nVidia GeForce GTS 450: přehled modelů 1/2

0

Grafická karta s jádrem GF106 a 192 stream procesory nese jméno GeForce GTS 450. Pro pořádek si zrekapitulujme detailní parametry, které však již vesměs jistě všichni znáte: sběrnice se smrskla na šířku pouhých 128 bitů (v budoucnu se možná dočkáme variant s jinou šířkou sběrnice a kapacitou VRAM), základní frekvence jádra je stanovena na 783 MHz (SP jednotky tikají na 1566 MHz v základu) a velikost VRAM bude rovna plnému 1 GB rychlého typu GDDR5 (takt 3608 MHz), díky kterému by úzká sběrnice neměla v nižších rozlišeních tolik vadit.

Výše můžete vidět referenční model ze stáje Nvidia, jenž zaujme dvouslotovým hlazením a krátkým PCB. Nyní však již nastává čas pro ostatní výrobce a jejich modely.

Asus GeForce GTS 450 DirectCu TOP (ENGTS450)

GeForce GTS 450 od Asusu se vyznačuje několika specifiky: Asus sám navrhl vlastní plošný spoj (PCB), použil vlastní výkonný chladič a celé zařízení přetaktoval. Výsledek vypadá nějak takto:

Frekvence jádra se zastavila na těžko uvěřitelných 925 MHz (to je 1850 MHz pro stream procesory), takto od výroby přetaktovanou kartu rozhodně nevídáme každý den. Paměti pak již jen sekundují se svým pracovním taktem 4 GHz. Série grafických karet DirectCU se obecně vyznačuje použitím kvalitnějších komponent, milovníci kvality touto krasavicí v žádném případě chybu neudělají.

Třešničkou na opravdu chutném dortu je přímý kontakt dvou heatpipe trubiček s GPU, čímž by chlazení karty mělo být účinnější. Jako všechny ostatní GeForce GTS 450 je možno upravovat výši napětí, jedině Asus s MSI vám však dodají i prověřený software v balení.

Club 3D GeForce GTS 450

To Club3D se k žádným experimentům neodvázal a kmitočty ponechal zcela referenční (783/1566/3608 MHz). Ani grafická karta samotná se nikterak zvlášť neliší od referenčního modelu představeného samotnou Nvidií:

Dobrou zprávou je, že známe cenu – ta by měla být pro Evropský trh rovna částce €152,75, což dává v přepočtu nějakých 3800 Kč.

ECS GeForce GTX 450 Black

V tuzemsku ne až tak oblíbený producent hardwarových produktů nasadil na svůj produkt těžký chladič Arctic Cooling Accelero Twin Turbo, jenž by množstvím ventilátorů (dva kusy) a počtem heatpipe trubiček (čtyři kousky) mohl chladit opravdu náramně. Výsledek snažení ECS vypadá takto:

Nenechte se zmást názvem, ECS se vykašlalo na název „GTS“ a zvolilo raději luxusněji znějící přízvisko „GTX“. Parametrově se však rozhodně o GTS 450 jedná, série Black rovněž slibuje výrazné přetaktování – výrobce se osmělil na slušných továrních 850/1700/4000 MHz pro jádro/SP/paměti.

PCB je ryze referenční, použitý chladič zabere tři sloty a podle tiskové zprávy by se karta neměla zahřát na víc než 45° C v plné zátěži. Opravdu velká karta věru nevypadá zle, u nás ji ale budete shánět pravděpodobně s obtížemi.

eVGA GeForce GTS 450 FTW

eVGA se na trh přiřítilo rovnou s trojicí GTS 450, nás však bude zajímat hlavně přetaktovaná varianta s přízviskem „FTW“ (For The Win, nic jiného za tím nehledejte). S ní se výrobce vůbec nemazlil a zvedl takty opravdu vysoko, ne ale tolik jako Asus – přesto se s hodnotami 920/1840/4100 MHz jedná o opravdu rychlou kartu, kterou nebude ani třeba dodatečně přetaktovávat.

Jako u všech grafických karet eVGA, i u této získáte po registraci záruční lhůtu 10 let, což může být pro některé uživatele rozhodujícím faktorem při koupi. Designově se ale jedná o zcela referenční produkt, což možná dokázalo udržet cenu na přijatelné hodnotě: přetaktovaný model zakoupíte za lidových €145 (cca 3600 Kč), což je více než slušná cena za nadstandardní porci výkonu.

Galaxy GeForce GTS 450

Ačkoliv se grafické karty ze stáje Galaxy u nás oficiálně neprodávají, na našem webu se jim věnujeme pravidelně a tento model je natolik zajímavý, že si jistě zmínku zaslouží. Jako většina dnes představených GeForce GTS 450 je i tento model přetaktován na 825/1650/3696 MHz (verze GC), zatímco Super OC model se vyšplhal až na solidních 888/1776/4000 MHz.

Hlavním tahákem této grafické karty je především vyměnitelný ventilátor, jenž můžete v případě potřeby pohodlně vyjmout a nahradit tišším/výkonnějším. Výrobce si pohrál i s nereferenčním PCB (změna barvy na modrou), novinka by měla být na území USA dostupná okamžitě za neznámou cenou.

Zdroj: Guru3D a tiskové zprávy

Ohodnoťte tento článek!