GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 je přes nižší takty o 6 % rychlejší než s GDDR5

Na internetu už je první recenze GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6. Karta Zotacu porazila OC model s GDDR5 o několik procent, asi díky nižší spotřebě pamětí.

12

Minulý týden jsme informovali o tom, jak Nvidia potichu vypouští na trh grafiky GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6. Měli jsem tehdy informace o kartách Gigabyte, nicméně mezitím uvedli oficiálně svoje modely další výrobci a Nvidia publikovala specifikace na svém webu, takže už je tento model v modelu opravdu oficiální. Ovšem hlavně se objevily první testy výkonu těchto karet. GTX 1650 s pamětí GDDR6 mají totiž tu zvláštnost, že jim Nvidia snížila takty GPU, zatímco propustnost jejich grafické paměti byla výrazně navýšena. Proto byla otázka, co se vlastně stane s výkonem. Nakonec to ale vypadá, že obavy z nižšího taktu nebyly třeba, naopak je na co se těšit.

 

První test GDDR6 verze GeForce GTX 1650 (neSuper)

Test grafiky přinesl čínský web Expreview a můžete ho nalézt zde (grafy s popisem/vystvětlením a fotky si můžete prohlédnout i v naší galerii). Receznována je v něm verze se dvěma ventilátory a pasivem bez heatpipe od Zotacu, tedy ne úplně základní edice, která je i z továrny přetaktovaná, ale ne výrazně. Takt GPU je pro ní uvedený 1410–1620 MHz (podle webu firmy 1650 MHz, ale GPU-Z ukazuje 1620 MHz). Základ je tedy referenční a boost zvýšený o 30 MHz, což je ale pořád méně, než je referenční boost GDDR5 verze, pro níž je udáno 1665 MHz. Mimochodem, karta je vybavená 12,0GHz GDDR6 pamětmi Micron, čipy D9WC5. Používá také ke krmení šestipinový konektor, nejde tedy o grafiku bez přídavného napájení.

GeForce GTX 1650 s GDDR6 od Zotacu zdroj Expreview 02
GeForce GTX 1650 s GDDR6 od Zotacu (Zdroj: Expreview)

Test Expreview ale přes tyto nominálně snížené frekvence ukazoval vyšší výkon, než jaký měla srovnávaná karta s GDDR5 – tou byl model Gigabyte GTX 1650 Gaming OC s takty 1485 (základ) a 1815 MHz (udávaný boost). V syntetických benchmarcích měla verze s GDDR6, která je v grafech označená jako GTX1650-4GD6, typicky náskok 5–8 %. Ve většině her také vedla, o nějakých 2–10 %.

Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 vysledky 3DMark
Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 – výsledky 3DMark (Tmavě zelená/GTX1650-4GD6 je karta s GDDR6)
Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 vykon ve hrach
Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 – výkon ve hrách

Takty GPU jsou reálně mnohem vyšší díky nižší spotřebě GDDR6

Čím by to mohlo být, se možná ukazuje na spotřebě. Novinka měla průměrně spotřebu 76 W, kdežto karta s GDDR5 okolo 83 W. Nelze úplně vyloučit, že zde jde o nějaký důsledek žravějších ventilátorů a VRM s horší efektivitou na kartě GDDR5, ale nejspíš je toto způsobeno tím, že čipy GDDR6 bežící efektivně na 12 GHz mají reálný takt rozhraní 1500 MHz a nižší napětí proti 8,0GHz GDDR5, kde je reálný takt 2,0 GHz a napětí vyšší. Karta s GDDR6 asi proto protopí méně energie v pamětech. A důsledek je nejspíš, že ve svém daném power limitu (který byl údajně stejný pro obě karty v tomto testu, 75 W) zbývá více wattů pro sežrání samotným čipem GPU.

Oficialni specifikace GeForce GTX 1650 s GDDR6
Oficiální specifikace GeForce GTX 1650 s GDDR6 ve srovnání s verzí s GDDR5

Kromě toho je zde ještě jedna věc. Dle specifikací Nvidia u karet s GDDR6 zvýšila maximální přípustnou teplotu z 92°C na 94°C.

Díky tomuto je zřejmě čip TU117 (jenž je v obou kartách stejný, TU117-300) v GDDR6 kartě schopen reálně pod zátěží běžet na vyšších frekvencích, než v kartách s GDDR5. Podle testu Expreview se pohyboval ve hrách okolo 1770 MHz.

Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 frekvence pri hrani
Recenze Expreview karty GeForce GTX 1650 s GDDR6 – frekvence při hraní

Jinými slovy, na to, že ve specifikacích jsou napsané nižší takty, lze vesele kašlat, protože zdá se nic neříkají o realitě. Kdo ví, možná je Nvidia takto specifikuje jenom proto, aby na první pohled tyto karty nevypadaly tak atraktivně a nebyl problém prodat verze s GDDR5.

Expreview také ověřil, že je možné GPU přetaktovat, i když ne nějak výjimečně, jak by se dalo doufat z avizovaných snížených taktů GPU. Redaktor přetočil GPU o 200 MHz a paměti o 375 MHz (takže efektivně jely na 15,0 GHz), což ale zvedlo výkon jen o nějakých 10 %, ve 3DMarku Fire Strike to dosáhlo GPU skóre 11 571 bodů.

