Únik cen grafik Nvidia Turing refresh: GeForce Super zdraží, starší modely nenahradí?

28

Po delší době spekulací a tom, že by Nvidia měla vydat „refresh“ svých 12nm GPU Turing, se opravdu potvrdilo, že by tyto karty měly vyjít, a to jako nové verze karet GeForce RTX 2000, odlišené od těch původních přívlastkem Super přidaným za název. Měli jsme tu už částečný nástřel jejich specifikací a nyní se objevila informace i o cenách.

Není to bohužel z úplně osvědčeného zdroje, informaci přinesl web WCCFtech, kde je to se spolehlivostí takové smíšené. Pokud se tedy u těchto neoficiálních úniků vždy snažíme upozorňovat, abyste je brali s rezervou, tak tady to platí tuplovaně.

GeForce RTX 2000 Super za víc než původní Turing?

Podle WCCFtechu Nvidia v současnosti plánuje, že grafiky Super nebudou mít doporučené ceny stejné jako dnější modely GeForce RTX 2000, ale že budou o něco dražší. To by asi znamenalo, že nedojde k nahrazení starých modelů výkonnějšími, ale spíš ke vložení nových karet „Super“ na nové pozice nad úrovní těch stávajících, které by se pak asi mohly prodávat dál. Na druhou stranu to vypadá, že karty Super často převezmou cenovou pozici, na které Nvidia doposud prodávala své přetaktované karty „Founders Edition“. Dalo by se tedy teoreticky mluvit i o tom, že Super nezdraží, jde o to, co považujete za skutečnou oficiální cenu.

GeForce RTX 200 Super Igor Wallosek
Předběžné specifikace pro grafiky GeForce RTX 2000 „Super“ (Zdroj: Igor Walllosek)

Ale ke konkrétním číslům. Podle WCCFtechu bude karta GeForce RTX 2080 Super (měla by snad mít 3072 shaderů a 16,0GHz paměti GDDR6) stát 800 dolarů. Tedy tolik, kolik je teď oficiálně cena za Founders Edition verzi GeForce RTX 2080 „Normal“ (nebo snad Special, pokud bychom se inspirovali benzíny). WCCFtech neuvádí, zda jsou tyto ceny za karty Super úplně základní a zda tedy třeba přetaktované modely nemohou stát více, nebo zda už nejsou srovnatelné s cenami FE edicí, v nichž už je OC. U nás by tato částka po započítání DPH dělala asi 22 100 Kč. Doporučená cena za standardní modely je přitom 699 $/19 300 Kč.

GeForce RTX 2070 Super má podle WCCFtechu prý stát 600 dolarů, tedy u nás asi 16 600 Kč. Opět je to stejná částka, jakou mají oficiálně v dolarech stát GeForce RTX 2070 Founders Edition. Pokud by se toto potvrdilo, tak tato grafika nebude tak úplně konkurovat novému Radeonu RX 5700 XT, který má oficiálně stát 449 $/12 400 Kč, jelikož Nvidia bude o třetinu dražší. Vyšší verzi Navi by tak soupeřila stále s původním modelem GeForce RTX 2070 (ne FE), který je teď oficiálně za 499 $/13 800 Kč, i když ve slevě je i za méně.

GeForce RTX 2060 na rozdíl od předchozích neměla žádnou verzi Founders Edition, ale i zde dojde ke zdražení. GeForce RTX 2060 Super má podle WCCFtechu stát 430 dolarů (11 900 Kč), takže by byla nasměrována někam těsně pod cenu Radeonu RX 5700 XT a naopak nad levnější Radeon RX 5700 (ořezané Navi), který bude za 379 $/10 500 Kč. Oproti tomu standardní GeForce RTX 2060 má oficiální cenu 349 dolarů/9600 Kč, takže levnějšímu Navi bude zespodu konkurovat i tato karta, pokud zůstane na trhu – což je pravděpodobné.

nvidia geforce rtx 2000 super turing refresh unik ceny wccftech
Ceny údajně chystané u grafických karet Nvidia GeForce RTX 2000 Super. GPU s označením „A“ znamenají Founders Edition karty (Zdroj: WCCFtech)

Poměr cena/výkon bez zlepšení?

