladové zásoby nejsou!!!! Že by to nebyla pravda se mi nechce věřit. Je to velmi spolehlivý leaker s vazbou přímo na Huangova koželuha.

    • V minulosti stála highend grafika od NVidie třeba 19.000 Kč a když NVidia oznámila novou řadu, tak najednou šla cena dolu třeba na 13.000 Kč.

     Když porovnás MSRP v současnosti, tak i přes inflaci a neoficiální navýšení cen k žádným slevám stále nedochází. Ať mi teda nikdo neříká, že když už je vývoj a náklady na výrobu obojí dávno zaplacené, že z karet, ze kterých jde výrobci čistej zisk nemůže slevit. A já prostě nevěřím tomu, že mám bambilión karet na skladě a stejně nesleví.

     Druhá věc je, že i v minulosti se stávalo, že na konci prodejního období při příchodu grafik nové generace byly stále na pultech obchodů a hlavně na skladech výrobců staré grafiky a v takovém případě neváhala NVidia zaplatit výrobci za to, že karty na skladě zlikvidoval, protože NVidia už chtěla prodávat novou generaci a ne si snižovat prodeje příštipkařením starých karet.

     Prostě ani mně ta rovnice nesedí, proto píšu že něco je rozhodně jinak než tu píší někteří novináři, kteří věří kdejakému blábolu nějakého leakera.

     • Však highend zlevnil. 3090TI, 3090, 3080Ti… i o 1000 eur.
      Zbytek řekl přímo kožak na tom earnings callu.. „we’re selling far below the market sell-through. And the reason for that is to allow the inventory, the channel inventory and the OEM inventories to correct.“ Tzn oem výrobci a distribuce maj narvaný sklady.
      Pak tam taky celkem jasně řekl, že Ampere pojede dál po nějakou dobu s RTX4000. Imho je ze všech těch vodítek celkem zřejmé, že letos bude jen highend.

      • Souhlas. Navíc high-end jde logicky vždy jako první a teď to dává ještě větší smysl. Kožak je kromě šéfkuchaření i tak trochu businessman.

      • high end zlevnil, protoze by se z toho stal totalni lezak na sklade za ty ceny..akorat to je zajimave pro cca 5% hracske polulace 🙂
       Zbytek vsechno drzi umele nahore a zdima to jako kravu,

      • Ano, ale mainstream Ampere nemá zatím důvod zlevňovat, když tu s námi bude dalšího půl roku a kdo ví, jestli ne déle. V současné makroekonomické situaci není vydání nové generace úplně vhodně načasované, právě mimo ten highend, který cílová skupina koupí tak jako tak.

      • Mne to muze byt v podstate jedno. Kdybych to pro mne davalo smysl, tak bych si zitra mohl koupit treba 3080. Akorat, ze na to moje hrani, je to vyhazovani penez, ktere radeji utratim za jine komodity, ktere si uziju vic.
       Je mi ale lito lidi, kteri cekaji 2 roky na gr. a cena low endu je na 10k, kde driv stavala 970ka po nejake dobe. AMD ma aspon 6600, kterou muzes davat do levnejsich stroju treba pro decka nebo nekomu, kdo neni moc narocny. Ale u NV mas v „budgetu“ uplny kulovy :))

      • 970 za 10k je ale hluboká historie. Inflace od toho r. 2014 kdy vyšla 970 do dnešního dne je cca 30%, kurzový rozdíl dalších cca 15%, tj dnes by stála 14500,- což skoro odpovídá. Za 14990,- 3070 pořídíš.

       Imho RTX 4060 nebude stát pod 12 tis. Taková je prostě realita vysoké inflace a silného dolaru.

      • Akorat ze v ty dobe, byla 970ka jako dneska vlastne 3080. Mela nad sebou uz jen 980 a 980Ti, takze dneska to odpovida karte za 800,- E.. kdyz se divam do nemec.. coz vychazi cca na 20k.

     • Můj názor: Konkurence se vzájemně reguluje takže když ceny drží nahoře AMD, chce i NV kvůli perceived value.
      Oni se přes COV hrozně namlsali a blbě by se jim vracelo zpět. Navíc je třeba uvažovat že si připravují prostor k dalšímu možnému zvýšení MSRP nových řad.

      Pak by nemělo smysl prodávat grafiky za zlomek ceny, protože bys nasytil trh. Jak píšeš, radši ten stock zlikvidují. Vydání téhle nesmyslných modelů ovšem jasně poukazuje na to, že Ampere čipů maj prostě dost, nejen těch b tier z výroby.

      Co se týče slev, Evropský trh je na tom vždycky bit proti americkému nebo čínskému, to je jasné.

      Každopádně lidi by pořád neměli teď nic kupovat, nedává to smysl.

 3. potřebují udat horší čipy. A dát se odhadovat že „pravé“ 3060 se stanou brzy nedostatkovým zbožím. 12GB je na levný mainstream výstřelek které NV opravdu často nedělá. Jsem rád že jsem do druhého stroje pořídil, za pár měsíců už mohou být vyprodané. Těch 12GB bylo právě dobrou výhodou proti 6600 modelům s 8GB.