Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %

21

Ještě v lednu jsme tu měli finanční výsledky Intelu a AMD za rok 2018, do hlavní trojky PC hardwaru už tedy zbývá jenom Nvidia. Ta má kalendář posunutý o 11 měsíců a až po lednu ji skončil účetní rok (ovšem považovaný už za rok 2019). Nvidia v minulých letech hodně narostla a dostala se k tržbám přes 3 miliardy dolarů za kvartál, ovšem na konci roku se ukázalo, že tento růst byl založen také na těžbě kryptoměn, kterýžto trh loni vybouchl. Na poslední čtvrtletí (listopad až leden) proto už firma čekala nižší tržby. Ale nakonec se situace zhoršila ještě víc a koncem ledna vyšlo varování, že i do snížené prognózy bude chybět půl miliardy dolarů. Výsledky byly tudíž celkem napjatě očekávané, mimo jiné i kvůli tomu, jaká bude prognóza následujícího vývoje.

 

Nvidia „spadla“ z tří miliard na 2,2

Jak už v podstatě předestřelo ono mimořádné upozornění, tržby Nvidie byly nakonec pro „čtvrtý kvartál účetního roku 2019“ ve výši 2,205 miliardy dolarů. Je to meziroční pokles o 24 %, protože před rokem toto období skončilo na 2,911 miliardy dolarů. Proti předchozímu kvartálu (9,18 miliardy) je to pak propad o 31 %. Snížila se také hrubá marže, „jen“ na 54,5 % z předchozích hodnot nad 60 %, což však asi je jednorázový výkyv. Ovšem Nvidia je s ní stále velmi pohodlně v plusu, čistý zisk dosáhl 567 milionů, což na jednu akcii dělá 92 centů.

nvidia financni vysledky Q4 FY 2019
Finanční výsledky Nvidie za Q4 účetního roku 2019 (listopad 2018 až leden 2019)

Prodeje GeForce a čipů Tegra byly o 45 % nižší

Klíč k propadu v čtvrtém kvartálu dává slajd, kde Nvidia ukazuje vývoj tržeb v jednotlivých oblastech za poslední dva roky. Oblast „Gaming“, tedy zejména herní karty GeForce, vynesla v Q4 jen 954 milionů dolarů, zatímco v třetím kvartálu to bylo 1,764 miliardy (tedy pokles o 46 %). Nvidii klesly proti Q3 tržby ve všech segmentech, tedy i v profesionální grafice, datacentrech, automobilech a OEM, ovšem jen mezikvartálně – meziročně v nich stále má zlepšení.

nvidia financni vysledky Q4 FY 2019 trendy
Vývoj tržeb Nvidie za posledních osm kvartálů pro jednotlivé oblasti trhu

Jen čipy Tegra si pohoršily stejně jako GeForce, klesly mezičtvrtletně o 45 % z 407 na 225 milionů dolarů. Patrně proto, že Nintendo teď už nekupuje tolik pro konzoli Switch, vrchol objednávek bude u ní asi zase až v Q2/Q3. Ovšem pokles je vidět i v meziročním srovnání: o 50 % z 4450 milionů v Q4 2018. Zatímco v GPU je asi důvodem propadu z velké části asi nahromadění starých skladových zásob v distribuční síti (po těžební horečce), u ostatních produktů dost možná vidíme známky globálního ochladnutí poptávky, o němž se nyní mluví.

Celoroční tržby: skoro 12 miliard $

Za celý rok jsou ovšem výsledky Nvidie velmi slušné díky vysokým tržbám během prvních tří čtvrtin. Firma celkově skončila s tržbou 11,716 miliardy dolarů. To je o 21 % víc než v předchozím roce. Průměrná hrubá marže byla 61,2 % a čistý zisk 4,141 miliardy dolarů, ten je dokonce vyšší než hrubý provozní zisk (3,804 miliard).

nvidia financni vysledky FY 2019
Finanční výsledky Nvidie za účetní rok 2019 (únor 2018 až leden 2019)

Podle komentáře CFO byla efektivní daňová szaba pro celý rok minus 6 %, což asi bude způsobené využitím nějakých daňových bonusů, vlivu reformy prezidenta Trumpa a/nebo zvláštností amerického systému. Pokud se nepletu, firma si může například strhnout z daní hodnotu akcií, které dává zaměstnancům jako část platu, čímž lze zřejmě získat negativní sazbu, byť to u takto výdělečného podniku na laika působí absurdně….

Prognóza: Q1 nízko, ale zbytek roku to vynahradí

A jak to tedy s hvězdnou trajektorií Nvidie bude pokračovat v budoucnu? Prognóza na první čtvrtletí zatím ještě oživení nepředpokládá (byť je třeba vzít do úvahy i sezónní vlivy). Nvidia uvádí, že tržby budou opět „jen“ 2,2 miliardy dolarů (plus minus 2 %). Hrubá marže se očekává okolo 58,8 % (58,3–59,3 %).