Zatím si neodvažujeme hádat, jestli se tyto ceny vyplní (WCCFtech uvádí, že je má ověřené z více zdrojů, ale jak už bylo řečeno, nejde o zas tak spolehlivé médium a třeba VideoCardz zprávu nepřevzaly). Pokud by ale GeForce RTX 2000 Super šly opravu na trh za tyto ceny, pak to nevypadá, že by nějak zvýšily poměr cena/výkon – nové modely budou díky více výpočetním jednotkám rychlejší, ale zařadí se paralelně nad stávající modely.

Možná tedy nepůjde tak úplně o „protiútok“ proti kartám Navi od AMD v pravém slova smyslu, jak se mnohé komentáře zprvu domnívaly. V konkurenčních podmínkách na konkrétních cenových pozicích se toho asi nezmění tolik (a asi hlavně nedojde ke zlevnění starších modelů). Nejzajímavější by v tomto ohledu možná mohla být RTX 2060 Super, která sice také zdraží, ale vytvoří možná dost atraktivní mezistupeň. Mohla by se totiž dost blížit výkonu RTX 2070, ale s nižší cenou. Ale uvidíme, jaký nakonec poměr cena/výkon bude – výkon ještě neznáme a ceny se možná také ještě mohou změnit, takže závěry jsou asi ještě předčasné.

Galerie: Grafické karty Nvidia GeForce RTX 2000 (Turing) Founders Edition

Únik cen grafik Nvidia Turing refresh: GeForce Super zdraží, starší modely nenahradí?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. No, čo dodať ?

  Ak sa to potvrdí tak f**k off nVidia – o to väčšia šanca v performance segmente pre AMD i keď zase ak budú tie „Super“ karty dajme tomu o 10-15% výkonnejšie než obyčajné RTX tak s prižmúrenými očami sa cenová politiky dá pochopiť…

  Ono koľko to nakoniec bude stáť bude pekná ukážka pohľadu nVidie na AMD resp. či ju ešte berie ako konkurenciu vo vyšších segmentoch alebo len ako „toho druhého“ – v mainstreame 1660 a 1660Ti posunuli pomer cena/výkon proti slušným RX580/590, RTX séria spravila oproti GTX posun minimálny tak uvidíme čo predvedie „RTX Super“…

  • Tenhle vyvoj cen nahoru (pokud se potvrdi), tak to bude voda na mlyn konzolim. Jestli vyjdou nove konzole za rok za ocekavanych 500-600 Euro..tak si par lidi rozmysli, jestli si upgradnou grafiku a nebo rovnou poridi celou konzoli s podobnou urovni grafiky :))
   Aby se to Huangovy s Liss jeate nevratilo jako bumerang..

   • Otázka je, či by bolo možné udržať ceny, na ktoré sme boli zvyknutí v nedávnej minulosti. Predsa len každý nový výrobný proces určite stojí viac a viac zdrojov, aj iné komponenty GPU nebudú lacnejšie alebo aspoň za podobné ceny. AMD aj NVIDIA si tiež potrebujú udržať aj určité marže, aby mali na vývoj a ďalšie fungovanie. Každopádne s tými konzolami to vidím rovnako. Tiež som už do toho spadol a najbližšie na upgrade čakám až víde PS5. A to by som veľmi rád mal aj v PC doma GPU s podporou RT. Asi si takú niekedy kúpim, ale až bude nejaká, čo udrží s RT aj v 4K rozlíšení a bude maximálne za 500-600E.

    • Chtěl jsem nejdřív napsat, že u těchhle karet budou použité stejné čipy, ale o rok později, takže by se teoreticky měla spíš zlepšit výtěžnost a náklady by měly být spíš nižší…

     Ale zase RTX 2080 Super bude mít 16GHz paměti, RTX 2060 Super bude mít 8 GB místo 6 GB a RTX 2070 Super bude mít TU104 místo TU102. Ale zase myslím, že marže na tom pořád budou hodně vysoké (Nvidia je má IIRC vyšší než Intel), takže kdyby chtěli, tak to zlevnit můžou. Ty GPU Navi jsou kvůli 7nm na výrobu o dost dražší než stejně velký 12nm čip, je asi i možný, že třeba 2x větší plocha u GPU Turing (TU104 má 545 mm², TU106 446 mm²) stojí ve výsledku míň. Navíc Nvidii pomůže větší objem prodeje, takže se jí mnohem víc rozpustí fixní náklady na vývoj a tak. Ty u AMD můžou vyrušit případné úspory z toho, že mají menší křemík.

