nVidia GameStream jde proti Steam Machines. Namísto PC v obýváku stačí Shield

0

Novinek představených na dvoudenní akci Nvidia Editor’s Day bylo mnoho a ještě jsme vám nestihli představit všechny. Dnes si tedy něco povíme o technologii GameStream, kterou Nvidia řeší podobný problém, jako Valve se Steam OS, tedy hraní her z PC v pohodlí obývacího pokoje. Bohužel to vyžaduje přenosnou konzoli Shield, která se v Evropě (zatím) neprodává. Pokud jste zprávy o Shieldu přesto sledovali, nejspíš víte, že zařízení nabízí možnost streamovat hry z PC v lokální síti.

Tato funkcionalita ale doposud měla oficiální statut betaverze, navíc na malém displeji to není tak úplně ono. Nově proto bude možné připojit Shield k televizoru kabelem HDMI. Nvidia popisuje GameStream jako „nový technologický standard pro streamování her“. Celé řešení je popravdě trochu krkolomné – aby fungovalo, musíte mít:

  • dostatečně výkonný herní počítač s grafickou kartou Nvidia GeForce,
  • dostatečně rychlý Wi-Fi router (modely s nálepkou GameStream Ready budou k mání od Asusu, Buffalo, D-Linku a Netgearu). Pro rozlišení 720p stačí router s podporou 802.11n, pro 1080p potřebujete 802.11ac;
  • televizor se vstupem HDMI,
  • konzoli Shield,
  • a protože tlustý kabel vycházející ze Shieldu by asi dost obtěžoval, tak také bezdrátový gamepad pro Bluetooth (Nvidia doporučuje Nyko PlayPad Pro).

Potřebné software bude uvolněno 28. října a Nvidia slibuje, že ačkoliv zpočátku bude možné streamovat hry jen z vlastního PC, výhledově bude GameStream podporovat i cloudovou službu Nvidia Grid. Existence GameStreamu každopádně vysvětluje, proč Nvidia k high-endovým GeForce nově přibaluje také slevy na nákup Shieldu.

 

No a abychom měli to zpravodajství kompletní, zmíním ještě další technologii, kterou Nvidia během své konference představila. Jmenuje se ShadowPlay a umožňuje kontinuální nahrávání posledních 20 minut hry. Nvidia se zřejmě inspirovala u Playstationu 4, který takto nahrává posledních 15 minut a pokud se vám ve hře přihodí něco, o čem si myslíte, že to bude zajímat vaše kamarády (nápověda: nebude), aktuální záznam jednoduše uložíte a můžete s ním exhibovat na sociálních sítích. ShadowPlay kromě toho umožňuje také streamovat rovnou na Twitch.tv. Výhodou oproti stávajícím řešením je nulový nebo zcela zanedbatelný dopad na výkon a jediným hardwarovým požadavkem je grafická karta GeForce rodiny Kepler.

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!