Nvidia oficiálně zlevňuje GeForce RTX 2060. Ray Tracing už je jen za 8 tisíc Kč a něco

13

Minulý týden jsme tu měli z CES 2020 zprávu o speciálním modelu GeForce RTX 2060, na který Evga posadila cenovku jen 299 $ místo do té doby doporučených 349 $. V té době Nvidia uváděla, že karta označená Evga RTX 2060 KO není nový model nebo něco podobnbého, ale teď se potvrdilo, že sleva samotná na vlastní pěst Evgy nebude. Teď už je totiž potvrzená, Nvidia model GeForce RTX 2060 oficiálně zlevňuje a snížit by se tak snad měly ceny všech karet.

Nvidia zlevnění asi zatím oficiálně neoznámila. Ale jak si všiml například AnandTech, na jejím webu se potichu karta GeForce RTX 2060 Founders Edition z původních 349 $ přecenila na stejných 299 $, jako stojí karta KO od Evga. Znamená to asi seškrtání ceny GPU pro výrobce karet a celkové snížení koncové ceny tohoto modelu. Zlevní tak asi většina modelů na trhu, byť samozřejmě přetaktované nereferenční verze mohou mít pořád nějaký příplatek nad tuto úroveň.

Na české verzi webu Nvidie zatím tato informace o zlevnění zdá se aplikovaná není, je zde uvedena cena 9499 Kč. Zatím tedy bude muset stačit neoficiální přepočet. Pokud by se k 299 $ přidalo 21 % DPH a přepočetlo se to momentálním kurzem, tak by GeForce RTX 2060 po této slevě vycházela na 8200 Kč. Ale samozřejmě se to nemusí projevit všude ihned.

Sleva karty GeForce RTX 2060 Founders Edition na webu Nvidie
Sleva karty GeForce RTX 2060 Founders Edition na webu Nvidie

Toto zlevnění bude pravděpodobně způsobené konkurenční situací. AMD 21. ledna začne prodávat Radeon RX 5600 XT, který stojí 279 $. Nvidia tedy asi zlevnila GeForce RTX 2060, aby mu zase zájemce odlákala. Její karta je sice dražší, ale měla by asi být také výkonnější, bude tedy novému Radeonu konkurovat shora.

Tip: Architektura a novinky GPU Turing. Detailní pohled na novou architekturu Nvidie

GeForce RTX 2060 se prodává už rok a jde o nejnižší model GPU Turing, který podporuje upscaling/vyhlazování DLSS a ray tracingové efekty RTX ve hrách (ty jsou založené na standardu DirectX Ray Tracing/DXR, ale hardwarovou akceleraci mají zatím jenom Turingy řady RTX 2000). Její zlevnění je signifikantní i v tomto. Podpora těchto technologií se teď dostává o cenovou příčku níž a tedy je zase o něco dostupnější méně prachatým hráčům. To nám dělá radost, protože se GeForce RTX 2060 se tím může dostat do o kousek levnějších herních sestav, kam by se předtím do rozpočtového limitu nevešla a bylo by nutné se spokojit s nižším modelem. Samozřejmě by se dalo říct, že se to mohlo stát už dřív, ale lepší teď než nikdy.

Galerie: Karty GeForce RTX 2000 Founders Edition od Nvidie

Nvidia oficiálně zlevňuje GeForce RTX 2060. Ray Tracing už je jen za 8 tisíc Kč a něco
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.56%) 18 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. „GeForce RTX 2060 se prodává už rok a jde o nejnižší model GPU Turing, který podporuje upscaling/vyhlazování DLSS a ray tracingové efekty RTX ve hrách.“
  Nešlo by to zfotmulovat trošku jinak? Vždyť ray tracingové efekty se dají zapnout i na Pascal kartách. Taky nerozumím tomu „ray tracingové efekty RTX“. Vždyť to RTX je pouze název karty.
  Napsal bych spíš, že obsahuje RT jádra na výpočet raytracingu.
  Ono to potom v lidech evokuje to, že Nvidia, ta zlá firma, si udělala raytracing v podobě RTX, a je to zase uzavřená věc, na kterou musíte mít Nvidia kartu. Což samozřejmě není pravda.

   • Mě nejde o to, na co je. Jde mi o tu formulaci. To, že na Pascalech jede špatně je jasný. Ale jede. Jde mi o to, že z takovýchto formulací si většina lidí myslí, že raytracing je uzavřená verze v podání Nvidie. Resp. že raytracing je RTX od Nvidie a AMD ho tudíž nemůže používat. Což není pravda. A je fakt, že si to opravdu vetšina lidí myslí, mimo jiné i pár redaktorů to tak prezentuje, že raytracing v podobě RTX od Nvidie nemá význám….

    • Ja se na to divam prakticky. Kdyz to trochu nafouknu, tak mi to prijde jako psat, ze treba Pentium..dobre 4C je 4K renderovaci CPU. Ono to sice da, akorat ze na tech 4T a klidne i 8T ten 4k H265 rendering, bude trvat treba 14-20h. Kdyz to vztahnu na to pentium, tak treba 24+h.
     Pak mas neco jako 3900X nebo 3950X, kde se ti ta doba zkrati placnu na 3-4 hodiny.
     Asi podobne mi prijde smysluplne mluvit o Pascalech jako „RTX kartach“. Nikdo pri smyslech, krome toho, ze si to treba jednou vyzkousi, to na nich nebude provozovat.

     • Ale ty mě nechápeš. Pochop to, že je spoustu lidí, keří si myslí, že RTX je raytracing. A protože RTX karty dělá Nvidia, Tak se raytracing v tomto podání tváří jako uzavřená záležitost Nvidie. Jenže raytracing může klidně běžet i na AMD kartách. Je to proste open source. Není to žádná uzavřená věc. Není to G-sync, na který je potřeba Nvidia karta.

 2. Tak to bude pekne výkonnostne aj cenovo nasekané 1660S – 5600XT – 2060
  Samozrejme, každá zľava dobrá takže za to pre nVidiu plus ale aj tak, 299 $ by som povedal je už skutočne strop mainstream-u. Pre AMD je to ale o to horšie že bude „v kliešťoch“ dvoch nVidií, argumentovať DX12 sa už nedá a veľkosťou pamäte sú na tom rovnako.

  Za seba ale hovorím že si myslím podľa – minimálne dolárových cien – že vyslovenú chybu človek neurobí zo žiadnou kartou resp. označiť len jednu z nich za najlepšiu kúpu sa vážne nedá.

   • No, nebude ten Huang taký blbec a blázon ako niektorí hovoria 😀

    + grafický biznis vďaka svojej +/- vyrovnanosti z hľadiska produktov nedáva priestor na x-ročné spanie ako u CPU kde Intel s 4C/8T vyžil 8-9 rokov ?
    Perf./High karty síce nVidia posledné roky ťahá vpredu a dojí zákazníkov ale zase ten vývoj a výkon tam je a tak aj možnosť reagovať – vid zľava 2060ky – je otvorená kedšto spomínaný Intel tie roky len dojil a nič poriadne nevymyslel a teraz sa mu to vracia aj z úrokami.

    • „No, nebude ten Huang taký blbec a blázon ako niektorí hovoria “
     – ono se nektere veci nevylucuji 🙂 Pro mne je Huang na tech svych vystoupenich „PR-kecka“, ale to neznamena, ze neni jinak schopny vlastnik/manager/bussinesman. Staci vzpomenout na „opicaka“ Ballmera..kde po fiasku jmenem W10, by jej spousta lidi radeji zpatky nez Nadelu.

     NV narozdil od Intelu slape.