Nvidia ex post zakázala přetaktování mobilních Maxwellů. Uživatelé se zlobí

0

Zdá se, že kvůli špatně uvedeným parametrům GeForce GTX 970 bude řada lidí mít na Nvidii ještě nějakou chvíli „pifku“. Ještě ale ani neuběhlo moc času, a firmě se zřejmě podaří naštvat další skupinku uživatelů, tentokrát některé majitele herních notebooků. Ti měli dosud množnost mobilní grafiky generace Maxwell přetaktovávat, teď ale o tuto schopnost s aktualizací ovladačů přijdou.

Na tuto záležitost nyní upozornily různé zpravodajské servery, nicméně uživatelé, kteří se změnou nesouhlasí, ji na oficiálním fóru Nvidia probírají už od ledna. Jde o to, že grafiky GeForce GTX 980M, 970M, 965M a 860M založené na čipech GM204 (respektive GM107) generace Maxwell se původně daly uživatelsky přetaktovat. Tento stav ale trval jen po ovladače verze 344.75. V nové větvi 347.09 možnost GPU v noteboocích přetočit zmizela a pokud jste měli přetaktování nastaveno, vrátila se karta na referenční hodnoty. Tento stav pak zůstal i v dalších verzích.

Nvidia GeForce GTX 980M a 970MTakto Nvidia lákala na mobilní GeForce s čipem GM204. Taktování jako na desktopu si ale neužijete

Někteří uživatelé, kteří této možnosti využívali, se na fóru Nvidie dožadovali vysvětlení či nápravy. Bohužel se zdá, že se nejedná o nějaké nedopatření, taktování byla naopak zakázáno záměrně. Podle Nvidie se totiž s možností taktovat mobilní Maxwelly už od počátku nepočítalo a tato možnost v ovladačích zůstala nechtěně buď kvůli tomu, že existovala u předchozích generací, nebo ji tyto grafiky „zdědily“ po desktopových Maxwellech. Podle vyjádření Nvidie se ale jednalo o chybu a nynější odstranění možnosti taktovat je tedy toliko její nápravou.

 

Odebrání dříve dostupné funkce je problematické a po zásluze nepopulární věc, nicméně v tomto případě to možná nebylo úplně neopodstatněné. Grafiky v noteboocích pracují se značně zhoršenými možnostmi chlazení a celková konstrukce je delikátnější. V případě nehody je také velká šance, že se škody podepíšou na celém stroji.

Je možné, že o zákaz taktování usilovali sami výrobci notebooků. Přehřívání výkonných grafik může kromě náhlé smrti vést i k postupnému opotřebování a snižovaní životnosti (vysoké teploty zkracují život když ničemu jinému, tak akumulátoru). Kromě reklamací tedy může výrobcům hrozit i to, že uživatelé eventuální selhání notebooku po pár letech provozu budou chápat jako projev nízké kvality a příslušné značce to zkazí reputaci. Pozice Nvidie je každopádně taková, že notebooky s kartami GeForce na taktování nejsou navržené a chybu, která to umožňovala, bylo třeba opravit, aby stroje nepřekračovaly limity bezpečného provozu.

Vyjádření zástupce Nvidie na fóru

Kromě nemožnosti přetaktovat grafiku přímo v ovladačích zřejmě aktualizace znemožňuje taktovat i prostřednictvím jiných utilit. Je možné, že se časem omezení podaří obejít, nebo že nějaký z výrobců naopak bude chtít zájemcům o mobilní přetaktování vyhovět a manipulaci s takty opětovně umožní. Prozatím ale budete muset v případě, že výkon navíc nemíníte oželet, zůstat na starších ovladačích.

Zdroje: techPowerUp, GeForce Forums

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. O tomhle jsem psal skoro pred rokem na konkurencnim webu http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/26866-kingston-v300-nove-levne-ssd-v-souboji-s-plotnovym-hdd?start=13 , koupil jsem tenhle disk a dostal jsem z nej tehdy vykon ~ V200+

    http://img96.imageshack.us/img96/1995/kv300badperformanceafte.png

    V praci jsme pozdeji nakoupili 8 techdle disku a 3 z nich mely firmware 506A. Takze to neni ted, ale uz je to pres rok, co takdle kingston okrada zakazniky.

  2. Toto je pekny priklad toho, ze nestaci citat recenzie, ale chvilu pockat a pozriet si diskusne fora. Nie je to len Kingston, firmy chrlia produkty vo velmi kratkych casovych intervaloch, niekedy pre nich koncovy zakaznik nie je dolezity, pretoze ziju z velkych odberatelov, pripadne planuju predaj firmy, atd. … a etika sa nenapadne vytrati. Zakaznikovi pomoze len „Doveruj, ale preveruj“.

  3. Áno potvrdzujem túto ošemetnú situáciu. Kupoval som ho pre známeho do staručkého Asusu X51L tak to až tak nebolí ale už Kingston nikdy viac. Jednoducho koniec z mojej strany a to ich jednoznačne zamrzí lebo radím s nákupom komponentov aj v mojom okolí. Neverím tej verzii, že to bolo náhodou a nevedomky. Napokon je z čoho vyberať a ceny SSD pekne klesajú.