Nvidia chystá model GeForce GTX 1060 s 5GB pamětí, bude ale asi jen pro Čínu

3

Když Nvidia uvedla na trh čip GP106 generace Pascal, založila na něm nezvykle pouze jednu grafiku pro desktopový trh (pravda, jen zdánlivě, GeForce GTX 1060 s 3GB a 6GB pamětí jsou de facto dva různé modely). S určitým zpožděním se ovšem počet variant, v jakých lze GP106 vidět, rozhojňuje. Nedávno se objevila verze pro horníky kryptoměn, nesoucí jen 768 aktivních stream procesorů a nyní jde na trh model asi ještě zvláštnější.

 

Speciálka pro internetové kavárny

Na internetu se totiž objevily zprávy, že Nvidia chystá speciální model GeForce GTX 1060 5GB – ano, čtete správně. Tato karta totiž má mít takto nezvyklou kapacitu paměti (pravda, pro 11 GB u GeForce GTX 1080 Ti už to až tak nepřekvapí). Realizováno je to tak, že karta má paměťovými čipy osazených jen pět z šesti kanálů řadiče GDDR5, jenž tvoří 192bitovou sběrnici čipu. Ta je tím tedy ořezána jen na 160 bitů. Paměti by měly stále mít efektivní frekvenci 8,0 GHz, což by grafickému jádru dodávalo propustnost 160 GB/s, o 16,7 % méně než má plnotučný 192bitová GeForce GTX 1060.

Čip GP106-350 (Zdroj: Expreview)
Čip GP106-350 (Zdroj: Expreview)

Takto na pamětech ořezaná verze čipu GP106 se údajně označuje GP106-350. Po stránce výpočetních jednotek by prý naopak mělo být v plné síle. Tedy se všemi 1280 stream procesory, i když deaktivace paměťového kanálu sebou pravděpodobně vezme 8 ze 48 ROP. Zdá se, že takty by mohly být stejné jako u běžné GTX 1060 6 GB. Už se totiž objevil první model od Gigabyte (provedení Windforce OC), pro nějž výrobce inzeruje tytéž takty, jako pro svou původní 6GB verzi: 1582–1797 MHz v režimu OC (1556–1771 MHz v režimu Gaming).

5GB GeForce GTX 1060 od GIgabyte, model Windforce OC
5GB GeForce GTX 1060 od Gigabyte, model Windforce OC

Jaký je smysl tohoto modelu? Podle zdrojů, které o nezvyklé kartě přinesly informace, by údajně měla být koncipována speciálně pro čínský trh, a to ještě pro jeden úzký segment – internetové kavárny. Ty jsou v zemi velmi populární coby herny a tento model má být optimalizován pro jejich potřeby. Patrně je zamýšlen pro hraní s lepším (vyrovnanějším) výkonem než kolik dovoluje 3GB model kvůli limitu své kapacity. To, že je použitých jen pět čipů GDDR5, o něco zlevní výrobu v situaci, kdy paměti zdražují.

Karta by se údajně měla prodávat jen velkoobchodně ve větších sériích, takže se na volném trhu pro běžné jednotlivce asi neukáže. Ovšem i pokud by do něj nakonec prosákla, u nás ji neuvidíte, jelikož je zřejmě určena výhradně pro Čínu. Pokud byste takovou bílou vránu chtěli z nějakého důvodu mít, museli byste patrně koupit kus z nějakého šedého předprodeje.

Nvidia chystá model GeForce GTX 1060 s 5GB pamětí, bude ale asi jen pro Čínu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

    • Jop, hned by si kupoval zakazané ovocie čo si teraz nemôžeš dovoliť, čo 😀
      Ale súhlas! Pre menej majetných ludí čo boli doteraz nutený kupovať lacne, ale menej spolahlivé AMD by sa konečne tiež otvorila cesta pre kvalitne, tiche a výkonne značkové grafiky. Tak treba dúfať no … držim vam palce **

      • Az na ty okecavaci zbytecne omacky, ze je neco lepsi nez neco jineho… tak jsou lidi, co si kupuji co vyuziji, byt si klidne muzou koupit treba Titana. Na co by to ale delali, kdyz to pro ne nema smaysl. Pak by takova Geforce byla skvela volba za dane penize. I ta 3GB neni spatna, ale pamet ji zbytecne omezuje..