GeForce GTX 1650 s GDDR6 od Zotacu zdroj Expreview 07
GeForce GTX 1650 s GDDR6 od Zotacu (Zdroj: Expreview)

Karta s GDDR6 je zdá se o dost lepší

Zatím samozřejmě nevíme jistě, zda třeba model Zotacu není nějaký výjimečný a zda to takto skvěle dopadne u všech karet. Ale na základě tohoto to vypadá, že karty s GDDR6 budou nyní tou edicí GeForce GTX 1650, kterou si budete chtít vybrat. Pokud tedy v praxi nebude možné koupit modely s GDDR5 za výrazně zlevněné ceny proti modelům s GDDR6, pak by to samozřejmě byla jiná…

Zdroje: Expreview, VideoCardz

Galerie: Výsledky první recenze GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6

GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 je přes nižší takty o 6 % rychlejší než s GDDR5
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Jedna z nejhorších grafik, stále odpad! GTX 1650 4GB je jedna z nejhorších grafik nové generace, která kdy byla uvedena na trhu. Je to absolutní grafický odpad, vyhozené peníze a skutečná past na důvěřivce.

    • špatný je ten nenávistný tón, úplně opsaný, skoro slovo od slova.
     A k té grafice, kolem 4500,- jako náhražka 1050tky proč ne, je to stejný segment. A jiné třídy podražily i výrazně více.
     A dávat proti tomu výprodejovou 570 která je spotřebou vyšší střední, to už je úplně mimo, spíš jen taková zajímavost, ale cílovka 1650 je jinde.

   • Máte snad jiný názor? Takže i když GTX 1650 dostala místo GDDR5 nově GDDR6 paměti, stále to nic nemění na tom, že tahle karta je příšerná, jde o naprosto zjevnou past na zákazníky a vyhozené peníze. Jedna z nejhorších grafických karet všech dob, naprostý odpad za tu cenu a zjevný výsměch všem.

  • Koukám, že HWSpeedy-ho stále drží obsesesivní nutkání to tu plevelit (zasírat) jiným webem…
   Inu co k tomu dodat…, že se už nejspíš jedná o duševní poruchu? Asi ano, jinak by to neustále nedělal.
   Co s ním… má li tu poruchu tak já mu nepomůžu, to si musí zajít za odborníky. Evidentně má těch poruch víc ono před nedávnem se tu k další sám doznal…
   Osobně bych jen dodal že mu tam chybí uvozovky…

   PS: dokonce mě to donutilo se po dlouhé době na onen nejmenovaný web podívat, abych viděl co tam zas napsali a porovnal to. Takže gratuluji HWSpeedy…

    • Wendak 8.4.2020 at 18:24
     Víš ono mě samotnému nesedí jak tam ty informace podávají. kdysi mě na tuto stránku upozornil Maťko, protože o ni často psal na PCT. Tak jsem se tam šel podívat. Byly tam články o WOT, které jsem tehdy hodně hrál, a tak jsem tam chodil. Ano i díky tehdy přehnanýmu hypu proti AMD, který třeba tady prezentoval Maudit. Nicméně mi opravdu tam ten styl neseděl, a tak jsem to tam napsal a přestal jsem tam chodit. (To samé prakticky potkalo PCT, kde jsem i po upozornění na podvody Obermaiera dostal nakonec BAN)
     To co mi zdejší křiklouni nemůžou „odpustit“ a proč se do mě stále snaží navážet je, že jsem kdysi psával na Stratošově HW koutku. Nicméně nikdy tak zaujatě. A dokonce, když jsem jednoho redaktora z PCT označil, že kecá (nebyl to Obr) a ono se ukázalo, že nVidia opravdu začala vydávat grafiky s paměťmi (které se jevily, že jsou nepřipravené a vyjdou mnohem později), tak jsem se tam taky veřejně omluvil, že on měl pravdu a já nikoli. Figuroval jsem ještě i v kauze při vypuštění 1060… Nicméně to co jsem pronesl byla pravda potvrzena z vícero zdrojů. Jen jsem neznal pozadí. A když jsem zjistil jaká je pravda, tak jsem to nechal být (nechtěl jsem nikomu dělat potíže). Z koutku jsem odešel k jinému týmu a nakonec jsem přestal z důvodu nedostatku času o HW psát (byť jsem měl velké plány).
     To co si plivači na AMD neuvědomují je to, že sami posílají lidi na ty nenáviděné stránky, právě tím, jak se chovají. Jsou velmi agresivní a útoční. A pokud nejedeš jejich mantru, tak Tě napadají. Já HW znám slušně. Živilo mě to a vždy jsem se o to zajímal. Takže tu můžete v historii i dohledat moje přestřelky s Mauditem na téma R9 380X vs GTX 960 🙂 Zvolil jsem 380X věděl jsem proč a čas mi dal za pravdu.
     Prostě jsem nesouhlasil s tím, že AMD je automaticky šunt. Není a nebyl.
     Já mám radši konkurenční prostředí toť vše…

   • „PS: dokonce mě to donutilo se po dlouhé době na onen nejmenovaný web podívat, abych viděl co tam zas napsali a porovnal to. Takže gratuluji HWSpeedy…“

    Aneb, kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy 🙂