    • Myslím, že to opět zapadá do kontextu ceny přibližně podle velikosti čipu a použitého procesu. Tabulku jsem tu už ale 2x dával.
     A vůbec bych se nedivil, kdyby všechny ty grafiky byly současně dál na trhu. Prostě zacpat konkurenci jakoukoliv cenovou skulinu. A pak už jen případně reagovat na to s čím AMD příjde.
     A nedivil bych se, kdyby 21/7 byly na pultech nereferenčky a AMD dodalo horko těžko pár referenčních vysavačů.
     Bohužel.

  • Tak RTX (nevím už jestli to byla 2080 nebo 2080 Ti) měl údajně svatosvatě otestovanou ale prý test vyjde až s Windows update kdy měl být zpřístupněn RT. Dodnes ten test nevyšel. Je to obyčejný lhář.

  • Su dve možnosti, narastu vykonu u AMD v GPU oblasti. 1 velky drahy monolit vyvoj stoji stovky milionov, navrh waferu stoji stovky milionov a kto vie či sa im to vrati lebo konkurencia je silna, samo AMD povedalo že touto cestou už nechce isť.
   Za 2 cestou spajania viacerych čipov ako u CPU
   Vyhoda toho je lacny highend, podstatne vačši narast vykonu, ak pôjdu na odbit tak ich vyrobi kolko chce ak nie tak nie, NAVI čip sa bude vyrabať v obrovskych množstvach pôjde do konzol notebookov mobilov PC …
   Nieje to oficialne zatial ale naznaky a vyjadrenia ukazuju na to že to tak bude.
   Podla mňa sa bude nova rada 5800 skladať s dvoch jadier 5700 a možno 5900 ich bude mať 4. Ked AMD teraz dava 8 jadier CPU na jeden plošak, tak ked to odladi, možno dopadnu podobne aj GPU. Ale zatial je to stale len špekulacia 😀

   • Problém je, jestli se podaří vyřešit problém interconnectu. U CPU není zdaleka taková náročnost na propustnost dat a pamětí, u GPU by to mohlo být prohibitivní.
    Ani NVLink nedává zas tak velkou propustnot, u highend GPU je to skoro o řád nižší, takže kdyby jeden čiplet musel jít do paměti jiného čipletu, tak má propustnost zkriplenou třeba na šestinu… je možné, že se to podaří vyřešit nebo obejít, ale není to nic, co je zaručené.

   • Tak pokud se to bude navenek tvářit jako jeden čip tak proč ne. Druhou otázkou bude penalizace kvůli pomalejší vzájemné komunikaci. Pokud ta penalizace bude minimální oproti komunikaci uvnitř čipu, tak v tom je budoucnost.

   • „Podla mňa sa bude nova rada 5800 skladať s dvoch jadier 5700 a možno 5900 ich bude mať 4″

    To môžeme pokojne vylúčiť.

    1. ak by mala AMD takú bombu a síce že by vedeli funkčne na 100% – samozrejme nie na spôsob NEfungujúceho SLI/CF – spájať čipy na najzákladnejšej úrovni (opakujem žiadne CF) a vytvárať tak sakra silné grafiky tak mi nehovor že by už sa s tým nepochválili, že by neprezentovali grafickú revolúciu, že by nepresakovali návrhy karty, screeny – hocičo.

    2. RX5700/5700XT budú stáť 379/449USD – koľko by si potom AMD zapýtalo za karty s 2 resp. 4x počtom čipov,minimálne 2x pamäťou a prirážkou za top modely ?

    3. RX5700/5700XT majú TDP 180/225W – si to predstav na jednej karte 2x – 360-450W !!! resp. 4x v :“top modeli“ – aj keby spotrebu jedného čipu a príslušných pamätí zrazili na 150W tak krát 4 čipy + pamäte by to robilo… …hmmm 600W 😀 – to má byť budúcnosť ?

    Uvidíme, ale som presvedčený že na 7nm s 250mm2 čipmi, GDDR pamäťami a súčasným SW nás v RX5800/5900 čaká všetko len nie 2 – 4 čipy z 5700XT.