Investoři ale zatím nemusí být nešťastní. V celoroční prognóze (na únor 2019 až leden 2020) totiž Nvidia uvádí, že očekává tržby stejné (tedy okolo oněch 11,76 miliard $) nebo jen mírně nižší jako ve skončeném účetním roce 2019. To tedy asi znamená, že po onom slabém Q1 očekává opět vzmach k oněm zhruba tří miliardám za jedno čtvrtletí. Věří tedy asi, že výpadek v prodejích herních karet po jaru skončí a opět bude mít vysoké tržby – nebo že natolik narostou tržby třeba v datacentrech, že situaci vykompenzují. Tento příslib evidentně vyhověl akciovým trhům, protože po vyhlášení výsledků akcie během after hours a dnes během premarket obchodování narostly o zhruba 6 %.

Galerie: Finanční výsledky Nvidie za Q4 a celý účetní rok 2019

Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

21 KOMENTÁŘE

  • No jako taky mi to přijde takový arogantní nebo nevím jak to říct, ale pokud vím tak to říkají v kontextu byznysu a tvrdí, že ten konkrétní produkt šetří peníze při „výrobě hodnot“, protože je výkonnější než to předtím. reálně to tak asi úplně nefunguje, ale jako takovej marketingovej aforismus je to asi v pořádku/v intencích žánru. Co tomu asi dává nepříjemnou pachuť je ten imperativ „utrácejte u nás víc“. To je takový, no… neelegantní.

   Každopádně tohle pokud vím nepoužívají při marketingu herních grafik. Zase bych z toho nedělal nějakej hřích, to už je jak ta „Poor Volta“ zase 🙂

   • „more you buy, more you safe“ .. to je uplne klasicka obezlicka, jak neco prodat 🙂
    Princip tohoto tvrzeni se pouziva temer u kazdeho SW/HW, ktery se nabizi, aby „firma usetrila“. Potazmo se na to vymysleji ruzne bussines studie tak, aby to vyslo.
    Ve vysledku zalezi na konkretnim pripade, nicmene nedelam si iluze, ze nekdy nekdo opravdu usetril ve velkem 🙂
    Hlavne, ze se prodalo.

 1. Čo dodať ? Je to pre nVidiu zlaté obdobie…

  567 miliónov v slabom kvartály, za rok 4,1 miliardy dolarandov „čistá ruka“ a 60+% marža, nVidii karta ide, jej produkty sa predávajú, kolesá business-u sa točia + nemusíme ísť ďaleko do histórie, no len pred 3-4 rokmi by to boli takéto čísla len sen a čistá utopia.

  btw. „Oblast „Gaming“, tedy zejména herní karty GeForce, vynesla v Q4 jen 954 milionů dolarů, zatímco v třetím kvartálu to bylo 1,764 miliardy (tedy pokles o 46 %). “ – no, súdiť podľa jediného kvartálu sa samozrejme nedá, ale tak dovolím si povedať že vplyv na to bude mať aj cenová politika RTX modelov respektíve neposunutie sa v pomere cena/výkon… …tak snáť aj na základe Huangových vyjadrení sa nVidia umúdri a dočkáme sa zlepšenia, obzvlášť na 7nm kde samozrejme nečakám RTX3080Ti za 699USD ale minimálne ak by sa highend vrátil pod „liter“ a ostatné kategórie ekvivalente pod tak by to nebolo odveci.

  Obrovské rezervy v marži a ziskoch nVidia očividne má i keď samozrejme, komu by sa chcelo zlacňovať keď práve „nemá nôž pod krkom“.

 2. nVidia ode mně dostala za ta léta opravdu hodně peněz, ale už nikdy víc, od vánoc mám AMD a nic jiného už mi do PC nikdy nesmí. Časem nový procesor taktéž bude od AMD. AMD se rozhodlo investovat do Linuxu a otevřených ovladačů a vyplatilo se to, šlape to jak hodinky.

  • Nakolik má situace s otevřenými ovladači pro Nvidia karty daleko k ideálu, zaplať pámbu za dostupnost těch proprietárních. Holt má Nvidia ve svém HW/SW ze svého pohledu spoustu ceněného IP, které má potřebu si chránit. Trh v (desktop/WS) Linuxu je zatím natolik omezený, že ani případná srovnatelná(lepší) nabídka konkurence je patrně nedonutí názor v tomto ohledu změnit (v rámci úspor mohou klidně zvolit opuštění platformy vyjma asi ziskového HPC/AI segmentu). 🙁

   • To s tím IP je IMHO nesmysl. AMD tohle řešilo taky a nakonec vyřešilo.
    Nvidia mohla klidně podpořit vývoj Nouveau a Bumblebee, mohli implementovat alespoň základy, stejně, jako to udělalo AMD. Ono to totiž velké většině uživatelů stačí.

    Kdo chce/potřebuje, instaliuje closedsource ovladače (jak AMD, tak nvidia)

 3. Podle mne je zajimava jedna vec, o ktere se moc nediskutuje a to je sesup dolu Tegry reseni. Vzhledem k tomu, ze ji maji zahackovanou i v konzoli, mi to prijde dost divne. Ze by ztratili s Tegrou jine trhy?

  • IIRC Nintendo prodalo o něco míň konzolí, než byl na rok 2018 interní plán, takže jde podle mě o to, že špičky dodávek pro konzole jsou v Q2 a Q3 kdežto v Q4 a Q1 je to mnohem nižší (jako u AMD). A teď se k tomu přidalo, že mají ještě dost na skladě, takže omezili odběr, aby se ten inventář „strávil“ a sezónně slabé Q4 bylo ještě o to horší. Čili něco podobného jako s těma GeForce.